Rreth Hirudotherapy


 • Trajtimit
 • Rrodhe nga Duremar?
 • Si e bën një rrodhe?


 • Shumë tani preferojnë të kthehet në metodat jokonvencionale
  mjekësi. Sigurisht, ata nuk do të anulojë mjekësi zyrtare. Në më
  Konceptet konfuzion ende ekziston se metodat mund të konsiderohet
  mjekësi tradicionale, dhe që - alternative dhe mjekësia konvencionale është se?

  Për të filluar, a koncepte pak se u bë e qartë se çfarë do të diskutohet.


  Trajtimit


  Mjekësi shkencor - Sistemi Knowledge për trajtimin e sëmundjeve
  bazuar në shkencë dhe teknologji informative lidhur me
  Eksperimentet, në të cilën i themeluar shkencërisht të shëndosha
  metodat e trajtimit. , Mjekësi shkencor, ose i njohur zyrtarisht vetëm

  për të gjithë njerëzimin e civilizuar, sepse çdo shkencor
  Zbulimet në mjekësi menjëherë u bë i famshëm.

  Mjekësia Alternative
  - Të gjitha metodat e diagnostikimit dhe trajtimit të efikasitetit në një sëmundje të caktuar nuk është provuar në provat klinike.

  Mjekësisë tradicionale
  - Përfshin duart-në përvojën dhe metodat
  Trajtim Droga e fituar nga ana e shoqërisë dhe ka kaluar nga brezi në
  brez.
  Mjekësisë tradicionale ka një histori të thellë dhe është i bazuar në
  shekullore Përvoja e popullit. Në mënyrë tipike, mjekësi ndonjë vend
  pleksus është një ilaç shkencor dhe tradicional. Shumë nga
  trajtimet tradicionale Research me bazë që nuk është e mundur për të kryer


  dallim të qartë midis këtyre koncepteve.

  Pra, hirudotherapy referohet trajtimeve tradicionale, dhe jo të alternativës. Jo vetëm që rrodhe
  përdoret direkt për seancat e trajtimit në bazën e tyre
  Nuk janë një shumë e drogës. Në mendjet e shumicës së njerëzve
  Leech - është droga yzzhyvshee vetë. Por kjo nuk është kështu. Të gjithë
  lista e sëmundjeve, në të cilën hirudotherapy provuar efikasitetin,
  përfshin një shumë e zakonshme dhe u bë një barrë e rëndë
  sëmundje. Për shembull, sëmundje variçe ose hipertension më parë
  fati i të moshuarit, tani ata mund të gjenden në çdo sekondë

  njeri.  Rrodhe nga Duremar?


  Në një Leeches e fundit sovjetike të fundit që shiten në farmaci
  ka pasur edhe një seksion i praktikës farmaci Leeches dedikuar. Në
  Rastësisht, gjatë trajnimit në Fakultetin e Farmacisë
  qepallat përmendur kalimthi, edhe pse ende konsiderohet hirudotherapy
  Seksioni i mjekësisë zyrtare. Leeches janë gjetur tani vetëm në
  departamentet speciale klinika.

  Sipas rrodhe biologjik klasifikimit - një krimb. Ne aplikuar me
  qëllime terapeutike një specie - shushunja mjekësore medicinalis Hirudo e zakonshme. Në disa vende perëndimore të marrin për qëllime mjeksore të tjera se normale, madje edhe të Afrikës së Veriut troctina Hirudo, dhe në Japoni - Hirudo nipponia.


  Rrodhe mjekësor që përdoret për qëllime mjekësore, është e dy
  subspecies: mjekësore dhe farmaci. Leeches këto ndryshojnë në
  pronat terapeutike, supozohet që ofron farmaci
  Efekti më i theksuar terapeutik.

  Leeches mjekësore janë rritur në ferma të veçanta dhe kërkesa për këtë produkt është shumë i lartë!

  Trajtimi me Leeches - Metoda është e thjeshtë dhe të lira. Ajo mund të përdoret
  vetëm dhe në trajtim, duke kombinuar me të ndryshme
  Një tjetër klasik dhe mjetet dhe metodat tradicionale. Ai
  domosdoshme në trajtimin e SRI kronike, nuk përshtatshme për terapi konvencionale
  Sëmundjet.

  Si e bën një rrodhe?


  Metoda klasik Hirudotherapy

  - Kjo "deklaratë" shushunjat e zonave të caktuara refleks.
  Sekreti i gjëndrave të pështymës e Leeches përmban më shumë se njëqind komponentë:
  elastaze, kollagjenaza, Destabilaza, bdeliny shumë të tjera biologjikisht
  Enzimat aktive me dy efekt lokale dhe të përgjithshme mbi të gjithë
  trup. Këto enzima kanë anti-inflamator,
  antibacterial, imuniteti, dhe vasodilator
  veprim anti arterosklerotik.

  Më i famshëm i piyavochnyh
  enzimë - hirudin - një substancë që parandalon
  koagulimit të gjakut, kështu që mund rrodhe gjatë
  thith gjak. Një tjetër enzimë - orhelaza - promovon
  formimi i enëve të reja të gjakut.

  Efekti kryesor i kafshimit
  Leeches - është rritur rrjedhjen e gjakut dhe e ndikimit të substancave të përfshira në pështymë
  Leeches.

  Metoda "Vazhdimi" është një metodë Hirudotherapy autohirudoterapiya
  (Imuniteti forta). Ajo konsiston në vijim: autokrov,
  marrë duke përdorur një shiringë me një rrodhe mbërthyer futur menjëherë
  intradermal, subkutane ose intramuskulare si një pacient nga cilin ky
  rrodhe nasmoktavshys gjak. Kështu, ky trajtim të dhënë nga
  shkruani autohemoterapyy, autokrov piyavochnyh përpunuara më tej
  enzime dhe energji. Kjo metodë është përdorur për të stimuluar sistemin imunitar me sëmundje të rënda.  Leeches janë përdorur për ... masazh. Zonat e lëkurës trajtohen
  mjaltë. Pastaj prerë përmes rrodhe në gjysmën e me gërshërë për duart, dhe yzlyvshuyusya
  gjak edhe shtresë aplikuar në krye të mjaltit dhe rubbed në lëkurë gjatë
  masazh. Në këtë rast, enzimë gjak shushunjat oferta
  Efekti aktiv kozmetike.