Curb IBS


 • Një sëmundje misterioze
 • Sa shumë njerëz - aq shumë ankesa
 • Treat të gjithë të ndryshëm

 • Një sëmundje misterioze

  Interesante, nëse i simptomave të ngjashme për sëmundjeve të traktit gastrointestinal (kolit ulcerativ, semundja Crohn, onkologji) shkrim dhe tha mjaftueshme për IBS eshte pothuajse aspak. Vetëm në literaturën mjekësore për mjekët.

  Për më tepër, para se - 20 vjet më parë - dhe kjo diagnoza nuk ishte. All kusht përshkruar quajtur "kolit kronik spastik." Por shqyrtimit të zorrës së trashë, mjekët gjetën se asnjë kolit - inflamacion i zorrët - nuk ka. Mendimi i gjatë ku, pastaj, janë problemi, dhe arriti në përfundimin se nerva fajësuar.

  Përkundrazi, çrregullime të rregullimit nervor të funksionit të zorrëve motorike. Këtu është një shkelje e quajtur IBS.


  Sa shumë njerëz - aq shumë ankesa

  Përgjithësisht sindromi i zorrëve nervoz është shumë e ndryshme. Me fjalë të tjera, pacienti derdh një mjek si ankesave që do të jetë e mjaftueshme për disa sëmundjeve të tjera. Nga rruga, një bollëk i tillë i shenjave - një mënyrë për të njohur ose të paktën të dyshuar IBS. Një rresht ankohen për dhimbje të barkut dhe çrregullime të zorrëve; dhimbje koke dhe fyt com kur gllabërim; për urinim i shpeshtë në nerva rozhulyalysya, etj Por mjekët ende menaxhohen IBS ndajnë tre opsione:

 • me kapsllëk,
 • me diarre,
 • me dhimbje dhe fryrje.


 • "A nuk mendoni si një diagnozë e" sindromi i zorrëve nervoz ", thjesht vënë - thotë mjeku-gastroenterologist Yuri Korobchenko. - Për të aksidentalisht humbasë një sëmundje serioze, pacienti kryer teste të hollësishme klinike të gjakut, shqyrtoi organet e brendshme, etj ".

  Dhe edhe pse sindromi nuk përbën kërcënim për jetën e pacientit, por cilësia e jetës është shumë e zvogëluar. Për më tepër, shpesh simptomat e njerëzve madje turp që të tregoni mjekut. Ata janë të lehtë për të farmacisë diçka "nga barku" për të kërkuar, si një rezultat i trajtimit ndodh me stresin e përditshme në punë, transporti është shtuar stresin dhe paparashikueshmëria e zorrët e tij.


  Treat të gjithë të ndryshëm

  Kjo trajtojnë bukur IBS. Dhe kjo përfshin një pritje drogë dhe metoda psikoterapeutike. Përveç ilaçeve regjim duhet të jetë e normalizuar dhe të ushqyerit. Nëse pacientët me IBS shfaqet sindroma depresive, pas konsultimit psikoterapist i emëruar ilaqet kundër depresionit dhe droga të tjera. Përcaktoni cila vendosur nevojë për ilaçe pacient specifik, mjeku mund të bazohet vetëm në çfarë lloji të IBS është mbizotërues në një rast të veçantë.

  Nëse IBS ndodh me dhimbje të forta, emërohet zakonisht antispasmodics.

  Nëse një njeri i rrënuar nga kapsllëk, ju së pari duhet për të normalizuar dietën e tij, dietë të fibrave më dietetike - fibra - dhe gjithashtu të caktojë barna që rrisin lëvizshmëri zorrëve. Nëse sindromi diarresë mbizotëruese, fibër në dietë është e nevojshme, megjithatë, për të kufizuar dhe të fillojnë të pranuar agjentët adsorbent. Por gjëja kryesore - nuk do të hedhin trajtim në mes të rrugës dhe vazhdojnë të vëzhguar rregullisht nga një mjek.

  Unë nuk do të luajë hipokrit dhe të thonë se ju mund të arrijë fitore të plotë dhe përfundimtar të IBS. Për fat të keq, në shumicën e rasteve nuk do të ketë sukses. Por për të arritur të qëndrueshme shuarja afatgjata mjekë mjaft të aftë.

  Nuk është cen e teknikave apo drogës. Vetëm përkeqësimi i IBS mund të ndodhë krejt i pavarur nga mjekët arsye. Unë do të thotë stresin dhe tensionin psychoemotional mbi të cilat mjeku ka asnjë fuqi.

  Informacion nga Alexander artikull Borisov "Si për të zbutur zorrët inatosur."