Përfitimet e edukimit fizik për të moshuarit


 • Fitness është e nevojshme
 • Efekti i ushtrimit për trupin
 • Mëngjes i gëzuar
 • Një masazh pak
 • Ecje, vrapim dhe më shumë
 • Dielli, ajrit dhe ujit

 • Fitness është e nevojshme

  Njerëz fizike të trajnimit të të gjitha moshave, profesioneve dhe mënyrën e jetesës mund të ketë një efekt të fuqishëm parandalues, mund të reduktojnë ndjeshëm incidencën e shumë lloje të sëmundjeve dhe të zgjeruar jetëgjatësi aktive.

  Mënyrë jetese i ulur çon në dobësi të muskujve dhe shfaqjen e një numri të sëmundjeve - zhvillimin e një trup të stagnimit, ngadalësuar rrjedhjen e gjakut në enët, vuajnë nga mungesa e fluksit të gjakut në organet kryesore dhe indet. Mbi nevojën për të lëvizur shumë gjallërisht tha mjek kinez Hua faktin se ai ka jetuar në shekullin II pas Krishtit.

  e .. "Nëse derë të trajtojë lëviz shpesh, kjo nuk do të ndryshket dhe njeriu - nëse ai lëviz shumë, ajo nuk vuan."

  Njeriu mund dhe duhet të angazhohen në aktivitet fizik nga foshnjat dhe duke përfunduar me pleqëri. Në moshën e vjetër, zvogëluar tonin e muskujve, pastaj të ushtrojë më shumë i nevojshëm. Dobësimi i tonin e muskujve të çon në përkeqësimin e reduktimit metabolike e kthesa mesit kurrizore, dhe përfundimisht - të sulmuar jo vetëm lëvizshmëri të kufizuar të shtyllës kurrizore, por joints.


  Efekti i ushtrimit për trupin

  Ushtrojnë efekt pozitiv në trup. Nën ndikimin e tyre, forcon kockat dhe sistemin muskulor, rrit amplitudën e lëvizjes së nyjeve.


  Frymëmarrje të thella dhe lëvizjet ritmike të ndihmuar qarkullimin e duhur të gjakut, duke siguruar një ndikim të madh në zemër. Nëse një person është vazhdimisht i vetëm, enët qarkullon vetëm 55-75%, ndërsa pjesa tjetër është mbajtur si rezervë në mëlçi, shpretkë dhe kockave palcën. Vetëm gjatë tendosje muskulare pothuajse të gjithë gjaku hyn në gjak, duke dhënë qelizat dhe indet e një pjese shtesë të oksigjenit, duke përmirësuar metabolizmin e tyre.


  Mëngjes i gëzuar

  Ushtrimet e përditshme duhet të jetë e njëjtë zakon si brushing. Ushtrimet e mëngjesit që mbështesin kalimin nga pasiv në gjumë aktive pas pune.

  Pas gjimnastikë dush i dobishëm i ftohtë, dousing 2-3 kova e ujit të ftohtë ose qyl trupin me ujë të ftohtë, e ndjekur nga hard fërkim me një peshqir apo vetë-masazh. Rubdown fillon me qafës, pastaj transferohet në supet, armëve, gjoks, abdomen, mbrapa dhe këmbët. Lëvizjet drejtohen nga periferia të zemrës. Gjatë verës, edhe pas gjimnastikë notuar në lumë, liqen apo det.

  Edhe pas trajtimit afatshkurtër të ujit nën ndikimin e anijeve të ftohtë të ujit në ngushtoj lëkurës, dhe për shkak se ato përmbajnë 30% të gjakut. Disa prej këtij gjaku si një "zhvendosur" në organet e brendshme dhe në tru, duke rritur të transportit atyre ushqyesve dhe oksigjen.

  Rrit metabolizmin, një njeri kthyer gaz dhe humor të mirë.


  Një masazh pak

  Moshuarit masazh shumë të dobishme dhe të vetë-masazh, efekte të dobishme në sistemin nervor dhe janë karakteristika vitale që më dobësuar me moshën. Masazh duhet të bëhet me duar të pastra për të lëkurës të pastër, muskujt dhe ligaments e joints duhet të jetë i qetë. Masazh dhe vetë-masazh kundërindikuar në proceset inflamatore dhe qelbëzues dhe ekzemë.


  Ecje, vrapim dhe më shumë

  Walking - shtetin më të natyrshme. Ajo ka një efekt i dobishëm për shëndetin, të dobishme në çdo moshë, sidomos më të vjetër. Urtësia popullore thotë, "për të ecur -. Gjatë live"

  Këmbë dosed mund edhe të caktojë pacientët slabeyshym, si e drejtë dhe të rehatshme në këmbë njeri pothuajse të lodhur, rrit metabolizmin, qarkullimin e gjakut, përmirëson frymëmarrjen, trajnon muskujt.
  Ndërsa në këmbë dhe pushimi tonizuyetsya sistemin nervor.

  Rhythm hapa në 2-3 muajt e parë të trajnimit - 60-80 për minutë në të ardhmen - 80-100. Ne duhet të fillojë me një distancë maksimale prej 2,3 kilometra. Mos harroni për pjesën tjetër.

  Vrapim ka shumë tifozë të cilët, dhënë të mirat e running, ndjekin moton "të Lëshuar nga një sulm në zemër", por ka kundërshtarët që besojnë drejtimin është e keqe. Pra, të drejtuar ose jo të drejtuar?

  Për të dhënë një përgjigje definitive i vështirë, pasi në çdo rast merr parasysh jo vetëm mosha, por edhe shëndetësor. Ka një numër të sëmundjeve (sëmundje kardiovaskulare, aksidentet cerebrovaskulare, dhe kështu me radhë. D.) Në cili vrapoi kundërindikuar. Por ku i ngadalshëm vrapim të dobishme, ajo është një mjet i parandalimit të sëmundjeve që rezultojnë nga inaktiviteti fizik.

  Për trajnim, ju mund të zgjidhni pastrimin në pyll, rrugë parku, gjykata e stadiumit. Mos harroni për kostum trajnimit dhe të rehatshme të ulët takë këpucë. Para se të running nuk mund të hani dhe pini (ju mund të hani 2 orë pas garës). Është e rekomanduar për të drejtuar një të ngrohtë të vogël për 3-5 minuta - bëni disa ushtrime për të armëve, këmbët dhe trungu.

  Pak anim trupin, të relaksoheni supet, bërryla përkulura, të fillojë running. Gjatësi hap 50-70 inç, ju duhet të ecin të gjithë këmbën, marr frymë normalisht, ritmikisht, jo për të mbajtur frymën.

  Në fillim të trajnimit mund të jetë i kufizuar në një të kandidojë për distanca të shkurtra 100-400 oborre, duke përfshirë elemente të shkurtër në këmbë në disa ritëm të përshpejtuar. Dhe vetëm disa muaj të trajnimit mund të zgjasin kandidojë pa humbur ndjenjën e proporcion. Mos harroni për vetëkontroll - u rrit norma e zemrës nuk duhet të kalojë 50-60% të vlerës fillestare. Pas garë duhet të shkojnë në këmbë, të bëjë një pak breaths, masazh këmbë.

  Ju mund të marrë një dush të ngrohtë.

  Jo kundërindikuar në çiklizmit moshuar. Çiklizmit nëpër fshat piktoresk të krijuar ashensor emocionale, humor të mirë.

  Ski - një formë e madhe e relaksimit. Mëso sportin tepër vonë dhe në 60-70 vjet. Ju vetëm duhet për të zotëruar teknikën e këmbë. Nëse ski është e përfshirë pothuajse të gjitha muskujt, capillaries zgjerohet, dhe kjo, nga ana tjetër, ka një efekt pozitiv mbi metabolizmin.

  Pamje të bukura nga aktivitete në natyrë për të moshuarit është një digë, peshkimi, duke luajtur birili, hokej mbi bar, badminton, tenis.


  Dielli, ajrit dhe ujit

  Të gjitha këto sportive duhet të jetë e kombinuar me forcim të trupit - trajtimet me ujë, dielli dhe ajri banja - rezistencë, rrisin për të luftuar sëmundjet dhe adaptyruyuschym atë të kushteve mjedisore.

  Në sezonin e nxehtë të mirë për sunbathing orë - më 8-9 të mëngjesit deri në orën një. Sunbathing padëshirueshme me stomak bosh ose menjëherë pas ngrënies. Sunbathing duhet gradualisht nga 5 minuta në ditë duke rritur kohëzgjatjen e qëndrimit në diell për 5 minuta, dhe për të sjellë në 1 - 1,5 orë. Është e këshillueshme që para dhe pas banje dielli të marrë një dush të ajrit në hije.

  Bëj banja dielli më i mirë në lëvizje - në këmbë, duke luajtur top, badminton. Para se të marrë shpifjeve tan lëkurë të dëshirueshme vaj të veçantë për rrezitje. Ndërsa sunbathing kokën duhet të mbulojë kapelë të bardhë, shall.

  Pas marrjes dush ajrit diellore apo freskuese dush ose banje operon.

  Efekt veçanërisht i mirë për larjen e detit trupit, që të rrisë metabolizmin, për të përmirësuar tonin e trupit, një efekt pozitiv në sistemin nervor.

  Kështu, kalit, dhe himnasttkoy angazhuar në sport, por të bëjë atë me mençuri, në këshillën e një mjeku, dhe më e rëndësishmja - gradualisht dhe në mënyrë të përhershme! Cheers!

  Informacion nga artikullin "kulturës fizike në jetën e jetëgjatë"