Ekzemë supë dobishme hithër dhe sallatë me luleradhiqe


 • Çdo gjë është humbje e ngjyrës - rroba ndryshimeve
 • Lufta Le të
 • Përditësimi dietë
 • Trupi "i pastër"
 • Sun Mik apo armik?

  Çdo gjë është humbje e ngjyrës - rroba ndryshimeve

  Me ardhjen e njerëzve të ngrohtë që vuajnë nga ekzema, fillojnë të përjetojnë një arsye më shumë - shumë nuk duan të vënë në dritën tënde të bardhë "njollosur" të lëkurës. Përveç kësaj, në pacientët me ekzemë priren të mbindjeshmërisë ndaj alergeneve shumë, duke përfshirë edhe poleni i bimëve lulëzuar.

  Në ekzema të lëkurës shfaqen njolla të kuqe të madhësive të ndryshme, që nga flluska të vogla transparente lëngu i lëngshëm apo Sero-përgjakshme. Me hapjen e flluska oozing erozion ekspozuar sipërfaqen e flluska në ngushtim kore.

  Nëse sëmundja është filluar, ajo ndikon në zona të mëdha të lëkurës, e cila në këto pjesë është kompakt. Sëmundja është e shoqëruar zakonisht me kruarje të rënda.

  Sëmundja është aq i fshehtë që i përgjigjet përkeqësim në stres nervor dhe çdo emocionet negative, mbingarkesë fizike dhe mendore, dietë të varfër.

  Për pacientët me ekzemë është shumë e rëndësishme për të ndjekur punën dhe pjesa tjetër, duke mos harruar edhe shëtitjet e përditshme. Është më mirë për të shmangur vendet ku shumë bimë të lulëzuar. Sigurisht, është e vështirë. Kështu, ndërsa lulëzim i shëndetshëm në mënyrë që njerëzit kanë nevojë për të ardhur në shtëpi, shpëlarje gojën dhe fytin me ujë të zier, pije pasazhe të hundës shtupë me lagështi, të marrë një dush, vihet në të brendshme të pastër dhe vakum veshje të sipërme.


  Lufta Le të

  Në luftën kundër kësaj sëmundjeje mund të ndihmojë sedatives. Për shembull, Peony gjurmë (një lugë çaji 2 - 3 herë në ditë) apo tretësirë ​​e Leonurus (20 - 30 pika për një natë), çaj me nenexhik (nëse jo alergjik në të).

  Rekomandohet gjithashtu mbledhjen e përbërë nga rrënjë sanëz, radhazi me bar, lule kamomil dhe Calendula medicinale, rrënjë jamball, lule Shkumë dhe yarrow. Të gjitha komponentët janë të përziera në sasi të barabarta. Pastaj lugë gjelle e përzierje zier ujë dhe infused për 30-40 minuta. Infuzion të marrë 0,5 filxhan 2 herë në ditë.

  E njëjta ekstrakt mund të përdoret për larje. Bath dhe një koleksion të mirë, e përbërë nga bagëti, sherebelës, Shën Gjonit Wort, kamomil, nenexhik dhe gjethe delli. Ju gjithashtu mund të marrë banjot koll, banja me lisi leh, krunde tufë. Megjithatë, vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj si të trajtimit të ujit ekzemë kërkojnë një qasje individuale. Nëse transportueshmëri është një banjo mirë, ata mund të merren 2 herë në javë për 15 - 20 minuta në një temperaturë prej 36-37 gradë.

  Përditësimi dietë

  Ekzemë nga dietë duhet të përjashtohet frutave agrume, luleshtrydhe, luleshtrydhe, butë, pineapple, pjepër, kafe, kakao, çokollatë, qumësht, produkte tymosur, qull bollgur, produkte brumi nga të gjitha erëza, ketchup, uthull, majonezë, pijeve alkoolike të.

  Por supave vegjetarian, porridges (hikërror, kënaqur, mel, oriz), viçi i zier, patate të ziera ose të pjekura, vaj luledielli, menu kastravec nevojshme. Me të gjitha frutave të dobishme të gjelbër mollë, kumbulla, qershi.

  Në dietë duhet të jetë sallata. Për shembull, një sallatë e luleradhiqe lë me flokëkuq integruar të para dhe panxhar, krem ​​kalitur kosi ose vaj perimesh me gjizë. Sallatë me gjethe delli të gjelbër dhe majdanoz rrikë integruar duke shtuar kalitur salcë kosi. Sallatë me pistils copëtuar horsetail me qepë jeshile, kalë dori dhe e lë luleradhiqe.
  Sallatë me majdanoz copëtuar dhe kopër, kalitur me vaj perimesh ose salcë kosi.

  Rekomandoni nutritionists dhe supë acaroj, gjethe panxhar, karrota, kalë dori. E dyta - burgers me spinaq, acaroj, majdanoz me shtimin e vezë, djathë dhe miell dhe kalë dori pure. Tretë - buding me raven. Lëng shumë të dobishme të panxhar, karrota dhe lakër, të marra në pjesë të barabarta. Përdorimi i mishit duhet të kufizohet në 1 - 2 herë në javë.

  Trupi "i pastër"

  Për pacientët me ekzemë është e rëndësishme për të pastruar rregullisht trupin e toksinave. Për ta bërë këtë, dietë duhet të përfshijë produktet e qumështit, si dhe panxhar dhe selino. Panxhar ziera mirë të hani feta ose kopër copëtuar me shtimin e një sallatë, vaj kalitur.

  Selino është përdorur edhe në një sallatë ose si një lëng (1 - 2 lugë çaji 3 herë në ditë).

  Ne duhet të themi në lidhje me Angjinarja. Artichoke përmban shumë ushqyesve, duke përfshirë substancë inuline dietetike që përmirëson metabolizmin e trupit. Ajo gjithashtu zbulon efekt anti-toksik dhe forcon sistemin imunitar. Merrni një mund artichoke freskëta dhe tableta shiten në farmaci (për tabletë 4 herë në ditë).

  Për një mjek të mirë metabolike mund të rekomandojë disa droga të tjera nga bimët. Për shembull, ekstrakt yarrow (30-40 pika në gjysmë ore para ushqimit) karotolin - ekstrakt vaj carotenoids nga tul e rrit hips (një lugë çaji në ditë).

  Takimi i dobishëm shumë bimë medicinale. Por që një është e drejtë për ju duhet të tregoni mjekut, sepse një nevojë për të marrë në konsideratë patologjinë e brendshme dhe karakteristikat e sëmundjes.

  Sun Mik apo armik?

  Dhe së fundi, në qoftë se ju doni të ekzemë sunbathing? Në faljen dhe me banjot mira durim janë shumë të dobishme, por ato janë të kundërindikuar në sëmundje akute. Për më tepër, në raste të tilla, lëkura e prekur duhet të jenë të mbrojtur nga dielli, duke mbuluar ato me një leckë pambuku.

  Informacion nga neni Valerie Spodin "ekzemë supë të dobishme me hithër dhe luleradhiqe sallatë."