Arsyet anuria


 • Koncepti i anuria
 • Simptomet kryesore
 • Ndihma e parë në anuria

 • Koncepti i anuria

  Anuria - ndërprerja e plotë e urinës në fshikëz. Anuria ndryshme nga aur ku fshikëza mbushet me urinës, urinimi por nuk mund shkak të rrjedhës së ndërhyrjes së urinës nëpërmjet uretrës. Nëse anuria fshikëz bosh. Urina është excreted nga veshkat apo jo, ose nuk hyjnë në fshikëz për shkak të pengesave përgjatë rrugëve të sipërme urinare. Në varësi të shkakut të dalluar Arenalnaya, prerenalnuyu, renalnuju, subrenalnuyu dhe anuria refleks. Arenalnaya anuria është e rrallë.

  Kjo ndodh në të sapolindur me mungesë kongjenitale (veshkat aplazionit). Mungesa e urinës në foshnjat në 24 orët e para të jetës - diçka normale dhe nuk duhet të shkaktojë shqetësim. Një mungesë të zgjatur të urinimit një fëmijë kërkon sqarime për arsyet urgjentisht. Sapolindur mund të kenë mbajtjen urinare shkak të prezencës së mbështjelljes hollë në hapjen e jashtëm të uretrës ose valvulave kongjenitale uretral.

  Prerenalnaja olyhoanuryya rezultuar pezullimin ose rrjedhën e pamjaftueshëm të gjakut në veshka. Kjo formë vlen oligoanuria anuria në një dështim të avancuar të zemrës kur ka edemë periferike, mbajtje fluide në indet dhe bark.


  Çrregullim ndodh në rrjedhjen renal të gjakut si në gjakderdhje të rënda (traumatike, pas lindjes, etj.) Uljen e presionit të gjakut nën 50 mm Hg. c. (Në shok dhe kushtet e tjera patologjike) të çojë në anuria.

  Anuria veshkave shkaktojnë proceset patologjike në veshka vetë. Ndërprerja e urinës nga veshkat, si pasojë e sëmundjes ndodh në fazat e vona të glomerulonefriti kronik, pielonefrit, lezione të veshkave në hipertension. Ndonjëherë anuria i veshkave ndodh në glomerulonefriti akut, në shtim kauzën e anuria akute renale mund helme dhe droga (suleka, pahykarpyn, acid acetik, etj), transfuzioni i gjakut të papajtueshme, dëme të veshkave në djegie të zakonshme, lëndimet nga razmozzhenyem muskujt masive.

  Anuria Renalnaja mund të zhvillohet pas një operacioni të madh si rezultat i përthithjes së produkteve të kalbjes indeve pas abortit septik dhe lindjes.

  Postrenalnaya anuria ndodh kur ka rrjedha ndërhyrje e urinës nga veshkat, kështu që kjo formë është anuria nxjerrës. Shkaku më i zakonshëm i shfaqjes së saj janë gurë e traktit urinar.


  Simptomet kryesore

  Urinim ndërpritet. Pas 1-3 ditësh mungesën e urinës simptomat e dështimit të veshkave, të manifestuara me thatësi e gojës, etja, të përzier, të vjella, dhimbje koke, pruritit. Në trupin e toksinave të akumuluara të azotit - produktet e avari e proteinave, si dhe kalium, klorid, acide organike jo-të paqëndrueshme.

  Ujë trazuar dhe metabolizmi kripë. Rritja në përqendrimin e azotit në gjak çon në zhvillimin e uremia. Uremi duket dobësi, marramendje, vjellje, diarre, nganjëherë ënjtje, gulçim, dimming ndërgjegje amoniakut erë nga goja.


  Ndihma e parë në anuria

  Në pacientët me anuria prerenal formë sekretore e ndihmës emergjente mjekësore duhet të drejtohen në mbështetje të aktivitetit kardiovaskular. Kur simptomat e dështimit të qarkullimit të gjakut, shembja duhet të hyjë në zgjidhjen e kafeinë, glukozë dhe vihet pads ngrohjes për këmbët. Me shok duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të arritur rivendosjen e presionit normal të gjakut.

  Me një humbje të madhe të gjakut kërkon rimbursim të menjëhershëm dhe aplikimin e kontribuar në stabilizimin e ton enëve të gjakut.

  Informacione nga artikullin "anuria"