Parandalimi i edemë limfatik


 • Parandalimi i edemë limfatik
 • Mëngë terapeutik
 • Këshilla mbi kujdesin për operacion dorë-krah
 • Kufizimet duart

 • Kur gratë kirurgji gjirit shpesh hequr nyjet limfatike. Rezultati, dhe trajtimi i mëtejshëm është se kullimit limfatike në dorë në anën e operacionit mund të jetë e vështirë ose e pamundur. Kjo shkakton ënjtje të gjymtyrëve. Trajtimi është mjaft e gjatë dhe kërkon përfshirjen serioze të ekspertëve.
  Parandalimi i edemë limfatik  Për të parandaluar edemë limfatike duhet të përmbushë rregullat e mëposhtme:

 • Kurrë mos injorojë pamjen e madje edhe të vogla ënjtje armëve, duart, gishtat ose gjoks (menjëherë konsultohuni me mjekun tuaj).

 • Për injeksion, grumbullimin e gjakut nuk duhet të përdoret krah të thyer.
 • Masa presionin e gjakut vetëm në krahun e paprekur apo këmbë (kofshës).
 • Duhet të përputhet me higjienën e nevojshme pas larjes, përdorni kremra hidratues, dora fshij butësisht por tërësisht. Sigurohuni që të jenë të thatë të gjitha folds dhe lëkurës në mes të këmbëve.
 • Shmangni energjike, të kundërta asgjë dëmtuar lëvizjet e përsëritura të dorës (të pastër, shtytje, pull, etj).
 • Shmangni heqjen e objekteve të rënda dorën e dëmtuar. Asnjëherë mos mbajnë çanta të rënda mbi supe ose në operacionin dorë-krah. A nuk heqë më shumë se 6-7 kg.


 • A nuk veshin bizhuteri të shtrënguar, elastike në anën e dëmtuar dhe gishtat.
 • Shmangur luhatjet e forta të temperaturës kur banje, larë enët, dhe kjo nuk është e rekomanduar për të marrë një sauna dhe vaskë të nxehtë (të paktën të mbajë jashtë një dush dore). Gjithmonë të mbrojtur duart nga dielli.
 • Mundohuni të shmangur çdo lloj të lëndimit u dëmtuar duart (bruises, shkurtime, djegiet diellore ose të tjera, lëndimet sportive, pickimin e insekteve, gërvishtjet). Watch për shenja të mundshme të infeksionit.
 • Kur duke bërë punë rreth shtëpisë, në kopsht apo punë ku dëmtimi i mundshëm edhe i mitur, përdorni doreza.

 • Shmangni prerja cuticles gjatë manikyr.
 • Diskutoni me programin tuaj ushtrim mjek. Mos e mbingarkoni dorën e dëmtuar, nëse ajo fillon të lënduar, ju duhet të shtrihem dhe të ngrejë dorën e tij deri. Ushtrime të rekomanduara: ecje, not, gjimnastikë dritë, çiklizmit, baleti i veçantë dhe yoga.
 • Në njerëzit me Lymphedema Awards (ose ata që mund të përjetojnë Lymphedema) duhet të veshin një mëngë compression e madhësi të përshtatshme. Zakonshëm shtesë mund të kërkohet gjatë fluturimeve të gjata. Ndërsa në ajër Rritja e marrjes fluide.
 • Femrat me zemrat të mëdha duhet të veshin proteza lehtë (proteza e rënda mund të ketë shumë presion mbi nyjet limfatike supraclavicular.

  Mund të përdoret pad ose material shirit. Bra duhet të zgjidhet si duhet, jo shumë i ngushtë dhe nesoderzhaschiy "shirit i kuq".
 • Për të hequr flokët në sqetull, përdorni një rroje elektrike.
  Ndiqni rroje, mos harroni kohë për të ndryshuar blades.
 • Njerëzit me lymphedema gjatë gjithë orëve të zgjuar duhet të veshin mëngë të mirë-zgjedhur compression. Shihni mjekun tuaj, që ju e sposterihayetesya të paktën çdo 4-6 muaj. Nëse mëngë është shumë i gjerë, më shumë gjasa se shuma e rënë nga dora ose krahu roznoshu.
 • Kur një skuqje, kruajtje, skuqje, dhimbje, ethe, kontaktoni mjekun tuaj menjëherë.

  Inflamacion (infeksion) dëmtuara duart mund të jetë fillimi ose përkeqësimi i lymphedema.
 • Mundohuni të ruajtur peshën tuaj normale. Një i ulët (me përmbajtje të ulët natriumi), të pasura me fibra, dietë duhet të jetë mirë i balancuar. Mos pini duhan apo pini alkool. Dieta duhet të përmbajë lehtë proteina tretshëm (peshk, mish pule, tofu).


 • Mëngë terapeutik
  Mjekësi mëngë - është një mjet efektiv të trajtimit dhe parandalimit lymphostasis (edema) të gjymtyrëve të sipërme të etiologies ndryshme.


  Sleeves janë bërë prej gome natyrale, një shkallë të lartë e temat forcë që plotësisht ruan vetitë e saj në shumta (deri në 2000 herë) shtrihen.

  Artikuj me gome më të qëndrueshme natyrore dhe strukturë të veçantë pako ju lejon të mbajë ujë optimale dhe ngrohjes lëkurën. Për të siguruar efektin e duhur kanë shiritat speciale mbyllje.


  Kur krijimin e llojeve të tjera të armëve të trajtimit duke përdorur fije të hollë sintetike. Përparësitë e këtyre produkteve janë: rritur rehati kur veshur, nuk ka shiritat mbyllje, pamjen estetikisht tërheqëse duke ruajtur të gjitha aftësitë e nevojshme mjekësore.


  Përdoret për:

 • Lymphedema dhe edemë kronik limfatik e ekstremiteteve të sipërme pas mastectomy dhe radioterapi pasuese
 • Postoperative dhe edemë post-traumatik, duke përfshirë edhe pas thyerje, sprains, bruises, djegiet thellë.

 • Lymphedema i mesëm pas inflamacion apo infeksion kaluar (lymphangitis, lymphadenitis, erizipelë)
 • Trombozë venë subclavian, duke përfshirë sindromi Pedzhetta-Shtrettera
 • Trombozë dhe tromboflemity venat e krahut dhe parakrah, duke përfshirë postin'yektsiynyh
 • Poliartriti (pa rëndim të inflamacionit).

 • Kundërindikimet:

 • Elefantiazë
 • Infeksion akut i indeve të buta (erizipelë)
 • Proceset purulent në indet e buta
 • Pezmatim i lëkurës origjinë të ndryshme


 • Këshilla mbi kujdesin për operacion dorë-krah  Objektivat kryesore dhe parimet e ushtrimeve terapeutike që duhet të bëhet të paktën 6 muaj pas operacionit të përditshme, dhe më vonë ju mund të bëni ushtrim 2-3 herë në javë:

 • Shuma e lëvizjeve gjymtyrë duhet të rikthehet në nivele normale nga 1,5 muaj pas operacionit.
 • Ënjtje e ekstremitetin e sipërm duhet të mbahet në minimum.
 • Lëvizja e plotë pa dhimbje në të gjitha drejtimet. Ënjtje e gjymtyrë e sipërme mund të ruhen për një kohë të gjatë.
 • Zakonisht ajo është konsideruar në rastet kur diametri i shpatull në të tretën e mesme të transaksioneve në kundërshtim me një anë të shëndetshëm jo më shumë se 2 cm. Dalja e limfatike nga gjymtyrë e sipërme do të mbulojë pjesën e pasme të tehut shpatull dhe rajonin supraclavicular ku ju jeni it do të përjetojnë; ndonjëherë jo vetëm rritjen e madhësisë, por edhe dhimbje të moderuar.


  Kufizimet duart  Kufizimet e skajin e sipërm të operacionit:

 • Dora nuk duhet të jetë e gjatë në të njëjtin pozicion të vështirë ose të ulen poshtë (thurje, qepje e dëshirueshme për të përjashtuar).
 • Dora duhet të mbrohen nga shkurtime, lëndimet, gërvishtjet, djegiet. "Dirty" detyrat e shtëpisë duhet të bëhet me doreza (kate larëse, larje, pastrim perime, etj.) Lëndimeve trajtim të kërkuara me zgjidhje antiseptik (nuancë e zgjidhjes së jodit alkoolike e gjelbër të shkëlqyer).
 • Duhet pasur kujdes thonjtë, për të shmangur të çara, "burr" lyej përditshme natën me një krem ​​të veçantë për lëkurën, nuk veshin këtë në watches dore, unaza, rrathë.

 • A gjymtyrë jo të sëmurë në 5-6 muajt e parë të heqjen e peshave mbi 2 kg.
 • Nëse dora dhemb apo shtohet më shumë se zakonisht, atëherë ju ngarkesës ose tejkaluar pranuar apo i themeluar turpshme për pozicionin e saj. Në këtë rast, është e këshillueshme për 1-2 herë një fshij ditore në rajonin e duarve të durueshëm dhe sup brez nga krem ​​shkatërrimit të këtë përbërje: krem ​​baby, vaj ulliri, Retinol (vitaminë Një zgjidhje e naftës) në njërën anë; ointments Troxevasin 2 pjesë.