Mbrojtje Removed kundër kancerit


 • Çfarë është kanceri?
 • Pse nuk është atje?
 • Parandalimi - çfarë është ajo?
 • Programi juaj antike
 • Çfarë duhet të lajmërojnë?
 • Opinioni Neutral
 • Ju nuk mund të besueshme të themi se ajo shkakton kancer - nëse kjo
  Shkaku është gjetur, kanceri do të kishte humbur pozicionin e saj udhëheqës në mesin e
  Sëmundjet kanë një rritje të rrezikut të vdekjes. Por shkenca nuk është
  qëndrojnë ende, dhe tani absolutisht i sigurt që rrit shanset e
  i sëmurë. Por pse, atëherë, në qoftë se ne e kanë të njëjtin ndikim në
  rreziqet, disa të sëmurë dhe të tjerët të gjithë më kot? Njerëzit të cilët kanë përjetuar
  kancer, janë të sigurt për ndeshjen parandalimin dhe trajtimin e kancerit duhet
  kompleks, çiklizmit është jo vetëm trupi por shpirti.


  Çfarë është kanceri?

  Kancer
  paraqitur si diçka të gjallë dhe i huaj që dalin brenda
  Të drejtat dhe vështirë se e ekspozuar në pjesën e jashtme. A është ajo për
  rast?

  Kanceri mjeksore - një proces në të cilin
  qelizat e trupit fillojnë të rriten jashtë normales dhe të ndajnë se
  përfundimisht çon në mosfunksionim të organeve, dhe pastaj të gjithë trupin.
  Termi "kancer" sjell së bashku më shumë se 200 lloje të tumoreve. Sëmundja fillon
  zhvilluar që nga shkatërrimi i qelizave carcinogens (agjentët
  kancer shkaku). Themeluesi i onkologjisë rus MM Petrov
  gjetur se shkaku kryesor i kancerit është i gjatë
  acarim, inflamacioni kronik dhe disharmonalnye crregullime.


  Si
  zakonisht bëhet efektet ONKOGJENIKË e kimikateve,
  rrezatim natyral apo viruset. Nën ndikimin e këtyre faktorëve kafaz
  ndryshon vetitë e tij, dhe nëse ky proces të dështojnë për të ndaluar atë
  bëhet i keq.

  Kanceri nuk do të zhvillohet në një
  pikë - kjo është paraprirë gjithmonë nga inflamacion të zgjatur ose
  Efektet e dëmshme që mund të zgjasin me vite të tëra. Është vërtetuar se
  arritje, të tilla si madhësia e tumorit të gjirit të 1,5 cm në diametër
  është 5-10 vjet. Pra, shumica e kancerit
  iniciuar në adoleshencë ose të riu. Dhe, edhe pse
  ata zhvillojnë shumë më vonë, parandalimi duhet të fillojë

  kohë.


  Pse nuk është atje?

  Amerikan
  shkencëtarët provuar se zhvillimi i kancerit kryesisht
  të ndikojë në ushqim (30-35 protsetov gjitha shkaqet) dhe duhanin (30-32 përqind)
  I ndjekur nga viruset, faktorët e prodhimit, trashëgim,
  ndotja, alkool, rrezatimi. Rreth 5 për qind
  Shkaqet e kancerit të mbetet i panjohur. Kjo është më e
  Kanceret e shkaktuara nga faktorë që ndryshojnë mjaft i aftë
  secili prej nesh. Ndërkohë, zhvillimi i sëmundjes është paraprirë gjithmonë
  proces i gjatë sëmundje, dhe kjo ndryshon jo vetëm në
  organ i veçantë, por trupi si një e tërë.

  Tumoret mund të fitojë
  herët, ndërsa ata nuk kanë paguar ende çrregullim në autoritetet fqinje dhe
  sistem. Të çuditshme por e vërtetë: Rastet e shumë madje duke kancerit
  mund të ishte ndalur në qoftë se një njeri e ka fituar një gjyq të frikës
  Mjeku.
  Disa njerëz kanë frikë se ata do të tregojnë Oncology, dhe për këtë arsye
  tërheq testit të fundit. Ndërkohë, në fazat e hershme
  sëmundje mund të shërohet, dhe më në fund dhe pa përsëritje në të ardhmen.
  Kanceri i nisur çon në ndryshime të pakthyeshme në trup dhe vret
  njeri.


  Parandalimi - çfarë është ajo?

  Oncologists
  Ekzistojnë tri lloje të parandalimin e kancerit. Së pari, atë
  ndryshojë në dietën dhe mënyrën e jetesës, ndërprerjen e duhanit,

  reduktuar ndikimin e rreziqeve të tjera. Së dyti, parandalimi
  përfshin trajtimin e sëmundjeve precancerous, inflamacion të rëndë, dhe
  Përcaktimi i hershëm i vilet e qelizave të kancerit në trup. Dhe së treti,
  është parandaluar zhvillimin e metastazave në pacientët me kancer, si edhe
  parandaluar përsëritjen dhe tumoreve të reja në ato që janë shëruar nga
  kanceri. Kjo mund të vërtetë të shpëtuar jetën!  Programi juaj antike

  Përjashtojë ushqim junk.
  Carcinogens gjenden në shumë ushqime, skuqur sidomos në
  gjalpë dhe ushqime të skuqura, si dhe ruajtja dhe marinades, produktet e
  ruajtje afatgjatë, i tymosur. Produktet e veçanërisht të dëmshme proteina

  nënshtruar përpunimit të temperaturës së zgjatur. Reduktuar konsumi
  yndyrë, sidomos të kafshëve dhe nuk ha tepër - kalori në ditë
  futje nuk duhet të tejkalojë 2.500 kalorive. Rregullisht pret
  Shkarkimi ditë proteina pa ose ndiqni mesazhet. Shkurtuar në konsum
  1-2 servings e alkoolit në ditë (një racion - një gotë verë të thatë ose 0,33
  litra birrë). Si për ujë, përdorimi filtruar apo shishe
  ujit.

  Produkte aleatë. Çdo ditë ju duhet të hani asnjë
  të paktën 5 servings e frutave, perime, lëngje dhe ushqime të tjera të bimëve,
  përmban shumë fibra. Veçanërisht e dobishme e gjelbër
  fruta të verdhë dhe portokalli dhe të perimeve, frutave agrume, manaferrat, fruta,

  ushqim deti, qepë dhe hudhër. Me një zgjidhje ideale të frutave të kuqe -
  domate, ata kanë shumë lycopene, beta-carotene, natyrore
  antioksidantë. Të jetë i sigurt për të shtuar në bukë tuaj të përditshme dietë
  miell gruri (kokërr ose thekër) dhe qull. Peshk me vaj
  shumë acide polyunsaturated ketë anti-kancer
  pronat. Arra shumë të dobishme. Ka efekte anti-kancer
  verë e thatë e kuqe - por në moderim (verë shpejt tregon
  radionuclides të parandaluar efektet e tyre të rrezikshme në trup).

  Hidhe duhanin.
  Duhanpirësit në zhvillim të kancerit të mushkërive është 10 herë më shumë gjasa se sa jo-duhanpirësve.
  Përveç kësaj, ata kanë dhjetë herë rrezikun e tumoreve në zhvillim

  të tjera organe, gojë, ezofag, stomak, pankreasit, veshkat dhe
  edhe qafën e mitrës. Shënim: pirja pasive e duhanit është aq i dëmshëm sa
  aktiv. Një duhanpirës i cili refuzoi zakonin gjatë
  15-20 vjet disa dhjetra herë ul rrezikun e vdekjes
  Sëmundjet e shkaktuara nga nikotina.

  kontrolloni për viruset. Viruset
  mund të shkaktojë rreth 10 për qind të të gjithë kancereve.
  Për shembull, disa shtame të HPV provokojnë kancerin
  Kanceri i qafës së mitrës, Hepatitit B dhe C në disa raste të shkaktojë kancer
  mëlçisë. Nga momenti i infektimit dhe zhvillimin e kancerit mund të jetë vjet, por

  në qoftë se ju jeni një bartës i virusit onkogjenik, duhet kjo
  di - për të monitoruar rregullisht shëndetin e tyre dhe nuk
  jap asnjë shans për sëmundje.

  Forcon sistemin imunitar. Nëse
  ju gjithashtu shpesh ftohjet e sëmurë, për ta kthyer Ti
  immunologist. Staraysya të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, të relaksoheni plotësisht,
  nuk perepratsovuvaty. Bëhu fizikisht aktiv - marrëveshje e rekomanduar
  Sport të paktën tre herë në javë për 30-40 minuta. Rrezik kanceri
  reduktuar banja rregullta, douches, derdhje të ftohtë
  kalitje ujë dhe ngjarje të tjera.

  Vëmendje të paguajë për veten tuaj.

  Nëse keni moles që janë vazhdimisht inatosur ose veshje

  zinxhir rreth qafës së tij, rritet në madhësi apo të ndryshojë ngjyrën, duhet të
  Kthehu ti mjekun. Largimi me kohë i moles zvogëlon rrezikun
  zhvillimi i kancerit të lëkurës. I kushtoj vëmendje të çdo faktorëve shqetësuese ju
  në shëndet. Rregullisht, menjëherë pas menstruacioneve, telat
  vetë gjirit, palpiruya ato në drejtimin e
  periferi të qendrës. Nëse ndonjëherë i kujdesshëm e formës dhe ngjyrës
  lëkurës dhe forma të kancerit, apo ju goditi mbi disa vula,
  duhet paraqitu te gjinekologu. Këtu ju mund të kalojë swabs nga
  mukusit cervikal për ekzaminim citologjik në këtë temë
  Ndryshimet e qelizave - për të parandaluar zhvillimin e kancerit të trupit.


  Rregullisht X-ray, dhe pas 45 viteve dhe mammograms.

  Çfarë duhet të lajmërojnë?

 • i jashtëzakonshëm
  shkarkimin ose gjakderdhje nga hundët, goja, rektumit ose vaginë, dhe
  si ngjyrosja e urinës dhe praninë e gjakut në atë;
 • trashje, nyje dhe gunga në gji, lëkurë të gjirit të duket e çuditshme (si mollë e pjekur);
 • shkon gjatë kollë, veçanërisht në mëngjes;
 • siklet gungë pavdekshëm në fyt, duke e bërë të vështirë për gëlltitje;
 • vazhduar shërimin e plagëve ose ulcerat;
 • ndryshoni tipin, ngjyrën dhe formën e moles dhe nishaneve;
 • dhimbje e pazakontë e organeve të brendshme.
 • Nëse
  ju gjetur këto ndryshime, paraqitu te mjeku.

  Në shumicën e rasteve,
  ajo nuk tregon kancer, por kujtoni që sëmundja
  gjithmonë e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar.


  Opinioni Neutral

  Shumicë
  Psikologët besojnë se onkologji - një pasojë e negative të akumuluar
  energji. Kanceri i grave vuajnë më shumë se çdo grua tjetër për jetën
  terpyaschye keqtrajtimi i njerëzve të tyre. Për vite ata kanë
  mbajë një fyerje kumulative apo zemërim. Një energji negative,
  shtyrë brenda thellë, nuk mund të zbatohet në fizik
  Nivelet - trupi dhe shpirti janë të lidhura në mënyrë të pandashme.
  I famshëm amerikan
  psikolog Louise Hay në një kohë menaxhohet duke ndryshuar të menduarit tuaj dhe imazhin

  jeta, shpëtoj nga kanceri vaginal që ndodh në qëndrimin e saj,
  përmes imazheve të njerëzve në përgjithësi. Për këtë qëllim, është e për shumë
  muaj ushqehen vetëm perime të gjelbra, e rrahën pillows dhe ulëritës në
  me zë të lartë - për të hequr qafe e imazheve të akumuluara të përfshira
  reflexology. Por oferta kryesor i bërë për të shpëtuar të gjithë
  Emocionet negative, falja e të gjithë atyre falje duket e pamundur.

  Negativ nuk mund të mblidhen!
  Nëse
  ju nuk mund të drejtpërdrejt të shprehin njerëzit që mendojnë për këtë, e kuptoi
  për të komunikuar me ju njerëz të bukur shpenzojnë energjinë e tyre në mënyrë konstruktive.
  Për më tepër, shumica e njerëzve që kanë qenë përmes trajtimit për kancer,

  i sigurt: sëmundje gjithmonë ngre pyetje në lidhje me jetën e tij, i ngadalshëm
  drejtimin dhe tërheq konkluzionet e tij. Ne nguten, discarding gjëja më e rëndësishme në ne
  në botën e jashtme, duke ndjekur qëllime tregtar ose metodike
  kryejnë detyrat e përditshme të përcaktuara. Unë plotësisht të harrojmë për veten e tyre,
  se pse ne jetojmë dhe çfarë është me të vërtetë e rëndësishme për ne. Të bën sëmundje
  mundësi për të ndaluar, mendoj sërish dhe për të ndryshuar qëllimin e saj
  jeta e tyre.