Mitet porfir dhe realitet


 • Miti i "njollat" e porfiria
 • Realiteti: Vampire image përngjashëm pacient porphyria
 • Mit kryesor ose porfir - jo "vampirism"
 • Pyetjet mbeten

 • Miti i "njollat" e porfiria

  Vampires - karaktere popullore. Filma rreth tyre shfaqen pothuajse çdo vit - të kujtojnë tonë "Rrini zgjuar!". Një perëndimor atëherë nuk llogariten. I pastër fantazi? Jo në të gjitha, thonë hulumtuesit mjaft serioze. Legjendat e mesjetës, e cila, në fakt, Vampires rritur moderne kinematografisë pasur ndonjë bazë në realitet. Me fjalë të tjera, Cine jetuar dhe jetojnë sot.

  Në Vampire beson profesor i fizikës në Universitetin e Floridës Qendrore Kostas Eftimiou.

  Ai beson se ekzistenca e tyre bie në kundërshtim me ligjet e matematikës. Pas të gjitha nocionet e përcaktuara njeri kafshuar vampir, dhe ai është kështu. Infektuar dhe fillon për të pirë gjakun e të tjerëve. Pra, çfarë? Dhe fakti se Vampires duhet pastaj të shumohen në mënyrë eksponenciale.

  Kohët e fundit kaloi llogaritjen profesor, duke supozuar se njeri-ujk gjakatarë i parë u shfaq në 1600, kur Toka jetonin rreth 600 milionë njerëz. Ai - Werewolf - kafshuar një tjetër - një tjetër dhe kështu me radhë. Brenda dy viteve, sipas Eftimiou, të gjithë do të jenë të Vampires dhe të gjakut të pijshëm. Dhe nëse kjo ndodh, Vampires nuk ishin.


  Dhe nr. Ne nuk e thith gjak nga njëri-tjetri.


  Realiteti: Vampire image përngjashëm pacient porphyria

  Përmendja e parë e Vampires ishin rreth një mijë vjet më parë. Në legjendat mesjetë bëhemi më shumë si shumica e Werewolves. Ata kapen dhe dhjetëra mijëra janë djegur në turrën e druve, barazuar për të shtrigave. Pastaj në veprat e shumta inquisitors ishin shenjat e Vampires. Si, ata duken të tmerrshme, goja iso fangs spikatur të duket i çmendur, sjellje agresive, frika e ditës - i strehimit, jashtë vetëm natën, duke sulmuar njerëzit dhe duke pirë gjakun e tyre.

  Përpjekja e parë për të kuptoj se çfarë është çështje do të mund të bëhen britanik Illis Dr Li.

  Ai sugjeroi se të ashtuquajturat Vampires aktualisht e shkaktuar sëmundje të rënda - Porfiria. Në mjeku mesi i 80-së i mbështetur kolegun e tij Profesor Wayne Tikkanen. Dhe pas Illis këmbënguli se "të gjitha mitet evropiane rreth Vampires Werewolves keni disa bazë në realitet." Çfarë është ajo?

  Porfir, shkencëtarët besojnë, ka shumë të ngjarë një sëmundje gjenetike e shkaktuar nga një defekt në gjene që ndikojnë në pigment nënlëkurës.

  Çdo organizëm i gjallë është i ngopur me pigmente, i ashtuquajtur porfyrynamy. Ato përfshijnë, për shembull, klorofil, e cila jep gjethet jeshile në të hemoglobinës, që e bën të kuqe e gjakut tonë. Dështimi program gjenetik cënon metabolizmin natyrore të porphyrins.

  Ata të grumbulluar nën lëkurë dhe nën ndikimin e diellit janë katalizatorët që konvertohet oksigjen normale në të ashtuquajturin fanellë. Molekulat e tij janë të njohur për të zbrazë qelizat.

  - Në sëmundje të prekur indet e rënda dhe të shtrembërojnë karlyuchyvsya trupin, sidomos gjymtyrët, shtrembëruar përtej karakteristika të njohjes, e bëjnë të frikshme - thotë Sergej Vasiliev. - Lëkura errësohet. Mishrat gërryjtem, fangs Baring. Një porphyrins gjithashtu për t'u dhënë atyre të gjakut-kuqe ngjyrë. Ajo që duket si në qoftë se një gjak i qenit. Por njerëzit kanë frikë nga rrezet e diellit, nga të cilat ka ulcerat e dhimbshme të lëkurës, djegiet.

  Për të dalë vetëm natën. Filloni ndryshime në psikikën e ...

  Mit kryesor ose porfir - jo "vampirism"

  Vetëm një nuk konvergojnë në porfiria nosologji dhe legjendat rreth Vampires - faktin, si të thuash, përdorimin e gjakut. Pacientët me porfiria vërtet nuk ndjeni ndonjë nevojë, në gjakun e njerëzve dhe kafshëve. Për më tepër, përdorimi i gjakut gojore në këtë rast është i kotë sepse problemi nuk është aq shumë një mangësi pacient i qelizave të kuqe të gjakut, por në porphyrins tepërt në trup. Ka raste kur pacientët me porfiria vetë trajtohen gjakderdhje se bashku me gjakun dhe nxjerr të Porphyrins tepërta.


  Pyetjet mbeten

  Shkencëtarët nuk e përjashtojnë që një njeri i sëmurë filloi të ndiej nevojën për gjakun e dikujt tjetër. Në fund të fundit, koha është në gjendje për të zvogëluar vuajtjet sillnin nga hemoglobinë jashtme. Por ku dhe se si ajo është marrë në Mesjetë? Një metodë, ajo është përshkruar në shumë histori horror. Mjeshtrave Man varësisë patologjik për të pirë gjak. Instinct kthen atë në një vampir. Prandaj mitet më pas fituar pjesë të pambështetur dhe të gjitha ferr.

  - Porfir dhe sot mbetet një sëmundje mister - thotë Sergej Vasiliev. - Mjekët shpreson në përgatitura metodat gjenetike.

  Në ndërkohë, të përpiqet për të trajtuar transfuzion gjaku. Megjithatë, në raste të rënda, të cilat, për fat të mirë, pak - rreth njëqind të gjithë botën - dhe kjo nuk ndihmon.

  Sipas thashethemeve, kjo është porphyria pashërueshme çoi në vetëvrasje Henneloru Kohl - gruaja e ish-kancelarit gjerman Helmut Kohl. Ajo dergjen në dhimbje, e cila shkaktoi ditës, thuajse nuk do të dalë. 5 korrik 2001 dhe kreu vetëvrasje.

  Si porphyria dhe vampirism konfirmuar biokimisti kanadez Profesor David Dolfin. Për më tepër, shihet në këtë mënyrë për një shërim të mundshëm për kancer të lëkurës.

  Nëse oksigjeni fanellë prek indet, pse nuk e përdorin atë për të shtypur qelizat e kancerit?

  Eksperimentet kanë qenë në gjendje për të shkatërruar disa lloje të tumoreve. Porphyrins injektuar nën lëkurë dhe rrezatuara me rrezet e diellit. Hulumtuesit pastaj gjetën pigmente që reagojnë për të ngrohur rrezatimit. Rrezet infra të kuqe depërtojnë më thellë në trup - shpresohet se ata mund të përdoret për trajtimin e tumoreve është jo vetëm lëkurën, por edhe në indet e tjera. Sigurisht, pacienti nuk do të jetë me një vampir, sepse trupi i tij nuk punojnë shkelur. Dhe bëri mashtrim i pigmentet mund të shpëtoj.

  Informacion nga nenet Igor Vladimirov "Vampire transfuzionit të trajtojnë të gjakut."