Lëkurë kapriçioz


 • Kush lëkurë kapriçioz?
 • Si të merren me të?
 • Një disa këshilla ndjekje

 • Kush lëkurë kapriçioz? / Strong

  Shpesh problemi është zënë hapin me të rinj të cilët për shkak të pubertetit shqetësuar metabolizmin e hormoneve. Qelizat e gjëndra dhjamor fillojnë të ndajnë dhe për të prodhuar sebum shumë.

  Pasojat e këtij procesi janë të njohur mirë: sepse i ngushtë zgjerua thellë në lëkurë lehtë të depërtojnë mikrobet që kontribuojnë në inflamacion dhe bllokimin e gjëndra dhjamor. Të zhvilluar më tej fytyre, e cila jep një shumë probleme, dhe pasqyrë është numër një armik.

  Megjithatë, në problemin ndikon jo vetëm të rinj, por edhe ata që janë mbi tridhjetë.

  Veçanërisht i bezdisshëm është gratë sëmundje. Pas çekuilibër hormonal në seksit të drejtë ndodh shumë më shpesh se meshkujt.

  Fajtorët e akneve mund të jetë një shumëllojshmëri e sëmundjeve gjinekologjike dhe endokrine, difektet e gjëndra veshkave dhe të mëlçisë, si dhe fermentopathy trashëguar. Ndonjëherë probleme të lëkurës dalin nga marrë medikamente të caktuara dhe vitamina, si dhe përmes përdorimit të kozmetikës të papërshtatshme.


  Si të merren me të?

  Për të filluar, mos harroni për të hequr qafe problemet puçrra fytyre duhet të eliminohen jo shumë të nxituar, dhe arsyen e paraqitjes së saj. Por për të kuptuar këtë problem "me sy" nuk mund edhe specialistë me përvojë dhe nevojë për më shumë teste: testojë profilin hormonal, kimi gjakut, ultratinguj e barkut dhe legen.


  Vetëm atëherë dermatolog trajtim ofertë për ju në mënyrë individuale.

  Shpesh gratë për të normalizuar nivelet e hormoneve dhe gjëndra dhjamor përshkruajnë barna me veprim antiandrogenic. Assist trajtojë mikrobet dhe antibiotikët që mjeku përzgjedh në varësi nga lloji i baktereve që shkaktojnë probleme të lëkurës.

  Nëse ju gjeni sëmundjet më të rënda (mëlçisë, endokrine dhe çrregullime të trurit), trajtim do të duhet të shpenzohen nga specialistë të përshtatshme: gastroenterologist, endokrinolog apo neurolog.


  Një ndjekje Disa këshilla ...

  Pra, mendoj se shkaku i puçrra fytyre ju keni gjetur dhe caktuar një specialist që ju nevojitet dhe trajtimin në kohë.

  Megjithatë, për të hequr qafe të problemeve kozmetike nxito për disa ditë akoma dështojnë. Si mund të jetë kjo? Pas të gjitha, shikoni "njëqind" duan sot!

  Për pacientët me dermatologji fytyre ofron trajtime moderne dhe të jashtme: një aktuale elektrike (diathermocoagulation) ose komponentët lazer nxituar hequr, kremra speciale anti-inflamator, vaj antibacterial dhe zbatohen fizioterapi - cryomassage, maskë baltë, rrezatimi ultravjollcë dhe ozonit.

  Përveç kësaj, ekspertët e trajtimit të rekomandojë vazhdim qumështit dietë të perimeve që redukton aktivitetin e gjëndra dhjamor (shumë e rëndësishme për të eliminuar nga agrumet dietë, arra, kofyeyinsoderzhaschye pije, çokollatë, alkoolit, disa ushqim deti, si dhe të gjithë yndyrore, skuqur dhe i tymosur).

  Dhe mos harroni - lëkurë të shëndetshme dhe trupin - në duart tuaja. Ajo është vetëm e nevojshme për kompetencë dhe menjëherë do ta shkarkojë xhepat e sëmundjes.

  Një tip i fundit për ata që luftojnë me problemin e skuqje të lëkurës në mënyrën e vjetër - squeezing blackheads dhe do të njëjtave masa të "kardinale". Mos harroni, në të mirë, një vetë nuk japin rezultatin e pritur, në më të keq - përkeqësojnë inflamacion. Për shkak se puçrra fytyre - jo vetëm një defekt kozmetike, dhe sëmundjes së rëndë, dhe iniciativën në luftën kundër saj është e papranueshme.