Passion në pancreatitis stomak


 • Pancreatitis akute
 • Pancreatitis kronike
 • Shkaqet e pancreatitis
 • Manifestimet kryesore të pancreatitis - dhimbje
 • Trajtimi i pancreatitis

 • Pancreatitis akute

  Akute pancreatitis - një inflamacion akut i pankreasit.
  Enzimat aktivizuar pankreatike depërtojnë indet e gjëndrës, rritjen e pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut dhe edemë ndodh organ.

  Pancreatitis akute shfaqet dhimbje të mprehtë në bark e sipërme (rajon epigastrike, kitara e drejtë ose të majtë e sipërme), shpesh zoster karakter. Vuri në dukje shpesh të vjella, abuzim karrige kolaps *. Bashkimi me infeksion shkakton një inflamacion infektive e pankreasit.


  Pancreatitis kronike

  Pankreatitit kronik shpesh zhvillohet pas pancreatitis akute, dhe sëmundjet e mëlçisë, arterioskleroza, sëmundje tiroide, hemochromatosis, koliti ulcerativ. Si me pancreatitis akute, pancreatitis kronike duhet të trajtohet dhe nuk le sëmundje "të marrë kursin e saj."

  Lezionet pankreatik mund të ndodhë në mënyra të ndryshme: nga dhimbje të vogël në shok të rëndë. Në mesin e pacientëve është e dominuar nga gratë, ajo është e lidhur me një frekuencë më të lartë të shfaqjes së këtyre çrregullimeve cholelithiasis dhe metabolizmin yndyrë. Pjesa më e madhe e pacientëve - ato moshuarit.  Shkaqet e pancreatitis

 • dehje alkoolit
 • sëmundje traktit biliar, fshikëz e tëmthit
 • semundja e duodenum (duodenitis, gastro ulcer)
 • plagosje
 • mjekim - immunosupressanty, antibiotikët, sulfonamides, natriyuretykiv, anticoagulants indirekte, indometacin, brufen, paracetamol, hormonet glucocorticosteroid, estrogjenit
 • infeksionit (përfshirë hepatiti i shkaktuar nga viruset, C, shyta, etj)
 • Hiperlipidemia
 • hyperparathyroidism
 • sëmundje
 • sëmundje lidhës ind

 • Manifestimi kryesor është dhimbje pancreatitis

 • në bark e sipërme të djathtë - në lezionet e kokës pankreatik
 • stomak - lezion primar e trupit te pankreasit
 • në kuadratin e sipërm të majtë - me lezionet e bishtit të pankreasit
 • Çdo dëmtim të gjithë dhimbje pankreasit janë të natyrës herpes.

  Ka karrige hollim. Kryetar i butë përmban grimcat e ushqim i patrazuar. Numri i rritjes së vëllimit stol, dhe ajo ka një erë të pakëndshme, ndoshta - konsistenca i lehtë, është e vështirë për të larë off muret e WC.


  Trajtimi i pancreatitis

  Të 3 ditët e para të urisë në pancreatitis akute. Kur dhimbja të marrë asnjë-kapanoneve, baralgin; octreotide 100 mcg subcutaneously 3 herë se 5 ditë para në mungesë të octreotide - administruar intravenoz Ranitidina 150 mg çdo 8 orë; ndarë ushqimi me kufizimin e yndyrë të kafshëve; Kapsula Creon ose pantsitrat 1-2 1-2 kapsula 3 herë në ditë.

  Trajtimi kirurgjik duhet të kryhet në pacientët në cholelithiasis, cholecystitis kronike calculous.

  Është e rëndësishme të ushqyerit racional. Por më e rëndësishme në trajtimin e pancreatitis - eliminimin e shkaqeve të kësaj sëmundje, e cila është nganjëherë shumë e vështirë për të vendosur. Për ta bërë këtë kërkon shqyrtim të kujdesshëm dhe të plotë për t'ju ndihmuar të përcaktuar marrëdhëniet shkak-pasojë.

  Trajtimi i pancreatitis herët rrit gjasat e shërimit të 100% - si funksion dhe strukturën e pankreasit.

  * Shembje - Rënia e papritur e aktivitetit kardiak që mund të rezultojë në vdekje.

  Informacion nga artikullin "pancreatitis. Simptomat e saj. Trajtim ".