Këshilla mbi çfarë të bëni kur këmbët djerse


 • Lani këmbët tuaja
 • Ndryshimi çorape

 • Lani këmbët tuaja

  Mënyra më e mirë për të heq erën e keqe këmbët - larë ato me sapun dhe ujë. "Duket kaq e thjeshtë, - thotë Glen Hastuert, drejtor ekzekutiv i Shoqatës Amerikane të orthopedists. - Por shumë, duke marrë një dush, të harrojmë të përkulet dhe rubbed një këmbë shtupë, duke i lënë atyre një shumë të baktereve ".

  Kimik këmbët . Kur këmbët e tij lanë, thatë e tyre plotësisht, veçanërisht në mes të këmbëve. "Është në një mjedis të lagësht shumohen duke i dhënë bakteret erë" - thotë D. Hale, sëmundjet ortopedike këmbët Center Washington në Seattle.

  Poshtë nëpër hype . Një i trashë, shtresë me luspa i qelizave të vdekur mund të jetë një medium i madh për bakteret kundërmues.

  "Më i mirë të shpëtoj të calluses dhe lëkurë të tepërt, sidomos në këmbë", - thotë Dr. Brenner. Duke marrë një dush, fshij thembra të shtuf ose një noton të veçantë.

  Trouy kërpudhat ointments speciale (mykozolon, Kanesten etj.) Këmbë të përpunuara mekanikisht, furçë agjent antifungal tyre. Çelësi i kësaj, lëkura është e thatë.


  Ndryshimi çorape

  Këmbët më të vegjël në çorape erë e sintetike të veçanta lagështithithës. Nëse keni erë veçanërisht kujdesen pochastishe ndryshuar ato, dy ose tri herë në ditë.

  Përdorimi deodorant . "Nëse ju i vishni triko për të ndryshuar ato gjatë ditës nuk është gjithmonë i përshtatshëm. Në këtë rast, do të trajtojë thembra të agjentit aktiv antiperspirant top të bazuar në oksid alumini ", - mësohet nga Dr Hapnin.


  Të përfshira në kripërat e tyre të aluminit përbërjen dhe zinkut kanalet e ngushta të gjëndra djerse. Megjithatë, kjo procedurë është e dobishme çdo mëngjes, pa marrë parasysh atë që ai ka në këmbët e tij. Gjëja kryesore që ishte antiperspirant me oksid alumini, përndryshe nuk ka asnjë pikë në këtë procedurë. Përbërja e deodorant mund të trajtojë etiketën.

  Antipersperiruyuschie sprays, xhel, kremra dhe krem ​​janë aplikuar më mirë natën para shtrat. Para se të shkojnë jashtë folds pluhur në mes të këmbëve talk veçantë aromatike. Ajo përthith lagështi, butësisht thahet lëkurën, e mbrojtur atë nga scuffs, duke krijuar për çdo ngushëllimi ditë. Në çdo rast të arsyeshëm të shkojnë zbathur apo në sandale në këmbët e zhveshur.  Ndrysho këpucët. Mundohuni të veshin një palë këpucë të paktën çdo ditë të tjera, se ajo kishte provitrytysya. Në ndërkohë, nuk veshin aromat në vend, madje edhe spacer dëllinjë.


  Këpucë të pastër. Kur të blesh këpucë, ju lutem pyesni në dyqan, ose ju mund të fshini ato. Nëse është kështu, bie një herë në muaj në makinë larëse. Ajo vret bakteret paraqitura brenda.

  Mjetet e këmbët djersitje

 • Kristal grimcuar e acidit borik dhe sasi e vogël me bollëk çdo mëngjes këtë pluhur thembra të këmbëve dhe në mes të këmbëve. Çdo natë, lani me ujë të nxehtë. Ndryshimi çorape ose stockings dy herë në ditë. Erë e keqe zhduket pas dy javësh të trajtimit.
 • Merrni një grimë e dushkut leh dhe bluaj atë në një pluhur, sasi e vogël me bollëk çorape ose stockings brenda para se të vënë mbi ta.

  Bëni çdo ditë deri djersitja nuk është zvogëluar.
 • Ata që djerse rëndë, ajo është e rekomanduar për të pirë një filxhan lëng mishi sherebelës në ditë (pa sheqer).
 • Lani këmbët tuaja në ujë të ftohtë disa herë në ditë (e rekomanduar për njerëzit që kanë përvojë në forcim primar). Ose të bëjmë çdo ditë në natën 10-minuta dush me shtimin e Permanganat kalium (uji duhet të jetë dritë ngjyrë rozë).
 • Assist dush me zierje lisi leh (50-100 g për litër të ujit). Ziej për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Ju mund të shtoni një zierje e kashtë tërshërë.
 • Në këpucë të vënë "i vetëm" i leh.
 • Lajë këmbët në natën e ftohtë ujë të kripur.
 • Ujë Soda të lajë këmbët në mëngjes dhe në mbrëmje, një lugë çaji sode buke në një gotë me ujë të ngrohtë.

  Shpëlaj dhe fshij këmbët e tij, vënë ngjyhet në leshi pambuku zgjidhje sode mes të këmbëve tuaja. Nëse kruar dhe abrasions, duhet të vuajnë. Në mëngjes lajë këmbët ujë soda, fshij dhe të vënë në. Së shpejti erë zhduket.
 • Shpëlarje mirë me këmbët të ngrohtë me sapun dhe ujë, pije me ujë të ftohtë. Kashte e elbi, kënaqur, grurë ose shtrat pereplesty mes gishtat tuaj endje një shportë, vihet në çorape të pastra. Kjo është bërë të gjithë për natën. Pas një jave që ju tashmë e harrojmë për krisje tuaj. Këmbët nuk do të bëj ujë në djersë për vite me rradhë.
 • Dy herë në këmbë zhvendosje ditë dhe gishtërinjtë e gjethe të freskëta thupër.
 • Ne shpresojmë që ju do të zgjidhni metodën e që kanë të bëjnë me këmbët e djersitur që ju preferoni dhe nuk të vjen turp të keq.

  Mjedisi juaj do të vlerësojmë atë. Ne ju dëshirojmë shëndet dhe bukuri.
 • Informacion nga neni Julia Chumakov "Kur djersitje këmbët"