Arsyet për ethe të ulët të keq të zgjatur


 • Koncepti i etheve të ulët të keq afatgjatë
 • Shkaqet infektive të etheve të ulët të keq të zgjatur
 • Shkaqet Noncommunicable temperaturë të ulët-grade

 • Koncepti i etheve të ulët të keq afatgjatë

  Gjatë trupin subfebrile luhatjet e temperaturës kuptuar atë 37-38? Temperaturë të ulët-grade C. Long-term zë një praktikë vend i veçantë terapeutik. Pacientët me ankesë të gjatë subfebrile është dominant, nuk është shpesh një pritje. Për të përcaktuar shkakun subfebrile këta pacientë janë të ekspozuar ndaj studimeve të ndryshme, ata shfaqur një shumëllojshmëri të diagnozave dhe i emëruar trajtim (shpesh të panevojshme).

  Në shumicën e rasteve, temperaturë të ulët-grade zgjatur ndodh në gratë e reja me simptomat e dobësi e përgjithshme. Kjo është për shkak të karakteristikave fiziologjike të trupit të femrës, lehtësinë e infektimit të sistemit urogjenital dhe frekuencave të larta çrregullime psiko-vegjetative.

  Vini re se ethet e ulët të keq zgjati shumë më pak një manifestim të disa sëmundje organike, në krahasim me ethe gjatë me temperatura mbi 38? C. Në shumicën e rasteve, temperaturë të ulët-grade zgjatur pasqyron mosfunksionim autonom banal. Relativisht shkaqet subfebrile kohë mund të ndahet në dy grupe - infektive dhe jo infektive.  Shkaqet infektive të etheve të ulët të keq të zgjatur

  Temperaturë të ulët-grade është gjithmonë një dyshim i një sëmundjeje ngjitëse.

  Tuberkuloz

  Në subfebrilitet zbehtë kryesisht për të eliminuar tuberkulozin. Në shumicën e rasteve, kjo nuk është e lehtë. Nga historia janë prani thelbësore e kontaktit të drejtpërdrejtë dhe të zgjatur me pacientin ndonjë formë e tuberkulozit. Më e rëndësishme është për të gjetur në një vend me pacientët e hapura tuberkulozit - zyrë, apartament, apo ndërtimin e hyrjes shkallët, të sëmurë në shtëpi me bakterial, dhe një grup i shtëpive aty pranë, të bashkuar nga një oborr të përbashkët.

  Një histori para se vuante tuberkulozin (pavarësisht nga vendndodhja) ose prania e ndryshimeve të mbetura në mushkëri (etiologji me sa duket tuberkuloz), i identifikuar më parë në fluorografike parandalues.

  Çdo trajtim i paefektshëm i sëmundjes gjatë tre muajve të fundit.

  Nga ankesat (simptomat), të dyshimta për TB përfshijnë:

 • Disponueshmëria e sindromës dehje - subfebrile gjatë totale dobësi pamotivuar, lodhje, djersitje, humbje e oreksit, humbje peshe
 • me tuberkuloz pulmonar dyshuar -% kronik
  D0? Kollë e dytë (që zgjasin më shumë se 3 javë), peshtyn gjak, gulçim, dhimbje gjoksi
 • për të dyshuar tuberkulozit extrapulmonary - mosfunksionim ankesave të organit të prekur, pa shenja të rimëkëmbjes në sfond të terapisë jospecifik
 • Infeksioni Focal

  Shumë autorë besoj se ethet e ulët të keq të zgjatur mund të jetë për shkak të ekzistimit të vatrave kronike të infeksionit. Megjithatë, në shumicën e rasteve, vatra kronike e infeksionit (granulomave dentare, sinusit, grykët, cholecystitis, prostatitis, adnexitis, etj) janë zakonisht nuk shoqërohet me ethe dhe nuk shkaktojnë ndryshime në gjakun periferik. Për të provuar rolin shkakësore e vatrave të infeksionit kronik vetëm mund të kur kanalizime fokus (p.sh., heqje e bajameve) çon në një zhdukjen e shpejtë të subfebrile ekzistuese më parë.

  Shenjat e përhershëm të toxoplasmosis kronike në 90% të pacientëve kanë temperaturë të ulët të keq. Në brucelozës kronike lloji mbizotërues i etheve është gjithashtu subfebrile.

  Ethe akute reumatike (sëmundje sistemike inflamatore lidhës ind për përfshirje në procesin patologjike të zemrës dhe nyjeve të shkaktuar nga beta-hemolitik të grupit Streptokoku A dhe ndodh në njerëzit e predispozuar gjenetikisht) shpesh ndodh temperaturën vetëm subfebrile trupit (veçanërisht në shkallën II të veprimtarisë së procesit reumatike).

  Subfebrilitet mund të ndodhë pas sëmundjeve infektive ("bisht temperatura"), siç pasqyrohet Sindromi Lodhja poslevirusnoy.

  Në këtë rast, temperaturë të ulët-grade është e mirë, nuk shoqërohet me ndryshime në analizën e tyre dhe është zakonisht brenda 2 muajsh (ndonjëherë "bisht temperatura", mund të zgjasë deri në 6 muaj). Por në rastin e subfebrile tifos të gjatë që dalin pas reduktimin e ngrohjes trupit është shenjë e rimëkëmbjes jo të plotë dhe të shoqëruar adinamii sohranyayuscheysya, hepato-splenomegaly nezmenshuvanoho dhe aneozinofiliya qëndrueshme.


  Shkaqet Noncommunicable temperaturë të ulët-grade

  I zgjatur ulët-grade ethe natyrën infektive mund të jetë për shkak të çrregullimeve somatike, por më shpesh ajo mund të shpjegohet me praninë e arsyeve fiziologjike apo çrregullime psiko-vegjetative.

  Që nga patologji somatike duhet t'i kushtojë vëmendje të hekurit mangësi anemi, e cila mund të ndodhë me ethe të ulët të keq, dhe tirotoksikozë.

  Tirotoksikozë

  Temperaturë të ulët-grade është pothuajse rregull në rastin e një tejkalimi të hormoneve tiroide në gjak. Në të ulët-grade ethe në tirotoksikozë shpesh shënuar nervozizmi dhe paqëndrueshmëri emocionale, djersitje, palpitations, lodhje dhe dobësi, humbje peshe në sfondin e oreksit normale apo rritur edhe. Për diagnozën e hyperthyroidism është e mjaftueshme për të përcaktuar nivelin e tiroide stimuluese hormon në gjak. Reduktimi i tiroides-stimuluese hormone është shfaqja e parë e një tepricë të hormoneve tiroide në trup.

  Shkaqet fiziologjike

  Për shumë njerëz, temperaturë të ulët-grade është kushtetues në natyrë dhe është një variant i rregullave të veçanta. Subfebrilitet mund të zhvillohet në sfondin e (sportive) ngarkesa emocionale dhe fizike shfaqen pasi të hahet, ndërsa në dhomën e nxehtë pas diellit. Ethe Gratë e mundur të ulët të keq në gjysmën e dytë të ciklit menstrual, që është fillimi i menstruacioneve normale; subfebrilitet rrallë vërejtur brenda 3-4 muajve të parë të shtatzënisë. Përveç kësaj, temperaturë të ulët të keq mund të jenë të ndryshme në zgavrën axillary majtë dhe të djathtë (zakonisht nga e majta që e 0,1-0,3 ° C më lart).

  Ndoshta rritja refleks në procedurën e matjes temperatura e vetë - këta pacientë temperaturë të ulët të keq ndodh vetëm kur matur në sqetull dhe në treguesit e ose në gojë janë normale.

  Arsyet Psiko-autonome

  Temperaturë të ulët-grade zgjatur është një e treta e pacientëve të natyrës psiko-vegjetativ dhe është parë si një manifestim i sindromi autonom Dystonia (vehetonevroz, termonevroz). Periudhat e etheve të ulët të keq në këta pacientë mund të qëndrojnë për disa vjet. Sfond i favorshëm për shfaqjen e subfebrile psychogenic përveç stresit psiko-emocional është alergji, endokrine dizrehulyatsiya, traumatik histori dëmtim të trurit.

  Temperaturë të ulët-grade zgjatur është më shumë i zakonshëm në gratë e reja me simptomat e dobësi e përgjithshme, fëmijët në pubertetit dhe vitit të parë studentët.

  Informacion nga artikullin "subfebrile të gjatë"