Rreth Rheumatoid Arthritis


 • Simptomat - simetri, ngurtësi dhe elegance ...
 • Trajtimi - Traditional
 • Trajtimi - Alternative
 • Trajtimi - inovative
 • Nuk ka vend për gabim
 • Është e rëndësishme të dini!


 • Rheumatoid arthritis - një humbje joints erozive - për
  Sipërfaqet e kyçeve formuar erozioni, e cila gradualisht këto nyje
  shkatërrojë.

  Shkaqet e saj ende nuk janë të qarta. Pacientët zakonisht shoqërohet krye
  sëmundje me një të ftohtë, stresi, dhimbje fyti, abortin dhe madje edhe trashëgim të keqe.
  Në të vërtetë, artrit reumatoid shpesh ndodh në të afërmit.
  Disa njerëz natyrisht kanë tendencë të zhvillimit të saj. Por sot mjekët
  besoj se disa viruse të shkaktojë sëmundje, por që është, shkenca nuk është e njohur.


  Ai vuan nga artriti reumatoid janë jo më shumë se 2% e njerëzve në tokë. Dhe gratë
  në mesin e tyre 3 herë më shumë se meshkujt.

  Sëmundja mund të fillojë në çdo moshë. Rheumatoid arthritis është gjetur
  në fëmijët e vegjël dhe njerëz shumë të vjetra, por më shpesh prek njerëzit në
  periudha më produktive të jetës - nga 20 në 40 vjet. Çdo pacient
  sëmundje është individuale - mund të zhvillohet në disa vite, të tjera
  godet shpejt dhe në mënyrë agresive. Na vjen keq, reumatoid veçanërisht destruktiv
  Arthritis ndodh në fëmijët.


  Simptomat - simetri, ngurtësi dhe elegance ...


  Ndoshta një nga kriteret kryesore me të cilat për të përcaktuar sëmundje është


  Dëmi simetrik përbashkët. Personi zakonisht mjaft i shëndetshëm papritmas
  për asnjë arsye të dukshme lit nyjet e vogla të duarve dhe këmbëve, dhe
  menjëherë në të dy anët. Nyjeve lënduar, bymehet, bymehet. Gjatë fazës akute
  sëmundje në një temperaturë pacientit ngrihet si gripi, ajo mund të ndjehen
  dridhura, dobësi, humbje e oreksit. Shpesh, në sajë të "cold-»
  Simptomat një person një kohë të gjatë nuk e quaj mjekun duke u përpjekur për të zotërojë
  trajtimi i ARI.

  Si një rezultat i inflamacionit kronik të pacientit reumatoid artrit humb oreksin
  dhe gjithmonë ligët. Për fat të keq, lodhje - oreks të dobët, të pashpjegueshme

  dobësi, humor depresion - një shok thelbësor dhe simptomë shoqërues
  artrit rheumatoid. Pacienti është i shqetësuar metabolizmin e proteinave, është i hedh lëng
  dhe përkeqësimi i muskujt (amiotrofiyi) e vendosur në afërsi të përbashkët përflakur. Shpesh
  i përfshirë në sëmundje dhe organet e tjera vitale.

  Tipari i tretë definimin e artritit reumatoid mund të quhet ngurtësi në mëngjes.
  Zgjohen, njeriu nuk ndjeni dhimbje, por ndjehet e çuditshme, por e pabesueshme
  një dëshirë të fortë që të mos lëvizë. Në acarimin e shënuar ajo mund të gënjejë
  ende një, dy ose më shumë, për sa kohë që nuk ka terapi fizike vullnetit,

  nuk e marrin drogë.
  Në herë, ngurtësi në mëngjes mund të zgjasë mbrëmje. Unë rrëfej,
  Unë kam respekt të madh për pacientët e tyre. Ky popull të guximshëm çdo ditë për të cilat
  - Luftimi dhimbje. Edhe pse, si rregull, pacientët me reumatoid
  artrit nervoz dhe të zemëruar sepse ndërhyn dhimbje efekte të mëdha negative konstante
  ata jetojnë, duke ndryshuar mentalitetin dhe karakterin.


  Trajtimi - Traditional

  Rheumatoid arthritis duhet të trajtohen dhe për fat të mirë, çdo mjek të përgjithshëm
  e di se si për të ndihmuar pacientin. Së pari, ju duhet për të hequr inflamacion
  të ndihmojë në uljen e dhimbjeve, uljen e temperaturës, dobësi dhe astenyzatsyyu.
  Më tej, është e rëndësishme për të ndaluar shkatërrimin e nyjeve, të ndihmuar pacientit të shmangur pavlefshme

  karrocë.

  Trajtimi i artritit reumatoid zhvilluar në mënyrë të qartë. Për të hequr inflamacion
  Pacienti është bërë obligim një steroide (prednisone dhe të ngjashme me të) ose nonsteroidal
  (Ortofen, DIKLOFENAK, ibuprofen, etj) droga anti-inflamator. Për fat të keq,
  largimin e dhimbjeve dhe inflamacion, ata nuk ndikojnë në proceset themelore. Përballoj
  sëmundje dhe të ndaluar shkatërrimin e indeve të kyçeve ndihmon për terapi bazë,
  që përfshin drogën aminohinolinovi (plakvenil, delagil), sulfasalazine,
  methotrexate më e përdorur gjerësisht dhe Arava të reja të drogës.


  Trajtimi - Alternative

  Shumica e alternativë do të thotë (popullore) mjekësi në Rheumatologists marrëdhënieve

  negative. Për më tepër, mjekët paralajmërojnë për dëm të një
  njeri kandidon për healers dhe magjistarët. Para së gjithash, së pari, shumica
  Mjetet juridike krejtësisht të padobishme popullore dhe lehtësim, e cila nganjëherë ndjehet
  durueshëm, bazuar vetëm në ndikimin psikoterapeutik. Dhe së dyti,
  derisa pacienti humb kohë të çmuar, sëmundja përparon. Sëmundje kyçeve
  mjaft shumë, dhe ndërsa çdo mjek e di se çfarë po vuan
  i durueshëm dhe i trajton Sighting e tij, magjistar duke u përpjekur për të shpëtuar njerëzit nga "diçka
  reumatike. " Pra, as mjek as pacienti nuk kanë asnjë ide
  me të cilën ata luftojnë.

  Por është e pamohueshme se ilaçet më të mira tradicionale mund të merret
  mjekësi klasike. Shumë aplikimet, ointments dhe poultices të vërtetë të ndihmojnë
  lehtësimin e dhimbjeve. Megjithatë, si çdo ngrohje të tjera të përdorura në akademik tradicionale
  mjekësi. Pas të gjitha, paketat e shumë njerëzve në bazë të vodka, në mënyrë që ata
  ngrohja zonën e prekur, lehtësimin e dhimbjeve, një teper e vogël - thith gjak
  dhe limfatike nga pika e lënduar. Sa për metoda të tjera, të tilla si e tepruar
  uria apo trajtim barishte, përfitim prej tyre shumë. Shpesh konfuze
  artrit reumatoid, osteoartrit, pacientët duke u përpjekur për të sjellë "kripë"

  Duke zierje e stigmas misri ose horsetail. Në fakt, për "kripë"
  merr kockë razrosshuyusya në pacientët me Arthrosis, të cilat, natyrisht, nuk ka
  stigmat nuk tërhiqet. Dhe nëse kjo dështon, njerëzit do shpërbë vetëm në
  pjesë.


  Trajtimi - inovative

  Shkuarja pacientët mbi mjekët popullorë, në përgjithësi, natyrisht. Deri kohët e fundit,
  Pacientët Tradicionale Reumatologji nuk i kënaq shpresat rozë. Vetëm disa
  Reumatologji vjet më parë ka pasur një shpërthim i vërtetë. Janë krijuar krejtësisht
  droga të reja, ashtu-quajtur "agjentët biologjikë". Këto ishin disa
  Substancat që janë duke luftuar me autorët e procesit inflamator.
  Ndërsa kjo terapi inovative është përdorur vetëm në disa, shumë

  dhe qendra të pajisura mirë. Droga janë mjaft të shtrenjta si shpikur
  kohët e fundit, e vështirë për të bërë, duke kërkuar sqarime të mekanizmave të veprimit dhe i mirë
  Studimet klinike. Por sot rheumatologists në mbarë botën besojnë se
  përgatitjet antitsitokinovymi për një të ardhme të madhe. Shpresohet se sëmundjes
  artrit reumatoid do të jetë në gjendje të kthehet mbrapa. Disa shkencëtarë shpresojnë të plotësisht
  të kuruar sëmundje të pashërueshme më herët.


  Nuk ka vend për gabim

  Si për çdo sëmundje tjetër, rrjedhën e artritit reumatoid, në shkallë të vogël
  varet pacientit. Për fat të keq, ata shpesh ekziston midis besimeve
  mundësia e vetë të suksesshme.

  "Unë kam një sëmundje kronike, mjekë
  nuk ndihmon, atëherë, do të trajtohen veten "shpesh argumentojnë pacientë të tilla.
  Megjithatë, është e njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid, ju duhet për të ruajtur
  kontaktoni me mjekët dhe monitorojë shkallën e inflamacionit. Për shkak se shumë droga
  medikamente ata janë duke marrë, kanë efekte anësore. Per shembull, jo-steroidal
  droga anti-inflamator mund të shkaktojë ulcers stomak apo të lartë të gjakut
  presion. Vetëm një mjek mund të them që droga duhet të përjashtohet dhe
  që fillojnë të përdorin në vend.

  Shpesh, pacientët të përpiqen për artrit reumatoid vetë trajtohen me antibiotikë.


  Megjithatë, mjekët nuk kanë të dhëna të besueshme se është i ekspozuar ndaj sëmundjes
  terapi të tilla dhe asnjë mjek si një trajtim përshkruajnë antibiotikët.
  Durueshëm veten vetëm nuk duhet të jepni trupin tuaj një barrë të panevojshme.

  Më tej, një person nuk duhet ndjekje të lirë. Vetë-zgjedhur
  drogës më të lirë mund të jetë i dobët i pastruar dhe për t'u dhënë më shumë krah
  Veprimi në trup tashmë të dobësuar. Pra trajtim vlerësimit duhet
  duhet të diskutohet me mjekun tuaj.

  Dhe e fundit. Ajo është gjithmonë vuan nga pacientët artrit reumatoid shpesh shkoj
  healers ose për të përdorur newfangled, drogë paprovuara.

  Një besim i veçantë
  për disa arsye janë shumë të ndërlikuar, ekzotike dhe trajtime pazakonta.
  Sigurisht, për të ndaluar përdorimin e tyre e pamundur, por për të parandaluar të ndjekur e tij
  mjeku në lidhje me përdorimin e një pluhur mrekulli nevojshme.


  Është e rëndësishme të dini!

  Ushtrimi është shumë e rëndësishme për pacientët me artrit reumatoid. Kjo do të ndihmojë
  parandalimin e atrofi të muskujve dhe contractures formimit (ngurtësi
  joints), do të të ruajnë funksionin motorike.
  Dhe në Rheumatoid
  Arthritis mund të sigurojë ngarkesën edhe përmes dhimbjes. Sa për dietë, është e
  jo i zhvilluar plotësisht. Për të ruajtur trupin e pacientit janë të inkurajuar të marrin

  proteina të mjaftueshme. Dhe, duke luftuar me lodhje, pa u kufizuar në
  yndyrna dhe karbohidrate.