Në bimeve polycystic veshkave dhe dietë ndihmë


 • Sa e rrezikshme sëmundje polycystic veshkave
 • Në trajtimin e bimëve polycystic veshkave dhe dietë ndihmë

 • Sa e rrezikshme sëmundje polycystic veshkave

  Sëmundja e veshkës polikistik - një sëmundje në të cilën veshkat prodhuar shumë kavitetet mbushur me fluid. Nga ky ind i veshkave bëhet më e hollë dhe nuk mund të funksionojë. Veshkave polycystic eventualisht mund të çojë në dështimin renale kronike.

  Kronik dështim renal - a kusht që zhvillohet në sëmundjen kronike të veshkave si rezultat i progresiv pakthyeshëm vdekjes ndërsjelltë qelizave renale, karakterizuar nga dëmtimit të funksionit renal.

  Ka tre fazat e dështimit kronike renale:

 • Fillore. Kjo fazë zakonisht nuk është vërejtur asnjë simptomë.
 • Fazë Konservatore. I lidhur me akumulimin e mbetjeve azotike. Ju mund të keni shenja të tilla si dobësi, gjumë i trazuar dhe oreksit, kruajtje, ulur performancës, lëkurë të thatë. Ajo mund të rrisë presionin e gjakut.
 • End-fazë shoqëruar me një masë të komplikimeve të ndryshme, sidomos e sistemit kardiovaskular. Pothuajse buds në këtë fazë kanë punuar të gjithë "burim" e tyre dhe pastrimin e gjakut mund të bëhet vetëm duke përdorur pajisje të posaçme.
 • Në dështimi kronik i veshkave përkeqësohet kujtesën, ka të qenët i përgjumur, djegie ndjesi në gjymtyrë të ulët, urinim është e bollshme në natën osobenosty.


  Pacienti duket amoniakut erë frymë, norma e thyer zemrës, anemi. Pacienti mund të ndjehen të përzier. Ajo mund të zhvillohet plagë.

  S'është nevoja të thuhet - perspektiva e jo fun. Kjo është arsyeja pse ju duhet të merren me veshkat polycystic në të gjitha mënyrat e mundshme. Midis tyre - përmes dietës dhe bimëve.


  Në trajtimin e bimëve polycystic veshkave dhe dietë ndihmë

  Me shaka polycystic veshkave nuk është e nevojshme. Pacienti duhet vëzhguar vazhdimisht nga një mjek dhe të bëjë të gjitha rekomandimet e tij për trajtim. Përveç kësaj, ajo duhet të ndjekin një dietë të caktuar.
  Ushqimi për pacientët me veshkave polycystic për të kufizuar sasinë e proteinave, kripë, konsumimin e lëngjeve të mjaftueshme.


  Bimeve mund të përdoret në diagnozën e "sëmundjes së veshkave polycystic" dhe ndonjë nga fazat e dështimit kronik i veshkave. Këto akuza të zvogëluar ndjenjën e përzier, lëkurë itchy, të përmirësojë oreksin dhe tretjen, të nxitur korrigjimin e anemi dhe çrregullime fluide dhe electrolyte, nxjerrje e produkteve të metabolizmit të azotit.

 • Kastrati Letër, mëndafshi misri, bar Filipendula, fara liri, lule bli, rrënjë luleradhiqe, barishte motherwort, bar Repeshko violet bar trengjyrësh barishte tufë shoots boronicat - në mënyrë të barabartë. Përgatitja dhe përdorin 2 tablespoons grirë mbledhjen pour 0,5 litra ujë të valë, drenazhuar me bar në një termos, insistojnë natë.

  Marrë 1 / 3-1 / 4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Lë thupër, Wort bar barishte knotweed Shën Gjonit, lule Calendula, leh u rrit, barishte nenexhik Kuril çaj, barishte motherwort, urtë barishte, zhvishem mollë - në mënyrë të barabartë. Përgatitja dhe përdorin 2 tablespoons grirë mbledhjen pour 0,5 litra ujë të valë, drenazhuar me bar në një termos, insistojnë natë. Marrë 1 / 3-1 / 4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Manaferrat murriz, rrënja e gjarprit Polygonum, bari, hithrat, fletë gji, lule kamomil, gjethe rrush pa fara, fruta kopër, u rrit hips - në mënyrë të barabartë. Përgatitja dhe përdorin 2 tablespoons grirë mbledhjen pour 0,5 litra ujë të valë, drenazhuar me bar në një termos, insistojnë natë.

  Marrë 1 / 3-1 / 4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Astragalus barishte, lë thupër, mëndafshi misri, fara liri, lule bli, rrënjë rodhe, karamele mente bar, kafshët bari, bari i tharë lule, gjethe boronice, i urtë bar - në mënyrë të barabartë. Përgatitja dhe përdorin 2 tablespoons grirë mbledhjen pour 0,5 litra ujë të valë, drenazhuar me bar në një termos, insistojnë natë. Marrë 1 / 3-1 / 4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Bar knotweed, tërfil bari, lule Calendula, bar, hithrat, çaj veshkave, barishte Repeshko, rrënjë jamball, fruta kopër, trengjyrësh barishte violet, u rrit hips - në mënyrë të barabartë.
  Përgatitja dhe përdorin 2 tablespoons grirë mbledhjen pour 0,5 litra ujë të valë, drenazhuar me bar në një termos, insistojnë natë.

  Marrë 1 / 3-1 / 4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Kastrati Letër, Wort barishte Shën Gjonit, kulpër leh, leh buckthorn, lule Filipendula, barishte motherwort, lule kamomil, kafshët barit - në mënyrë të barabartë. Përgatitja dhe përdorin 2 tablespoons grirë mbledhjen pour 0,5 litra ujë të valë, drenazhuar me bar në një termos, insistojnë natë. Marrë 1 / 3-1 / 4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Thupër letër, lule murrizi, barishte hithër, bari, nenexhik, bar violet trengjyrësh, frutat e kuqe e malit hirit, bagëti bari u rrit hips - në mënyrë të barabartë. Përgatitja dhe përdorin 2 tablespoons grirë mbledhjen pour 0,5 litra ujë të valë, drenazhuar me bar në një termos, insistojnë natë.

  Marrë 1 / 3-1 / 4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Për fëmijët është e rekomanduar për të përgatitur infusions dhe decoctions në e dozës tjetër e përditshme të mbledhjes medicinale të thatë:

 • 1 vit - 1/2 -. 1 orë lugë,
 • 1 në 3 vjeç -. 1 h lugë,
 • 3 deri 6 vjet - 1 lugë ëmbëlsirë,
 • 6 deri në 10 vjet - 1 tbsp.
  lugë,
 • më të vjetër se 10 vjet dhe të rriturit - 2 tbsp. koleksion lugë.
 • Phytotherapy është mbajtur për jetën. Përsëri, tarifat e bimëve që mund dhe duhet të përdoren në kombinim me ilaçe të tjera të përshkruara nga mjeku juaj.

  Informacion nga artikullin "dështimit kronike renale".