Fytyre si ata që të jenë të


 • Së pari, le të shohim se çfarë e "pimples" në parim?
 • Pubertet dhe fytyre
 • Shkaqet kryesore të puçrra fytyre
 • Si të merren me puçrra fytyre?
 • Parandalimi i akneve

 • Së pari, le të shohim se çfarë e "pimples" në parim?

  Acne (puçrra fytyre, puçrra fytyre) -
  sëmundje të pakëndshme vuajtur nga 80% e të rinjve në
  moshës 14 deri 30 vjet më. Acne - një sëmundje e gjëndra dhjamor.

  Pimples janë nodules inflamator
  të kuqe. Puçrra mund të jetë e vendosur në fytyrë, qafë, gjoks ose
  prapa. Puçrra mund të shkaktuar nga dy jashtëm dhe
  faktorë të brendshëm.


  Pubertet dhe fytyre

  Gjatë pubertetit trupi juaj fillon
  prodhojnë një numër të madh të hormoneve seksuale. Nën ndikimin e këtyre
  hormon rrit aktivitetin e gjëndra dhjamor që të bllokohem
  kohë, dhe ka mbipopullim - comedo. Për shkak të comedones sebum ka
  mundësinë shfaqet në sipërfaqe të lëkurës, dhe prodhimin yndyrë në saj
  të gjithë do të njëjtin ritëm. Si rezultat,
  gjëndër bllokuar fillojnë të zhvillojnë bakteret. Proces biologjik
  bakteret që shkakton inflamacion dhe nganjëherë këputje e gjëndër. Në luftën kundër
  inflamacion i trupit tuaj i dërgon qelizat e bardha të gjakut që hanë
  bakteret e dëmshme dhe produkte të veprimtarisë së tyre, por vdes


  vetë, duke formuar qelb.


  Shkaqet kryesore të puçrra fytyre

 • mosha dhe hormonal ndryshime;
 • stresi;
 • të ushqyerit e dobët;
 • pirja e duhanit;
 • sëmundje të sistemit endokrin;
 • gastro-intestinal traktit;
 • predispozicion gjenetik.

 • Si të merren me puçrra fytyre?

  Gjëja e parë për të thënë se ne nuk duhet
  të vetë-mjekoj. Vetë squeezing pimples mund
  të çojë në pasoja katastrofike nëse gjithashtu merr parasysh faktin se atje
  i cili vjen në këtë procedurë me përgjegjësi të plotë: duart larëse
  alkooli fshin fytyrën ... Unë jam i sigurt se shumica prej nesh dikur
  shih "armiku është e kuqe në ngjyrë" në pasqyrë menjëherë të fillojë të saj

  shkatërruar. Por nuk e bëjnë në çdo mënyrë të mundshme!

  Gjëja e parë që bëni - të shkojnë nëpër diagnostifikim
  dhe identifikuar shkakun e sëmundjes. Vetëm pikërisht definimin
  Shkaku i brendshëm i sëmundjeve të lëkurës dhe llojin e puçrra fytyre - ju mund të
  zgjidhni trajtimin e duhur, sepse ajo është parë e nevojshme
  eleminuar shkakun e puçrra fytyre.

  Në ditët e sotme, mjekësia moderne dhe cosmetology
  ofron shumë opsione për krem ​​të ndryshme dhe umyvalok ndryshme
  do të thotë për pastrimin e lëkurës.


  Parandalimi i akneve

  Në puçrra fytyre
  prek një numër i madh i faktorëve, por, megjithatë, ne mund të
  parandaluar ndodhjen e tyre duke marrë disa masa paraprake.

 • Ndryshim
  produkte te kujdesit personal, të tilla si pillowcases dhe peshqir për fytyrë të jetë e
  Ju mund të shpesh sepse bakteret nga rroba të pista provokojnë shfaqjen e
  puçrra fytyre.
 • Jo
  squeezing pimples. Kjo mund të shkaktojë puçrra fytyre të re. Ajo gjithashtu
  mund të çojë në formimin e pusetave dhe plagët nga aknet tashmë në dispozicion.
  Nëse ju jeni në atë vendosur ende, të bëjë atë me shumë kujdes dhe sterile - gjithmonë lani duart tuaja dhe të përballet me të pastër me alkool.
 • Nëse keni flokë të gjatë të sigurt se se ata nuk janë në kontakt me lëkurën gjatë gjumit.
 • Gjithmonë pije grim para se të shkojnë në shtrat.
 • Pastroni fytyrën me nevoja të veçanta, ai është i përshtatshëm për llojin e lëkurës tuaj.

 • Më të lahen me sapun dhe brushat, që ju të aplikoni grim.
 • Rregullisht
  Ushtrimi, ajo ndihmon lehtësimin e stresit,
  përmirëson qarkullimin e gjakut, rrit depërtimin
  oksigjen në lëkurë për të ndihmuar në parandalimin e akneve.
 • Të jetë i sigurt për të pirë një ditë për të paktën 2 litra lëng, mundësisht me ujë, si lëng ndihmon organizëm pastruar nga toksina.