Rreth sindromi Reiter së


 • Sindroma e Reiterit
 • Sindromi Simptomat Reiterit
 • Diagnoza dhe Trajtimi i sindromi Reiter së

 • Sindroma e Reiterit

  Sindromi Reiter - një inflamacion i nyjave dhe
  joints aparatet pjezë, shpesh të shoqëruara nga inflamacioni
  conjunctiva e syve dhe mukozës, shpesh goja, urinar
  trakt, organet gjenitale, dhe një skuqje të lëkurës karakteristikë.

  Sindroma e Reiterit quhet artriti reaktiv shkak
  inflamacion të përbashkët duket si një reagim ndaj infeksionit në
  organ tjetër. Ky sindrom është më e përhapur në mesin e njerëzve
  moshës 20 deri në 40 vjet.

  Ka dy forma të sindromi Reiter së:

  Rezultatet e para nga infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme, si klamidia dhe ndodh më shpesh në meshkuj të rinj.

  I dytë zakonisht zhvillohet në përgjigje të infeksionit intestinal në
  Në salmonellozave veçantë. Ky lloj i reagimit ndaj infeksioneve të caktuara
  (Zhvillimi i sindromi Reiter së) për shkak të gjenetik
  Tendenca: prania e të njëjtit gjen, e cila është gjetur në
  Njerëzit që vuajnë nga spondylitis ankylosing. Shumica e njerëzve
  të dhëna nuk shkaktojnë infeksion të sindromë.

  Sindromi Simptomat Reiterit

  Në mënyrë tipike, simptomat fillojnë 7-14 ditë pas
  infeksion. Zakonisht, simptomat e para - inflamacion i urinar
  kanalit (uretrës). Në burra, ky inflamacion është i shoqëruar me dhimbje të moderuar
  gjatë urinimit dhe shkarkimin nga pamja uretrës.


  Ndonjëherë
  dhimbje dhe inflamacion i prostatës.

  Simptomet e traktit gjenital dhe urinar
  Gratë, nëse ato ndodhin, janë zakonisht të kufizuara dhe të lehta varfër
  lengjet vaginale apo siklet gjatë urinimit.

  Conjunctiva (membranë rreshtim qepallë dhe mbulon syrin
  mollë) është e kuqe dhe i përflakur, ka kruarje apo djegie dhe
  lacrimation. Dhimbje dhe inflamacion në joints mund të jetë ose
  i butë dhe i ashpër. Në mënyrë tipike, procesi përfshin
  nyjet e shumta - veçanërisht gjunjë, knuckles
  këmbët, dhe zonat ku tendons bashkohen kockat, të tilla si
  calcaneus Hill.

  Në rastet më të rënda, inflamacion ndikon
  nyjet e shpinë.

  Në gojë, gjuhë, dhe në fund të penisit duket i vogël
  ulçerë pa dhimbje. Ndonjëherë lëkura mund të zhvillohet karakteristikë
  skuqje në formën e ngurta, njollat ​​shtrënguar, veçanërisht në pëllëmbë dhe shputa.
  Lëkura nën thonjtë nganjëherë të verdhë.

  Për shumicën e njerëzve, simptomat e para të zhduken pas 3 apo 4
  muaj. Në gjysmën e rasteve, megjithatë, artrit ose simptoma të tjera
  Për disa vite përsëritet. Nëse simptomet vazhdojnë ose
  përsëritet shpesh, mund të zhvillojnë këmbë shumë të përbashkët dhe
  shpinë. Shumë pak njerëz të cilët kanë pasur sindromi Reiter-së,

  nuk janë në gjendje për të punuar.  Diagnoza dhe Trajtimi i sindromi Reiter së

  Një kombinim i simptomave të nyjeve, traktit urinar,
  lëkurë dhe sy tregon sindromi mundshëm.Këshilli Reiter së. Si këto
  Simptomat mund të paraqiten në të njëjtën kohë, sëmundje nganjëherë
  diagnostikua me muaj. Laborator Konvencionale
  testet nuk mund të besueshme të konfirmuar diagnozën. Ne hetuar shtupë
  i cili është marrë nga uretrës (ureter), ose artikulare
  lëng ose biopsi mund të bëhen të përbashkët (për marrjen e indeve
  Studimi nën mikroskop) për të përcaktuar patogjen
  sëmundje.

  Pacienti i parë përshkruajnë antibiotikët për të kuruar

  infeksion, por trajtimi nuk është gjithmonë i suksesshëm dhe optimal i saj
  Kohëzgjatja është i panjohur. Arthritis është trajtuar zakonisht me nonsteroidal
  droga anti-inflamator.


  Sulfasalazine ose methotrexate mund ymmunodepressant
  përdoret në mënyrë të njëjtë si në artrit reumatoid. Kortikosteroidet
  nuk përshkruhet zakonisht me gojë dhe injektohet direkt në një ngacmuar
  përbashkët, e cila nganjëherë i jep një efekt të mirë. Konjuktivit dhe lëkurës sores
  nuk kërkojnë trajtim, megjithëse në inflamacion të rëndë të vajrat më të mira të syve të përcaktuara me
  ose sy kortikosteroid pika.

  Informacion nga artikullin "sindroma e Reiterit".