Bukuri këmbët dhe takë lartësi
Më thuaj-por në mëshirën e grave nuk kanë dashur të ketë këmbët e bukur? Sidomos kur vjen pranverë, kur udhëtimi det përpara ... Beautiful edhe në kuptimin e hollë, tanned ose ... të bëjë diçka tjetër ... atje (edhe pse kjo nuk është e ndaluar - sepse është kaq i ftohtë - i shohin shikimet admiring e njerëzve, për të parë se cila punë ata lot pikëpamjet e tyre të këtyre këmbëve madhështore). Bukur, në një kuptim - të shëndetshme ... nuk ka njolla blu dhe yjet po aq blu, gjarpërinjtë ... Jo për të përmendur faktin se nuk ishte në këmbët e tij fryrë venat saphenous dhe edemë të tjera të ndryshme ... Kjo është me të vërtetë një problem - kështu telashe

Unë e di me siguri (për jetën për shkak se ajo i ka shpenzuar të konsiderueshme) - të gjithë do të ketë këmbët e bukur dhe të shëndetshme ... Edhe meshkujt (edhe pse bukuria e këmbëve, fjala e drejtë, ata mendojnë paktën) ... Çfarë për të thënë për gratë

Le të mbërthen pyetjen, miqtë e mi të dashur, atë që është - këmbët e bukur? Dikush do të thotë: "Beautiful - një nivel të lart". Dikush thotë, "heshtje" ... Dikush rënë diçka - një lloj ... të themi, "kjo ishte një nishan nën gju" ... E pra, apo diçka tjetër si kjo ... ju nuk e dini se çfarë lloj i fantazitë në këtë temë mund të jetë

Por flasim njerëzit vetëm të lumtur ... Gëzuar sepse - i shëndetshëm ... Dmth, ata që nuk kanë probleme me venat e këmbëve (p.sh., këmbët variçe), pa thrombophlebitis dhe sindromi posttromboflebitychnoho (PTFS), pamjaftueshmërisë kronike deje, lymphedema (elefantiazë ) këmbët ... për të mos përmendur Tom Jery ulcerat trofike të shkaktuara nga pamjaftueshmëria kronike venë


Me pak fjalë, njerëzit të lumtur të flasim në mënyrën e vet ... Siç thonë ata në fjalë e urtë, duke thënë: "supë Dikush të lëngshme, dhe dikush perla të vogla."
Në të vërtetë, ajo është aq i hollë këmbët ... Dikush jep, dhe dikush që ata nuk kishin ënjtje dhe dhimbje

Pra, tani unë dua të them diçka të rëndësishme për shëndetin ... unë shkruaj për shëndetin e këmbë ... Por jo vetëm këmbët, por edhe për të gjitha organet dhe sistemet fiziologjike të trupit të njeriut. Këmbët shëndetshëm (dhe për këtë arsye shëndetësore në përgjithësi) janë të papajtueshme me të veshur këpucë me takë të lartë. Këpucë me takë të lartë shkatërron në copa tërë kockat metatarsus të ndaluar të gjitha nyjeve plyusnefalanhovye, pa mëshirë duke shkatërruar vaults harkuar ndaluar ndërtimin.

Kjo nuk është asgjë si sheshtë ... Disa fjalë rreth këpucë ... E pra, në banesë, sigurisht ... Ky informacion është esenciale për pasues jeta juaj

Nëse keni qenë duke ecur ndiheni të pakëndshme, të themi, lodhje apo edhe dhimbje në këmbë - është koha që të dorëzohen pedikyrist. Pas të gjitha këto ndjenja - një shenjë e sigurt e sheshtë. Nëse kjo vizitë e lënë pas dore, atëherë shumë shpejt ju do të vini re pamjen e këmbëve puffiness (fillimisht drejt fund të ditës). Por ky është manifestimi i parë i këmbëve me variçe - një pasojë e ashpërsisë të pamjaftueshëm të harqe të këmbëve, që shoku ynë ju ... Në këtë rast, është e dobishme vetëm një ushtrim i tillë që përmirëson rrjedhën e limfatike nga këmbë dhe rrjedhën venoz të gjakut në këmbët dhe këmbët:

Pozicioni duke filluar: shtrirë në shpinë të tij, këmbët e ngritur 40-50 cm mbi dysheme apo sipërfaqe të tjera ku ju zgjidhni të bëni këtë ushtrim: gishtërinjtë të jetë e mundur për ju për të shpejt të përkulem dhe shtendos, ndërsa herë pas here u përplasur këmbët. Duration: 40-45 sekonda. A kjo 3-4 herë në ditë dhe ju do të përfitojnë
Dhe në qoftë se kjo do të jetë i veshur çorape compression (klasit compression vetëm në konsultim me një klinikë mjek-flebolohom, ose asistent mjek rrjetit brendshme Orteka) dhe të përdorni një krem ​​ose xhel që përmirëson rrjedhjen venoz nga këmbët - atëherë këmbët tuaja do të përgjigjet në heshtje mirënjohëse - të pushojë për t'i kujtuar vetes dhimbje ose parehati të tjera

Studimet tona tregojnë që vuajnë nga këmbët e sheshtë mbi dy të tretat e njerëzve që jetojnë në Tokë. Ajo mund të jetë e lindura ose të fituara (dhe shkallë të ashpërsisë ndryshme) ... le të themi se është shkaktuar nga shtatzënia, kur ngarkesa në harkun këmbë gratë pabesueshme rrit për shkak të një peshë në rritje të trupit në zhvillimin e fetusit dhe sasinë e lëngut amniotik, dhe për shkak të hormonal serioz ndryshimet në femra - rezultojnë në sintezën e acidit hialuronik eshte gjithashtu ndryshon, çuar tek zbutjen e indeve, ligamenteve të nyjeve. Kjo çon në deformim të këmbëve.

Kjo është arsyeja pse me përvojë, duke e ditur gjinekolog punë klinikat e tyre antenatale lojtarët e tij gjatë shtatzënisë është e rekomanduar që të përdorin insoles speciale ortopedike që rregulluar këmbët e ndryshimit.

Një nga shkaqet e shputë e rrafshët të fituara është zgjedhur dobët këpucë. Përsëri unë vij përsëri në temën e këpucë me takë të lartë ... takë të lartë, hundët ngushta në këpucë, të cilat këmbët ligët nuk do të ndalet gjithë sipërfaqen, dhe theksi u zhvendos për të mbështetur kockat metatarsal të kokës - kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të këmbët e sheshtë dhe si rezultat shumë sëmundjeve të tjera që zhvillojnë si rezultat i këmbët e sheshtë.

Formimi i duhur i harqeve të ndaluar duhet të trajnojë muskujt dhe ligaments e tyre. Duke ecur në rërë, gurë të vegjël e bën muskujt dhe ligaments të ndaluar punën në mënyra të ndryshme, por nuk ka të tilla ato dobësojnë dhe humbin aftësinë e tyre për të mbajtur një të duhur (dmth, në formën e harqeve, harqe) harqe shtetërore të këmbëve.

Pra, duket e sheshtë. Dhe kjo është e nuk dihet trajtohen; ajo është e rregulluar veshur insoles ortopedike, korrigjim këmba ndryshme ...

Si për të shmangur të gjitha këto, çfarë u diskutua? Shko tek Orteku! Në çdo sallon Orteki ju lutemi përshëndeti, ofroi një konsultim falas me një mjek i cili do të ju udhëzojë në qoftë se plantoskopiyu nevojshme apo plantohraf me kujdes të dëgjoni ju vnykne në problemet tuaja dhe mënyrë të shpejtë për të zgjidhur ato; përdorim i insoles ortopedike, çorape compression. Një shitjes konsulentët Orteki (profesionistë të vërtetë) do të ju ndihmojë në zgjedhjen e duhur të secilit prej produkteve ortopedike që ose janë të rekomanduara tashmë për ju nga mjeku juaj apo ju zgjidhni atë me konsulent sallon ortopedike Orteka.