Rreth sindromi premenstrual


 • Cilat janë shkaqet e sindromi premenstrual
 • Si ka formë neuro-psikologjik i PMS?
 • Çfarë vegetovascular simptomat e PMS?
 • Si funksionon formë edematous e PMS?
 • Çfarë karakterizuar tsefalhicheskaya formën e PMS?
 • Cilat janë metodat kryesore të trajtimit dhe parandalimit të PMS?
 • Kush duhet të dini për PMS?

 • Cilat janë shkaqet e sindromi premenstrual?

  Absolutisht
  Lidhje provuar shkakësore me sindrom premenstrual
  ndryshimet ciklike të hormoneve në gratë.
  Sindromi Premenstrual, për shembull, ndodh në anovulatory
  cikle (ciklit anovulatory - ciklet menstruale pa ovulacionit dhe zhvillim

  Trupi i verdhë duke ruajtur gjakderdhje të rregullsisë). Shuarje
  Ovulacionit hequr manifestimet e sindromi premenstrual.

  ND
  Gjithnjë e më shumë të dhëna se, përveç hormonal ciklike
  sfond, i rëndësishëm në zhvillimin e sindromi premenstrual
  i referohet të menstruacioneve të parë vajzë (nuk është sekret se
  shumë janë duke pritur për paraqitjen e menarche me frikë, tensionin që
  nuk mund të shkëputet në psikikën e një vajzë adoleshente dhe në mënyrë të vendosur të lëshojë rrënjë
  nënndërgjegjeshëm); dhe gratë - pakënaqësia me jetën familjare
  (Man-pijanec, ose dështon në terma seksuale, ose
  pavëmendshëm për gruan e tij dhe të tjerëve
  ).

  Predispozicion shumë qartë i dukshëm gjenetik për sindromi.
  Varësisht se çfarë simptomat e sindromi premenstrual janë udhëheqës, i identifikuar pesë nga forma e tij kryesore:

 • neuro-psikologjik,
 • vegjetativ-vaskulare,
 • ënjtje,
 • tsefalhicheskaya (dhimbje koke)
 • pazakonshme apo atipike.
 • Kjo ndarje është e kushtëzuar, që nga ndonjëherë e njëjta grua mund të jetë një kombinim i disa formave të PMS.

  Siç zbuloi të jetë formë neuro-psikologjik i PMS?

  Kjo formë ka opsione të ndryshme. Për shembull, në ditët premenstrual
  agresiviteti shënuar, tearfulness, nervozizëm. Gruaja e lehtë
  humbet durimin e tij me ose pa shkak, të panevojshme inflamator. Gjithmonë
  atje është vetë-keqardhje, ajo ndjehet i ofenduar përreth

  duket i pavëmendshëm. Në vajzave studentët në rënie të performancës,
  ka konflikte me miqtë, mësuesit.

  Përndryshe PMS
  mund të shoqërohet me të depresionit, tearfulness, ndjenja e shpresës,
  në perceptimin e "zezë" ngjyra. Lodhja, të qenët i përgjumur ose
  një lloj lodhje mund të jenë shenja të PMS, nëse ata
  ndodhin ciklikisht dhe të zgjasë vetëm disa ditë para
  periudhë. Gratë festojnë lodhjen mendore dhe fizike,
  Ngarkesë konvencionale kryhet me vështirësi. Shpesh ndodh kombinim
  të dyja versionet e kësaj forme të PMS.

  Çfarë vegetovascular simptomat e PMS?

  Ata mund të shfaqet si dhimbje në zemër, që nuk është pas

  Pranimi Validol dhe / ose nitroglycerin, që shpesh çon në false
  diagnoza e "infarkt miokardi atipike", siç ka ankesat e dhimbje në zemër, gulçim, dobësi, dhe kardiogramë ndryshon tipik i miokardit në dispozicion.

  Nuk mund të jetë ciklike (para çdo periudhe menstruale) Rritja
  tensioni i gjakut. Ndonjëherë atje "sulme paniku sindromi":
  presion të lartë të gjakut, konfiskimet, norma e zemrës, ethe,
  cramping barkut, frika nga vdekja, fundosje e zemrës. Nga
  Fundi i sulmit shënuar urinim pothuajse
  urinë pa ngjyrë.  Si funksionon formë edematous e PMS?

  Kjo formë karakterizohet nga mbajtjes lëngut në trup, dhe dhimbjes

  ënjtje të gjirit, ënjtje e duarve dhe këmbët, fytyrën, barkut
  abdomen. Gjithë trupi duket të lëngshme të mbushur me njerëz. Ka një rritje në
  peshë. Ne e dimë se disa gra në ditët premenstrual mund
  shtoni peshë në 6,8 kg. Me fillimin e menstruacioneve ndodh
  përmirësim, lehtësi në të gjithë trupin, "sqarim" në kokë, ënjtje dhe
  peshë të shtuar që vjen.

  Çfarë karakterizuar tsefalhicheskaya formën e PMS ?

  Shpesh gratë shënojë dhimbje koke është në ditët premenstrual.
  Dhimbja është e ngrirë, fillon në rajonin e përkohshme dhe të ardhurat në
  lloji i migrenë. Kjo mund të duket një ndjenjë e "fryrë" të syrit.
  Dhimbje koke mund të shoqërohet me nauze, vjellje; presion si

  përgjithësisht nuk ngritur.

  Cilat janë metodat kryesore të trajtimit dhe parandalimit të PMS?


  Trajtimi i PMS është përdorur shpesh hormonet, diuretike, antihipertensivëve
  droga, ilaqet kundër depresionit, tranquilizers dhe të tjera të rekomanduara
  kufizojë ushqime futje kripë larta në kalium: rrush,
  kajsi të thata, patate të pjekur. Në qoftë se një grua ka nevojë për mbrojtje nga
  shtatzënisë, pilula e kontrollit të lindjes në të njëjtën kohë duke marrë lehtësimin e th
  nga PMS. Duhet emëruar multivitamina, veçanërisht që përmban
  Vitamina B A, C dhe E janë të përshkruara shpesh hormonet.

  Kush duhet të dini për PMS?

  Për
  gjithë: të ketë (të cilën njoftimi do të ju tregojë për ngjarjet dhe të pjekur

  vajza) dhe anëtarë të tjerë të familjes, mik, mësues për kujdes dhe
  Dhembshuria (jo me acarim!) trajtojnë bashkëshorte, nënat, motrat,
  mik, student, punonjës, etj

  Vetëm të kujdesshëm, i durueshëm
  qëndrimi i të tjerëve dhe të trajtuar një gjinekolog, endokrinolog mund të ndihmojë
  vajzë, grua qafe PMS.