Osteochondrosis mesit


 • Si proyalyaetsya mesit osteokondroza
 • Rreziqet e mesit osteokondroza

 • Nëse ju ndjeni dhimbje, heqjen nga kati edhe një objekt i vogël i lehtë duhet të ruajnë. Nëse ju nuk i kushtoj vëmendje të dhimbjes, pastaj një herë ju drejtuar rrezikun e jo krejtësisht shpjegoj, dhimbje aq mbrapa kur bending - zile e parë mesit sëmundje degjenerative disk.

  Osteochondrosis - një dëmtimi kërcor e shtyllës kurrizore, dhe në zhvillimin e sëmundjes - dhe më i rruaza. Osteochondrosis Poyasnichyy do të thotë ndryshime të dhimbshme filloi në shpinë lumbosacral.


  Si funksionon mesit osteochondrosis

 • dhimbje herët ose përkeqësimi shpesh i paraprijnë f,%

  Mbingarkesë B8zicheskie, dhe reagimi i dhimbshëm ata mund si pas ushtrimit, dhe një ditë pas saj,
 • e shurdhër, dhemb dhimbje në më të ulët mbrapa (lumbodynia) nganjëherë jep dorë, ose dhimbje vetëm në këmbë, e keqësuar kur duke u përpjekur për të hequr peshë, udhëtim me gunga, teshtitjes, kollë, ndryshimin e pozicionit të trupit, dhe në qoftë se në dyqan një qëndrim të gjatë, / li
 • paaftësia për të shpjegoj ose të lëvizur, si çdo lëvizje intensifikon dhimbje,
 • tendosje mbrapa muskujt të fortë dhe të vazhdueshme,
 • ktheu edhe pas një qëndrimi të shkurtër në të ftohtë,
 • shkelje e ndjeshmërisë në mollaqe, kofshë dhe këmbët, ndonjëherë - këmbë,

 • milingonat dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë,
 • këmbët chill
 • arterie vrull Ndalesa - ndonjëherë zhduket pulsin,
 • shkelje djersitje,
 • thatësi dhe lëkurë në vendet e dhimbje ose humbje e ndjesi

 • Rreziqet e mesit osteokondroza

  Ndryshe qafës së mitrës dhe torakale, njeriu i duhur mesit osteochondrosis shtrihet në shtrat. Dhimbje të forta parandalon këmbë ose në këmbë, dhe subsides vetëm në pozicionin e shtrirë në shpinë.

  Shkaqet e mesit sëmundje degjenerative disk është shpesh një lëndim prapa dhe një mënyrë jetese i ulur. Në rrezik për këtë sëmundje janë njerëzit e profesionit e të cilëve është e lidhur me tendosje në tuaj mbrapa, ngarkues, ndërtuesit, madje edhe kamerierë.

  Dhe ata me punë i ulur, shkencëtarët kompjuterike, shoferët, punëtorët e zyrës.

  Një pasojë nelechennoho sëmundje degjenerative disk mesit është dhimbje të nervit shiatik - dhimbje të nervit shiatik. Kjo dëmtojë në masë të madhe apo edhe të mpirë një këmbë dhe rajon mesit e pasme. Pacienti ecën dhimbje të nervit shiatik, të mbështetur në një mënyrë të shëndetshme për të maksimizuar pacientin të shtyjë rruaza të trupit dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë dhimbjen. Për shkak të kësaj kurriz të shtrembëruar vetëm më tej dhe disqe intervertebral vazhdojë të përkeqësohet.

  Ndërlikimet më të pakëndshme lumbosacral sëmundje degjenerative disk - jostabilitet vertebral. Disk nuk do të rregullojmë rruazë, dhe gjatë ushtrimit nga ana e gravitetit rrëshqitje e kryqe mesit.

  Dhe kjo është e provokuar shkelje të rrezikshme në organet e brendshme, veçanërisht në sistemin urogjenital: femrat kanë probleme me shtojca, mitrës, vezoret; burra - me potencë.

  Nëse keni ndonjë simptomat e mesit osteokondroza kujtohet më vonë ju të kontaktoni një mjek, aq më e vështirë dhe më e gjatë kanë për të trajtuar sëmundje dhe mund të jetë më i rrezikshëm komplikimet e tij.

  Informacion nga neni "osteokondroza Distributed. Mesit. "