Keqformime të valvulës mitrale


 • Mekanizmi i defektit mitrale valvul
 • Simptomet e pamjaftueshmërisë mitrale valvul
 • Diagnoza
 • Trajtimi i pamjaftueshmërisë mitrale
 • Stenozë mitrale valvul
 • Metodat e diagnozës së stenozë mitrale
 • Mjekimi i sëmundjes

 • Valvul mitrale është në mes të atrium majtë dhe barkushe të majtë. Ajo hapet në diastole (gjatë pushimit) dhe atrioventricular nëpër vrima në barkushe të majtë nëpërmjet valvulës mitrale lirshëm të gjakut arterial hyn në atrium të drejtë. Në sistollë (faza e pushimit) valvula mbyllet presionin e gjakut në tkurrjen e majtë barkushes dhe ndalon përsëri rrjedhjen e gjakut nga barkushe të majtë në atrium e majtë.

  Valvul përbëhet nga dy valvulave.


  Mekanizmi i defektit mitrale valvul

  Kur sëmundjet ngjitëse dhe të tjera të valvulave të valvulave të zemrës mund të deformuar, trash. Ndërsa valvul jo krejtësisht i mbyllur në mes dyert hapur dhe është rezultat i valvulave nuk mund plotësisht të parandaluar rrjedhjen e pasme të gjakut nga atrium e majtë në barkushe të majtë. Pjesë e gjakut nga barkushe të majtë bie prapa në atrium e majtë. Së pari hypertrophied la atrium, por për shkak të faktit se shtresa e tij e hollë muskulor dhe nuk është projektuar për ngarkesa të rënda, së shpejti ndodh dekompensimi dhe shtrihet majtë atrium dhe rritet në madhësi.


  Që të gjithë gjaku nga mushkëritë e bën të mos i rraskapitur, ka një rritje të presionit në enët e gjakut të mushkërive. Në të njëjtën kohë, përmes rrjedhjen e madhe të gjakut në fazën diastole e barkushe të majtë e zemrës, ajo është si hypertrophic, por me kalimin e kohës kjo vetëm mundësitë e kompensimit janë të lodhur, dhe ka një mungesë e funksionit të majtë ventricular. Në fund të fundit rrit ngarkesën në zemrën e duhur dhe ka mbipopullim në një tirazh të madh.


  Simptomet e pamjaftueshmërisë mitrale valvul

  Ndërsa zemra kompenson dështimin e valvulës mitrale, pacienti nuk ka ankesa edhe në tendosje të lartë fizike.

  Me kalimin e kohës, ka gulçim gjatë tendosje, atëherë pushimi sulm kardiak astmë (kollë e thatë me një sasi të vogël të mukusit, nganjëherë peshtyn gjak). Dhimbje në zemër të natyrës të ndryshme dhe jo gjithmonë varet nga aktiviteti fizik. Shtohet venat në qafë, thonjtë dhe këpucë me majë të bëhet ngjyrosje kaltërosh, duke pasur ënjtje në këmbë. Shpesh pamjaftueshmëri mitrale e komplikuar nga dridhje atrial.


  Diagnoza

  Kur dëgjon shushurimë ekspozitë në kulmin e zemrës. Në elektrokardiogramë janë lënë zgjerimin atrial dhe barkushe të majtë. On radiographs është një rritje në zemër majtë.

  Shpesh një sjellje diagnozë studim më i saktë kontrasti radiografike e ezofagut. Kur echocardiography janë të deformuara valvul mitrale mbrapa rrjedhjen e gjakut nga barkushe të majtë në atrium e majtë, duke rritur madhësinë e atrium majtë dhe barkushe të majtë.


  Trajtimi i pamjaftueshmërisë mitrale

  Trajtimi kirurgjik i pamjaftueshmërisë valvul mitrale është një opsion i madh trajtim. Procedura themelor për rivendosjen e funksionin e valvulës mitrale të zemrës është valvul mitrale. Kohët e fundit prodhojnë valvulave plastike. Ndonjëherë ajo jep rezultate më të mira, por kirurgji plastike për valvula mitrale praktikisht të pamundur në defekte reumatike.

  Ka shumë teknika si proteza dhe valvula plastike. Përdorimi i tyre varet nga lloji i lezionit dhe valvula mitrale. Rezultatet tregojnë superioritetin e trajtimit kirurgjik të mitrale korrigjim plastike valvul.


  Stenozë mitrale valvul

  Stenoza mitrale valvul - a ngushtimi i grykën majtë atrioventricular. Shkaku i stenozë mitrale valvul, si zemra më e fituar është zhvendosur reumatizmi më parë në 80% të rasteve. Pjesa e mbetur prej 20% janë infeksione të tjera të rreshtim e brendshme e zemrës, arteriosklerozës, trauma të zemrës, sifilizi, etj ngushtuar hyrjen nga atrium e majtë në barkushe të majtë shkakton një rritje të presionit në atrium e majtë, gjak nga qarkullimi pulmonar nuk menaxhon lodhur, rritjen e presionit në enët e gjakut të mushkërive.

  Për shkak të presionit të lartë të gjakut në vrull pulmonar vaskulare ndodh dhe e gjithë kjo çon në presion në rritje në arteries pulmonare, e cila vjen nga barkushe të drejtë dhe mbart gjakun në mushkëri. E drejta barkushe hypertrophied nëpërmjet rritjes së ngarkesës. Gradualisht bursës tij kompensues është e lodhur, ajo zgjeron, forcë shtrëngohet i muskulit të zemrës të ulet të drejtë barkushe. Barkushe të drejtë nuk mund të pompojë gjakun tërësisht nga qarkullimi sistemik. Nuk ka dështim të zemrës.

  Shfaqja e një pacient me stenozë mitrale kohë të gjatë nuk është ndryshuar. Gradualisht dyspnea atje, palpitations. Pacienti nuk toleron ushtrimin.

  Me kalimin e kohës, me një rritje prej stenozë duket të ashtuquajturën "ndjenjë të nxehtë ngjashëm me mitër" - ngjyrë blu dhe rozë buzët dhe cheeks. Nëse ju vendosni një dorë në gjoksin e tij në zemrën e pacientit mund të ndjeni dridhje, ashtu-quajtur "kerrmëz ​​cat."


  Metodat e diagnozës së stenozë mitrale

  Kur dëgjim zemra përcaktohet shushurimë diastolik.
  Zhurma e prodhuar kur gjaku nëpër ngushtuar në çallmës diastole vrimë derdhet në barkushe. Zhurma rrit pas ushtrimit. Në elektrokardiogramë janë lënë zgjerimin atrial dhe barkushe të drejtë. Radiologjike të përcaktojë ndryshimet në mushkëri.

  On echocardiogram mund të shihni trashje ngjashëm me mitër valve, shkeljet e lëvizjes së tyre, duke zvogëluar madhësinë e vrimave atrioventricular, depozitimi i kripërave të kalciumit në krahë panik. Ndonjëherë zgjeruar drejtë atrium trombo zbulim.


  Mjekimi i sëmundjes

  Trajtimi i kirurgjisë valvul stenozë mitrale në shumicën e rasteve. Operacionet me mitrale trajtimit stenozë valvul ishin në mesin operacionit të parë të zemrës. Commissurotomy Mbyllur mitrale është kryer. Valvul mitrale spliced ​​shqyer apo grabitur. Kjo është bërë tani. Vetëm në kushtet aktuale kjo është kryer në të ashtuquajturat kushte "të thatë" në makinë mushkërive e zemrës.

  Kjo ju lejon të shqyrtojë me hollësi valvula mitrale, të vlerësuar gjendjen e saj. Nëse është e nevojshme, mund të bëhet i valvulave plastike.

  Nëse valvul është dëmtuar në mënyrë të konsiderueshme, dhe nuk mund të jetë e saktë, kjo protezë valvul prodhuar duke përdorur artificial valvul mekanike të zemrës. Pacientët e rinj, veçanërisht gratë, mund të kryejë kursyer kirurgji. Ajo mbyllur commissurotomy ngjashëm me mitër (nyjet autopsi) ose tullumbace zgjerim (ekspansion) vrima stenozyrovannoho. Operacioni është kryer përmes arterie subclavian ose në një tjetër. Kafaz kraharorit hapur, makine mushkerise nuk përdoret. Rezultatet e trajtimit kirurgjik të mitrale stenozë valvul mirën.

  Informacion nga artikullin "stenozë dhe valvula mitrale"