Kur false imët guri asistent i besueshëm tuaj - aparat për thithje ilaçi


 • Çfarë ju duhet të dini rreth imët guri të rreme
 • Përfitimet e thithur
 • Inhalers Moderne: pikat e forta dhe të dobëta

 • Kohet e fundit, unë u përball me një problem të madh - djali im 2 vjeçar u diagnostikua me "imët guri të rremë, 1 shkallë e stenozë." Në spital, kam gjetur një metodë të shkëlqyer dhe të thjeshtë të terapisë - duke përdorur një aparat për thithje ilaçi të veçantë, nebulizer. Kjo pajisje është sigurisht e dobishme në gjoks mjekësisë, sepse ajo mund të përdoret me sukses për të trajtuar një gamë të gjerë të sëmundjeve bronko-pulmonar. Që nga fillimi me këtë temë unë bëra sëmundjen e fëmijës tim, unë do të doja të kushtojnë vëmendjen e duhur ndaj parimeve të simptomave dhe ndihmën e parë në pjesë e pasme dhe pastaj të kalojnë në një ekzaminim më të hollësishëm të mundësitë aerosolet.
  Çfarë ju duhet të dini rreth imët guri të rreme

  Çfarë është imët guri i rremë? Imët guri i rremë ndodh në një ambient të gripit, sëmundjet e frymëmarrjes dhe fruthi, fruth i keq, li e dhenve, stomatiti. Sulmet e rreme imët guri shpesh ndodhin gjatë natës, kundër "shëndetin e plotë" apo ethe të lehta, dhe i shoqëruar nga të vështira, wheezing, "osyplostyu" zërave dhe "leh" kollë mund të zhvilluar astmë. Sulmi gjithashtu mund të jetë shkaktuar nga një reaksion alergjik. Pas ndihmuar sulm mund të ndodhë gjatë ditës. Por me kujdes të duhur për rikthim të fëmijëve është e rrallë.

  Në rast të asfiksi duhet menjëherë të thërrasë "të shpejtë", por ardhja e mjekëve mund të ndihmojë fëmijën tuaj me poshte:


 • Qetësuar fëmijën në çdo situatë në veprimet tuaja nuk duhet të jetë panik.
 • Sigurimi i ajrit të freskët (të hapur dritaren në dhomën tjetër).
 • Pije të bollshme të ngrohtë - kjo mund të jetë e ngrohtë qumësht, çaj, supë kamomil, u rrit hips. Pije shumë të dobishme kos (të tilla si lëng boronicë), ajo liquefies gëlbazë.
 • Për të hequr komponentin alergjik për të dhënë antihistamine - (Suprastin, tavegil, diphenhydramine) në dozë, pak më të lartë se mosha përkatëse.
 • Thithja.

 • Përfitimet e thithur


  Nëse është e nevojshme, ju mund të kaloni rrugën Thithja e vjetër "modës së vjetër", dmth me kokë të mbuluar me mbi një tigan të nxehtë (jo të valë) ujë.

  Por kjo metodë ishte e përshtatshme për fëmijët. Gjatë sulmit unë mori të birin në krahë dhe mori një dush komnatu.Tam unë zatykala thahet vrimë plug dush dhe le të ujit të nxehtë. Në fitimin banjo unë herë pas here me thumba të mprehta sode "nga syri", dhe çaj të ngrohtë fëmijën ujitur.

  Vini re se në qoftë se fëmija juaj ka vuajtur një herë një sulm, mundësia e përsëritjes së saj është mjaft i madh (sëmundje zakonisht ndodh zakonisht 5 - 6 vjet për shkak të karakteristika fiziologjike dhe anatomike të trupit). Terapi më efektive është konsideruar të jetë një metodë mbytje, jo vetëm në imët guri rreme dhe pezmatim i fytit, por edhe në disa sëmundje të tjera bronkopneumonare dhe rynosynusopatyya.  Thithja ofrojnë avantazhe mbi metodat e tjera të ofrimit të barnave: së pari - kjo është një ndikim i drejtpërdrejtë dhe të shpejtë në fushën e inflamacionit në mukozës.
  Së dyti, ndryshe nga ilaçet gojarisht, shpesh shkaktojnë alergjik, toksike, metabolike dhe çrregullime të tjera, aerosols mjekësore janë kryesisht në nivel lokal, në fokusin patologjike, duke zvogëluar sasinë e drogës për të rritur efikasitetin e saj dhe të zvogëlojë gjasat e komplikacioneve të terapisë drogës. Çfarë sëmundje mund të trajtohet me thithur? Para së gjithash - infeksion akut respirator i shoqëruar nga simptoma të tilla si kollë, dhimbje të thatë, që gërvisht ose fytit, pështymë.

  Një grup i sëmundjeve në të cilat janë inhalacion thelbësore - inflamacion kronike e rrugëve të frymëmarrjes si bronkiti kronik, astma, faringjit kronike.


  Inhalers Moderne: pikat e forta dhe të dobëta

  Aktualisht në praktikën klinike janë tri lloje themelore të aerosolet: avull, tejzanor dhe jet. Dy të fundit janë të kombinuara termin "nebulizers" nga mjegullnajë Latine - mjegull cloud. Ata nuk e gjeneruar avull dhe rrymë aerosol të përbërë nga mikropjesezave inhaliruemoho zgjidhje.

 • Inhalers avull veprim të bazuar në efektin e avullimit të drogës. Në spital më thanë se inhalimi nxehtë me avull është më efikas, por kjo metodë ka disa disavantazhe.

  Në - Së pari, unë kurrë nuk ishte në gjendje të bindë fëmijën e tij të ri për të thith jet nxehtë me avull, ndërsa në vmovlyan ajo vetëm djegur dorën mbi një aplikim të nxehtë, së dyti, ngrohje e substancave aktive farmaceutike në mënyrë të pashmangshme bie, së treti, mbytje nxehtë nuk mund të përdoret në temperatura mbi 37,5 C. Sigurisht, që do të përdoret në avull ynhalyatorah rezervuar tretës të paqëndrueshme me pikë të valë nën 100 gradë, shpesh - vajra esenciale. Kjo në masë të madhe kufizon gamën e komponentëve të mundshme për inhalacion me avull. Por Pengesë më e madhe e aerosolet avull - në përqëndrime të ulëta inhaliruemoho çështje.

  Në mënyrë tipike, ai është nën pragun e veprimit terapeutik.

 • Tejzanor Nebulizer (US) - një pajisje që ju lejon të llak ilaçe në formën e mbytje gjobë aerosol cila depërton në zonat më të paarritshme të mushkërive. Në tejzanor ndarje pompa të lëngshme është arritur nga vibruese pjatë metalike. Kjo siguron madhësi grimce prej 5 mikronë, duke i lejuar ata për të depërtuar edhe bronke më të vogël, duke ndikuar në mënyrë të efektshme procesin inflamator. Përveç kësaj, përflakur sipërfaqe Mukoza mënyra vozduhoprovodyaschyh (përfshirë bronchioles) është të paktën 5 - 10 m2, dhe për efektet efektive terapeutike ajo vëllimi i nevojshëm i drogës paktën 15-30 ml.

  Vetëm nebulizer tejzanor për 10 - 15 minuta të punës të aftë për të zhvilluar performancë të lartë dhe të hyjë në rrugët e frymëmarrjes sasi të tillë të zgjidhjes medicinale. Për inhalimi mund të përdoren decoctions e bimëve, lloj zgjidhje alkaline degassed Borjomi ujë mineral, solucionet ujore të vajrave thelbësore (në këtë rast për aplikim krijon emulsioni shumë shpërndara) - në shpenzim i aparat për thithje ilaçi mund të përdoret për vaporizer Aromatherapy në dhomë. Madhësia e vogël dhe pesha e pajisjes ofron lehtësinë shtesë të përdorimit, përveç disa modele kanë maska ​​shtesë dhe nozzles, duke lejuar Thithja gënjyer apo duke fjetur pacientin.

  Që nga puna krijuar aparat për thithje ilaçi gjithë retë e hollë të lëngshme të ftohtë, si një tym, një fëmijë nuk domosdoshmërisht të mbajë fytyrë direkt në zëdhënës, vetëm vënë aparat për thithje ilaçi në krevat fëmijësh apo vendin ku ai luan (ndërsa efikasiteti, natyrisht, ulur disi ).
 • Kompresor (bojë) inhalers, në përgjithësi, janë të ngjashme me performancën ultratinguj, por me përmasa të mëdha dhe peshës, puna tingëllon zhurma karakteristike. Nebulizers Jet formojnë retë aerosol duke përdorur një kompresor që krijon një rrjedhë shumë të fuqishme të ajrit nëpërmjet një vrimë të vogël në dhomën që përmban zgjidhje terapeutike.

  Duke superioritetit absolut është fakti se vetëm ky lloj i aparat për thithje ilaçi mund të mbulua pothuajse të gjitha recetë mjekësore e përdorur për mbytje. Ky lloj i aparat për thithje ilaçi i referohet gamë më të lartë të çmimeve.
 • Informacion nga neni Olga Efimova "shëron aparat për thithje ilaçi kollë".