Nëse dietë pancreatitis dhe ushtrim mund të ndihmojë


 • "Asgjësuarit" vetë
 • Në buzë të një thikë
 • Ushqimi pas sulmit
 • Tarifimit për kancer pankreatik

 • "Asgjësuarit" vetë

  Në qindra pankreatik e armiqve. Ajo mund të bëhet i përflakur pas traumave të barkut, edhe nëse do të ishte një volejboll top tenisi apo nëpërmjet një të ftohtë, grip dhe herpes, si dhe sfondin e apendiksit, gastrit, alergjive ushqimore, të hahet dhe prevalenca kequshqyerjes së yndyrore dhe e ëmbël. Nëse grindur me të dashurin e saj, u grindën me kokë, perevtomylysya ose janë në një gjendje të vështirë, shanset e pancreatitis kontraktues rritur në mënyrë dramatike.

  Pankreasit Daily prodhon pothuajse 800 gram lëng pankreatik, i cili ka aftësi të madhe për të tretet.

  Ajo është e përbërë nga komponentët që prishen yndyrna (lipase), proteinat (tripsin) dhe karbohidratet (amylase). Për të mbrojtur kundër "vetë-tretje" gjëndër prodhon substanca që pengojnë aktivitetin e enzimeve të saj. Normalisht ata të gjejnë forcë, duke goditur zorrë dhe i përzier me ushqim. Nëse për ndonjë arsye enzimeve janë aktivizuar dëmtuar para kohe hekur.

  Përfshirja e një mekanizmi të "vetë-tretje" kostot ndihmë e anatomisë që janë të favorshme për pancreatitis. Fakti se ngushtica, përmes të cilit lëng pankreatik dhe bile hyn duodenum, në bashkimin e shkrinë në një shishkë të vetëm.


  Nëse presioni rritet ndjeshëm në të (kjo ndodh kur lakimi, trajnim sportiv në një stomak të plotë, overeating), biliare hedhur në pankreas, ajo aktivizon enzimat dhe fillon procesin e vetë-shkatërrimit, duke çuar në një sindrom destruktive inflamatore.


  Në buzë të një thikë

  Simptomet kryesore të pancreatitis akute - herpes dhimbshme dhimbje në bark e sipërme (epigastrike) zakonisht jep në prapa, të përzier, të vjella, bloating, dobësi. Nëse ju keni këto simptoma - menjëherë quajnë "të shpejtë". Para se ardhja e mjekut refuzojnë ushqim dhe pije - ata të kontribuojnë në një acarim të mëtejshëm të pankreasit.

  Bashkangjit në vend lënduar me ngrohje jastëk ujë të ftohtë ose akull pako përfundoi në një peshqir.

  Mos e merrni ndonjë ilaç para ardhjes së mjekëve - ato janë "lyhet" komplikojë foto klinike dhe diagnoza. Për të zvogëluar dhimbje, shkoni në shtrat dhe të relaksoheni muskujt e barkut. A nuk e refuzojnë trajtim në spital, edhe pse duket se ajo u bë më e lehtë. Pancreatitis akute është një periudhë e shkurtër e mendore mirëqenien, e ndjekur nga sëmundja u kthye me një hakmarrje.

  Pancreatitis kronike zhvillon nga trajtimi akut me jo me kohë ose sa po del si një sëmundje të veçantë. Me përkeqësimin e saj, e cila zakonisht ndodh pas festave të pushimit, ka dhimbje në bark e sipërme, të mbetura, që i jep përsëri.

  Zbehet oreksit, pështirosje, vjellje dhe i bollshëm, të trashë, si jashtëqitjen balte. Në këtë rast, të përdorin enzimat e ndryshme të përshkruajnë pankreasit dhe dietë pa yndyrë dhe të reduktuar karbohidrate.


  Ushqimi pas sulmit

  Brenda një muaji pas acarimit të pancreatitis ndiqni kursyer dietë që redukton ngarkesën në pankreas:

 • off supë fortë, yndyrë, enët djegëse dhe i lagësht, sallam, qentë e nxehtë, salcice, brendshmeve, mish, lakër turshi dhe perime të tjera turshi, viçat konservuar
  dhe në peshk yndyror (yjor bli, bli, shojzë e Atlantikut Verior, barbuni, mustak, krap);
 • duhet të ndalohet arra, kërpudha, fasule, bukë kafe, miletin, pasta të freskëta, ëmbëlsira, karamele, akullore, çamçakëz përtypet, kafe krijoj, kakao, çokollatë, agrume, pije të gazuara;
 • mos merrni kryer larg me fruta të freskëta, e cila është zakonisht zahodovuyut sëmurë afërmit anëtar të familjes kujdesen.

  Vitaminat, natyrisht, shumë e nevojshme shërohet trupin, por një efekt të fortë sokohonnoe perime të papërpunuara (veçanërisht lakër, rrepkë, rrepë dhe rutabaga), e gjelbër (lëpjetë, spinaq, marule) dhe fruta nuk janë në favor të pankreasit. 1-2 pjekur banane apo e ëmbël mollë peeled nuk dëmtojnë shëndetin, por fruta acid janë kundërindikuar, por rekomandoi pjekur mollë, të ziera, perime steamed.

 • Tarifimit për kancer pankreatik

  Mëso teknikat themelore të masazh trupit të buta me lëvizje të veçanta të muskujt e barkut dhe diafragmë. Ata përmirësimin e qarkullimit të gjakut në zonë dhe lëngjeve tretëse rrjedhën. Kjo parandalimi i shkëlqyer i pancreatitis dhe acarimin e saj.

  Ndiqni ushtrimet 2-3 herë në ditë shtrirë, ulur ose në këmbë. Filloni me 3-4 repetitions dhe gradualisht të sjellë deri 9 herë. Gjatë ushtrimeve ju nuk duhet të ndjehen lodhje dhe parehati.

 • Thith, nxjerr dhe të mbajë frymën tuaj, ngadalë, por mjaft i tërhequr në stomakun tuaj, numërimin në tre dhe pastaj relaksoheni muskujt e barkut.
 • Thith, nxjerr dhe të mbajë frymën tuaj. Kur pauzë frymëmarrjes sa më shumë të jetë e mundur për të arritur stomak, numërimin në tre dhe relaksohuni.
 • Në mes të frymëmarrje mbaj frymën tuaj për 1-2 sekonda (diafragma forcon dhe sheshohet) dhe vazhdojnë të thith më shumë si drejtimin e ajrit "në barkun" dhe pak i fryrë murit të barkut.

  Në fund të inhalacion ndaluar, numërimin në tre, ekzagjerimit të barkut, pastaj shpejt të relaksoheni muskujt tuaj dhe për të mbajtur epërsinë në gjashtë, ngadalë duke tërhequr murin e barkut. Nxjerr dhe relaksoheni muskujt e barkut.
 • Strong Pull barkun për të nxjerr frymë. Shtyrja frymën për disa sekonda, të relaksoheni muskujt e barkut. Në mënyrë aktive ka marrë stomaku i tij në një frymë Tërhiqe atë përsëri dhe nxjerr frymë.
 • Informacion nga artikujt gastroenterologist Marina Romanenko "rrezik në stomak."