Me ndihmë makular të vitaminave degjenerimit dhe syze dielli


 • Ky degjenerim makular i rrezikshëm
 • Çështjet Age
 • Degjenerimi makular macular degjenerim armiqësia
 • Mos harroni për syze dielli

 • Ky degjenerim makular i rrezikshëm
  Nëse mosha ju filloi të vëreni që sytë shohin nuk është aq e mprehtë sa më parë: objektet bëhet e paqartë, linjat e drejtë të shfaqet me onde, dhe lexim dhe shkrim duhet të lehta të ndritshme se më parë, është e mundshme që ju të zhvilluar degjenerimin makular.

  Ky çrregullim i zonës qendrore të retinës ku humbje progresiv i shikimit.

  Besohet se shkaku kryesor i sëmundjes - procesi natyror i plakjes. Mekanizmi i degjenerimit makular fillon, zakonisht pas 60 vjetësh.

  Për shkak të çrregullimeve degjeneruese në pjesën qendrore të retinës - Macula (në latinisht - "të vend") acuity vizuale fillon të bjerë.

  Në përgjithësi, njerëzit nuk e vërejnë momentin, kur sëmundje si ajo zhvillon gradualisht. Së pari, ai ka një ndjeshmëri të lehta, vizionin e paqartë atëherë, shkelje formësojnë mjedisin e saj. Me kalimin e kohës, ajo bëhet e vështirë për të lexuar në mes të njollë shfaqet me një imazh të paqartë. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes personi nuk e ka dalluar tiparet e fytyrës bashkëbisedues.

  Të gjitha që shikon njeriu - një konturet përafërt dhe kontraste të dritës, dhe pastaj mund të vijnë verbëri.
  Çështjet Age

  Degjenerimi makular zhvillon shkak të qelizave nervore kequshqyerjes në retinë makular (Macula) përgjegjëse për mprehtësinë qendrore vizion. Arsyet për këtë mund të jenë disa: trauma, infektive dhe inflamatore sëmundje sy, miopi të lartë. Por konsiderohet sklerozen vaskulare dhe arterioskleroticheskoy ndryshimet kryesore, dhe qarkullimi i varfër në capillaries e retinë. Kjo është arsyeja pse macular degjenerim shpesh i quajtur sklerotycheskoy dhe zhvillon në të moshuarit.

  Veçanërisht të prirur gratë macular Bastardim dhe burrat me kolesterol të lartë.

  Hulumtuesit në përfundimin se zhvillimi i degjenerimit makular luan një rol si radikaleve të lira - molekula shumë të dëmshme.

  Në metabolizmin normale, ata janë të shkatërruar si një produkt i ndërmjetëm. Megjithatë, sipas sistemit zvogëlon aktivitetin antioxidant dhe radikalet e lira mund të dëmtojë qelizat e ndjeshme e retinë, duke shkaktuar kështu vizionin e paqartë.

  Pirja e duhanit rrit gjasat e degjenerimit makular nga 3 herë.

  Natyra ka krijuar një mekanizëm të vetë-mbrojtjes kundër stresit oksidativ, në të cilin roli kryesor luhet nga micronutrients. Kjo substanca të veçanta që kanë pronat antioxidant dhe janë pjesë e disa frutave dhe perimeve. Të tilla si vitamina C dhe E dhe minerale zink dhe selen, carotenoids lutein dhe zeaxanthin.

  Micronutrients kanë cilësi të rëndësishëm - ata janë në gjendje për të neutralizuar radikalet e lira që shkatërrojnë sy. Sepse pacientët e moshuar të cilët kanë dobësuar mbrojtëse, mjekët rekomandojnë që të hani dhe të këshilluar që të marrin përgatitjet e veçanta përmbajnë micronutrients, parandalimin dhe trajtimin e moshës macular degjenerim.

  Degjenerimi makular macular degjenerim armiqësia

  Degjenerimi makular fillon në qarkullim të dobët në enët e gjakut të retinës, duke rezultuar në një nervore dritë-ndjeshme qelizat janë shkatërruar, dhe ka një vend në para të syrit. Me kalimin e kohës bëhet më e madhe, ndërsa nuk zëvendësuar për vizionin qendror.

  Në drejtim të macula fillojnë të rriten enët e reja të gjakut nga muri inferior, si një rezultat i këtij vizioni është përkeqësuar me shpejtësi.

  Degjenerimi makular është dy llojesh - të thatë dhe të lagësht. Lagështi më të rrezikshme dhe të kërcënojë humbje të plotë të vizionit. Tipar i saj i parë është optik shtrembërim Linova i drejtpërdrejtë: pacienti sheh onde tyre. Ky efekt vjen nga lëngu, i cili rrjedh nga enët e sapo formuara nën vend të verdhë. Ajo i zhveshur dhe ndërrime qelizat nervore në macula, sepse forma e objekteve është e shtrembëruar. Ky vizion është reduktuar shumë shpejt.

  Degjenerimi makular thatë, në të kundërt, është e karakterizuar nga përkeqësimi i ngadaltë gradual të vizionit.

  Ajo shpesh zhvillon në fillim vetëm në njërin sy dhe nuk mund të parashikojë kur sëmundja do të ndikojë tjetër. Shenja e parë e macular degjenerim të thatë - një rënie e lehtë e parë, e cila është veçanërisht e dukshme kur lexoni. Për punën e madhe, të tilla si qëndisje apo qepje, ju duhet të lehta të ndritshme se më parë.

  Shpesh njerëzit nuk e vërejnë vizion të paqartë, sidomos nëse është i prekur vetëm një sy dhe të tjera është i ngarkuar me punë gjobë.

  Degjenerimi makular thatë zhvillohet nëpërmjet çrregullimi metabolik midis retinës dhe enëve të gjakut intraokulare, çuar tek akumulimin e produkteve metabolike të qelizave depozituara nen retinës në formën e gunga mikroskopike.  Mos harroni për syze dielli

  Në diagnozën "degjenerimit makular" pacienti duhet t'i nënshtrohen rishikimit të rregullt në okulist për të mbajtur situatën nën kontroll.
  Kjo ju lejon të shihni enët e gjakut të formuara rishtas në rritje dhe menjëherë të shkatërrojë ato duke përdorur lazer kirurgji.

  Për fat të keq, trajtimi efektiv i kësaj sëmundjeje nuk ekziston. Ju vetëm mund të pezullojë dhe stabilizimin e zhvillimit të tij. Kur thatë formë macular degjenerim drogë shumë efektive dhe shtojcave ushqimore, duke përfshirë zink dhe antioksidantë. Siç është shpesh shkaku i enëve të sëmundjes sklerozirovannye, pacientët kanë për të monitoruar vazhdimisht tensionit të gjakut dhe koagulimin e gjakut.

  Pacientët inkurajohen gjithashtu që të veshin syze dielli, veçanërisht në mot me diell, përdorni pajisje që ju lejon për të kontrolluar vizion.

  Informacion nga artikullin "degjenerimi makular".