Këshilla të mira gastroenterologist


 • Armiq të përziera
 • Armiq të qarta
 • Kur të shikoni një doktor
 • Sondazhi gastrointestinal
 • Ushqimi për pacientët

 • Parandalimi i sëmundjeve të sistemit të tretjes, në përgjithësi, nuk është e lehtë, pasi që ndarja e sistemit të tretjes mund të shkaktojë një numër të faktorëve. Jo i qartë dhe i paqartë.


  Armiq të përziera

  Besohet se shkaku i sëmundjes gjithëve gastrointestinal është "gabuar" ushqim, ushqim të shpejtë, supë kimike, ushqim të parregullta. Ajo nuk është.

  Për shembull, gastrit dhe sëmundje peptike shumë më e lidhur me bakter Helicobacter pylori se sa gabime në dietë.

  Ironikisht, pasi vuan jo ushqim kryesisht stomakun dhe zorrët, dhe mëlçisë dhe fshikëz e tëmthit. Një dietë e përbërë vetëm nga ushqime të lartë kalori, sheqer, ëmbëlsirat dhe yndyrna shtazore - një nga shkaqet kryesore të gurëve të tëmthit dhe steatohepatitis ("mëlçisë yndyrore").

  Kufizimet e këtyre produkteve (dhe në këtë mënyrë humbje peshe) mund në disa raste jo vetëm të parandaluar përkeqësimin e sëmundjes, por edhe të çojë në shërim.

  Mbani në mend se ndihmon tretjen e ushqimit traktit person i shëndetshëm është në gjendje të lehtë të tretet asgjë. Por ka disa produkte (erëza, yndyror dhe ushqime të skuqura, agrume, kafe, çokollatë, pije të buta) që shkaktojnë organet e tretjes punojë në "mënyrë emergjente".


  Ushqim të shpejtë tani. Addicted to it ka qenë gjithmonë i vështirë: pas rënda ushqim të lartë kalori. Mos u shqetësoni, kjo nuk do të ju vrasin. Njerëz të shëndetshëm mund të përballojë për të ngrënë ushqim të shpejtë herë pas here. Është më mirë për të ngrënë ushqim të shpejtë se ngordh nga uria për shkak se prishet e gjata në mes të ngrënies të çojë në stanjacion e biliare dhe të provokojë formimin e "rërë" në fshikëz e tëmthit. Kjo është serioze.


  Armiq të qarta

  1. Alkool (Kushdo, duke përfshirë birrë) - një armik i vërtetë i sistemit të tretjes.

  Femrat dëmtuar doza të gjysmës së alkoolit që e burrave.

  Në vendin tonë, 80% e të gjitha sëmundjet e mëlçisë dhe të pankreasit lidhur me futje të pijeve alkoolike.

  Kjo nuk është befasuese, pasi doza minimale të dëmshme, duke çuar në zhvillimin e sëmundjes së mëlçisë është vetëm 50 gram etanol në ditë. Në SHBA, doza disi më pak: nuk ka rregull "shtatë pije në javë" (një pije rreth 20 gram etanol).

  Përdorimi veçanërisht i dëmshëm i doza të mëdha të alkoolit të fortë në kombinim me yndyror apo ushqime të skuqura. Kjo mund të çojë në hepatiti alkoolik akut në pancreatitis akute apo rëndim të kronike.

  Në mënyrë tipike, pas datat e pushimeve vërejtur fluks të vizitorëve në gastroenterologist.

  2. Medicines. Nuk është sekret se përdorimi i rregullt i barnave jo-specifike anti-inflamatore (aspirina, Analgin, etj) mund të shkaktojë lezione të stomakut dhe duodenum.

  Prodhuesit e drogës paralajmërim të detyrueshëm në lidhje me këtë në udhëzimet tuaja (kur i shtuar). Nëse ju kanë caktuar një përgatitje të ri të panjohur, filloni duke i kërkuar pyetje për efektet e tij mjekësore anësore.

  Dhe tani një sekret të tmerrshme: të mos lodhen stomak, nuk e marrin Supplements me efekte anësore të papërcaktuar. Gjithashtu, të jenë shumë të kujdesshëm e mjekësisë tradicionale. Për shembull, ne e dimë shumë raste të hepatitit toksike pas pijshëm kukuta.

  3. Diets. Ajo duhet të mbahet mend se uria zgjatur çon në formimin e gur (gurë) në fshikëz e tëmthit.

  4. Travel. Sëmundjet gastrointestinale të tilla si sindromi i zorrëve nervoz mund të jetë shkaktuar nga helmimi me ushqim të marra në udhëtimet turistike, duke përfshirë edhe vendin tonë.

  Ushqime të panjohura mund të shkaktojë keqfunksionim të sistemit të tretjes. Për raste të tilla, gastroenterologe shpikur termin "diarreja e udhëtarëve".

  Merrni një enzime e udhëtimit dhe të zorrëve antiseptik, të tilla si Intetriks.


  Kur të shikoni një doktor

  Nëse gabime në dietë filloni rregullisht shkaktojnë siklet, pastaj prej organeve të tretjes nuk janë të gjithë të drejtë. Prandaj, është koha. Simptomat e problemeve të tretjes, dhimbje barku shurdhër, bloating, ndjenja e shurdhim pas hahet, urth.

  Për fat të keq, shumica e pacientëve tanë të kërkuar ndihmë pas viteve të vetë pamend.

  Nëse mjekët kanë frikë, ose nuk besojnë - kanë harruar se edhe oborrin e shekullit XXI, dhe jo të gjitha sëmundjet janë trajtuar me qymyr dhe hirit.

  Nuk ka asnjë dietë mosmarrëveshje (jo djegëse, yndyror dhe skuqur), ende askush nuk e lënduar, por më mirë të jenë të anketuar në mënyrë që të mos humbasë asgjë serioze.


  Hastroenterol Sondazhi ohicheskoe

  Simptomet e shumë sëmundjeve gastrointestinale janë të ngjashme, sepse diagnostikuar në ditët tona vetëm pas një shqyrtimi gjithëpërfshirës.

  Kërkon të paktën endoscopy e parë të shpalljes (Gastroskopi), ultratinguj, kimi gjakut. Nëse është e nevojshme, i emëruar nga colonoscopy, x-ray dhe numërimin e gjakut.

  Gastroskopi është ndoshta një nga procedurat më të pakëndshme diagnostike në mjekësi. Interesante, gratë tolerojnë atë shumë më e qëndrueshme se sa burrat. Këtu ju mund të këshilloj vetëm një gjë: në qoftë se ju nuk e bëni grua, të jetë i durueshëm, mos të jetë nervoz dhe nuk e bëjnë vyryvaytesya. Është e pakëndshme, por ne duhet të durojnë.


  Ushqimi për pacientët

  Nga 1980 vjet dietat zhvillimit ka arritur në një shkallë më të lartë të sofistikimit. Terapia dietë të quajtur faktor kryesor në trajtimin e shumë sëmundjeve të sistemit të tretjes. Me të vërtetë ishte.

  Fakti është se ndërsa droga ose mund të marrë një kohë të gjatë për shkak të efekteve anësore të shumta, ose ata nuk kanë qenë efektive.

  Në ditët e sotme, kur droga ishte më efektive dhe më të sigurt nevojë për të vëzhguar dietë të rreptë humbur. Megjithatë, gjatë acarimit duhet të përjashtojnë përdorimin e erëza, fruta, vaj, erëza dhe ushqim skuqur. Gabimet në dietë (edhe me ilaçe) gjatë kësaj periudhe mund të çojë në rikthim.

  Mjeku Supozoj përshkruar dietë e gjatë, dhe ajo nuk arrin të respektojë apo ditëlindjen banket-wedding-gosti (oh, tmerr!) Ndodhur. Çfarë duhet të bëni? Në raste të tilla, ne të lejojë pacientët tanë për të zgjeruar listën e produkteve të pranueshme, por janë të këshilluar që të marrë enzima (p.sh., mezim, Creon) dhe blockers pompë nganjëherë proton (omeprazol) për të zvogëluar barrën e organeve të tretjes.

  Dhe, më në fund, Helicobacter Pylori. Shkatërrimi i saj (zhdukja) rezulton në faljen zgjatur gastrit ose sëmundje peptike ulçerë, shpesh zgjat për vite me rradhë. Jo për të përmendur se në rrezik të reduktuar të tumoreve të stomakut. Pra, nëse ju keni gjetur gastrit apo ulçerë - thirrje për Helicobacter pylori, dhe në qoftë se ata gjejnë atë - janë të nënshtruar trajtimit.