Politika e mosndërhyrjes


 • Një vështrim i ri
 • Çfarë është parimi i operacioneve endoskopike?
 • Disa pro
 • Hit i sigurt-zjarri
 • Çfarë mund të bëhet me endoskopisë?
 • Arritjet

  Çfarë është prindërit e rinj të mos frikësohen ndonjë gjë që fsheh fjalën "operacion"? Kjo është bërë e mundur në sajë të teknikave të reja që kanë dalë disa kohë më parë në dispozicion të mjekëve pediatër dhe kirurgët. Natyrisht, kjo ka ndodhur për një arsye, dhe me mjaft një arsye: për shumë vite kirurgët dëshironin të fjalë për fjalë të parë brenda sytë e vetë pacientit për të parë dhe vlerësuar gjendjen e organeve të brendshme.
  Megjithatë, asnjë X-ray, ultrazërit apo edhe nuk do të mund t'i ndihmojë ata me këtë.

  Vetëm shpikje në fushën e video të kthyer ëndrrën në realitet, ekspertët kanë hartuar një video miniaturë dhe instrumentet kirurgjike përmes të cilit mjeku pa bërë prerë, mund të shihni organet e brendshme, diagnozë të saktë dhe, nëse është e nevojshme - për të kryer operacionit!
  Kjo teknikë e mahnitshme të quajtur endoscopy.
  Së shpejti ajo tërhoqi vëmendjen e mjekëve në të gjithë botën, kryesisht, natyrisht, nuk është për t'u habitur, ekspertët kanë vlerësuar avantazhet e operacioneve endoskopike në lidhje me tradicionale. Tani mjekët nga vende të ndryshme të vazhdojë të punojë për përmirësimin e metodës. Eshtë e panevojshme të thuhet, që është zbulimet dhe zhvillimet veçanërisht të rëndësishme për fushën e kirurgjisë që merret me fëmijët.


  Microtools Për shembull, tani shpikur përmes posaçërisht (madhësi 2-3 mm) në mjekët kanë mundësinë për të ndihmuar porsalindur. Sa për fëmijët më të vjetër, ata janë gjithashtu të gatshëm për të ndihmuar kirurgët: një varg i madh i mjeteve dhe i lejon pacientët për të vepruar deri në 14 vjet.

  Mos harroni se pas fëmijë endoscopic kirurgji shpenzon në spital sa kohë më parë. Nga njëra anë, kjo është e mirë për fëmijën, sepse nuk ka asgjë e pakëndshme që të mureve të tjerëve dhe të huaj nga ana tjetër - dhe për prindërit pak më shpejt të kthehen në shtëpi nga spitali, të qetë ata do të kenë në zemër.


  Një vështrim i ri

  First mjekët endoscopic kirurgji janë bërë në 90 vjet
  shekullit të kaluar. Natyrisht, rezultatet e para të përpjekjeve të tyre ishin shumë
  modest dhe i matur, nuk mund të thuhet për të arriturat e sotme
  - Tani këto manipulime janë një sukses vetëm për shkak
  që vjen si rezultat i kësaj. Për më tepër, në ato ditë endoscopy
  të destinuara vetëm për të rriturit, por gradualisht ajo filloi
  Fëmijët dhe kirurgët interesuara.

  Shumica e ndihmën profesionale që ju duhet fëmijën tuaj në rast
  nëse ajo fillon të dhemb stomaku. Dhe kur ju e konsideroni se përcaktuar
  shkaktojë parehati në zonë dhe të bëjë diagnozën e saktë

  nganjëherë ajo është mjaft e vështirë (sidomos kur është fjala në të gjitha
  i vogël), këtu për të ndihmuar mjekët vijnë endoscopy.


  Çfarë është parimi i operacioneve endoskopike?

 • Së pari, e shpon kirurg
  mur i mëparshëm i barkut në një vend të sigurt diametër tub special
  3-5 mm troakar quajtur.
 • Përmes tubit në të peritoneal
  Dr. zgavër prezanton dioksidit të karbonit, për të rritur pak
  ajo në madhësi, kështu që mjeku juaj do të jetë më i përshtatshëm për të shqyrtuar organet e brendshme.
 • Pas
  Troakar përmes të njëjtit sistem optik është futur, duke përfshirë
  një aparat fotografik special video që transmeton imazhe të 1 ose 2
  Ekran i madh. Si foto e çfarë është në rritje 10-15

  kohë bëhet më e qartë, kirurg dhe asistentë në mënyrë të qartë të shohin e tyre
  veprimet dhe për procesin.
 • Kur keying sigurtë
  vjen në një fund, mjeku heq dioksidit të karbonit, dhe vendet ku
  bëra punctures, imponon një copë toke të vogël ose shtresë.
 • Duhet të theksohet se kërkimi dhe operacion në vetvete është gjithmonë nën
  anestezi, që do të thotë se fëmija ndjen dhimbje dhe ndjen
  gjatë procedurës dhe.

  Ajo mendoj se pas një kohë operacioneve endskopicheskie
  nuk do të jetë një kirurg, por ... të trajnuar posaçërisht për këtë qëllim
  punë. Për shembull, në Francë ka katër makina të tilla, megjithatë,
  dhe përdorimin e tyre për të vepruar të rriturit.

  Por si mund të jetë
  besim se fjalë për fjalë nesër ajo nuk do të ftohen për të punuar në
  kirurgji pediatrike? Nga rruga, këtë vit pritet që punë të ngjashme
  shkoni në një qendër spitalore universitare qytetit. Nantes (Francë). Nëse
  Testet e shumta janë të suksesshme, ka shumë të ngjarë në të ardhmen
  punonjës elektronik në një sukses të madh.


  Disa pro

 • Pas kirurgjisë endoskopike
  pak i durueshëm pothuajse ndjen siklet se
  zakonisht shfaqen në pjesën që ka mbetur nga tradicional
  ndërhyrje.
 • Kids nuk kanë nevojë për të marrë një sasi të madhe
  droga që të lehtësojë dhimbjen. Përveç kësaj, shkalla e trajtimit me antibiotikë

  reduktohet në 3-5 ditë, sepse kur të keni arritur të manipuluar mjekët
  më mirë të larë zonën operohet dhe kështu të parandaluar inflamacion.
 • Përmes
  disa orë pas operacionit fëmijë qetësisht lëviz, ulet, dhe
  ditën tjetër mund të ecin pa ndjenjë dhimbje dhe parehati.
 • Në 2-5 ditë fëmijën shkarkohen shtëpi, dhe rimëkëmbja e tij vëren pediatrin qarkut.
 • Pas
  Kirurgji në trupin e fëmijës nuk është një gjurmë e prerë, por vetëm dy ose tre
  dots mezi të dukshme në birë. Ky fakt nuk do të kënaqet
  vetëm prindërit e vajzave të vogla, kukurec tradicional është shpesh
  Shkaku i mbështjelljes postoperative, të cilat, nga ana tjetër, mund

  të çojë në komplikacione të pakëndshme.

 • Hit i sigurt-zjarri

  Përsëri, faza e parë e çdo kirurgjisë endoskopike - sqarim
  diagnoza. Kur është fjala për dhimbje të barkut, 1-2 shtesë
  troakar (diametër rreth 3 mm) Mjeku fut instrumente që
  lejojë butësisht shtyjnë sythe të zorrëve dhe qasje të hapur për të gjithë
  abdomen. Kirurg me kujdes shqyrton brendshme
  hapësirë, e cila, që ra fjala, i lejon atij për të zbuluar shkelje të tjera
  që nuk e kanë bërë vetë ndjerë. Pas diagnostikimit të mëtejshëm
  ardhurat mjeku për operacion (natyrisht, në qoftë se rrethanat urdhër).


  Çfarë mund të bëhet me endoskopisë?

 • Hiq shtojcën
  (Cecum Shtojca) nëse fëmija ka filluar
  inflamacion ose peritonit zhvilluar edhe - i ashtuquajturi shtet kur
  infeksion lëviz në peritoneum. Duke pasur parasysh se probleme të ngjashme
  ndodhin në fëmijët shpesh, mirë, se shumë i ri tani
  nuk është e vështirë për të bërë operacionet tradicionale. Përveç kësaj,
  metodë endoskopike mund jo vetëm në mënyrë të sigurtë dhe të saktë
  hequr shtojcë, por peritoneum larë kripur
  për të hequr plehun.
 • Privuar një fëmijë të E.
  pengim, hiqni një cist apo tumor beninje. Dhe në
  Nëse fëmija ka ndodhur trauma shpretkë, mëlçi, ose

  pankreasit, ndihmë kirurgji endoscopic shpejt
  ndaluar gjakderdhje apo masa të tjera.
 • Kryej
  ashtuquajturi operacioneve rutinë të tilla si tëmthit fshini,
  shpretkë, veshkë vdekur. Dhe ndoshta një ndihmë të vogël
  pacienti, në rastin e çrregullimeve kongjenitale në strukturën e ezofagut,
  stomak apo zorrë.
 • Bëni një operacioni për inguinale
  hernia ose të veprojë një djalë me cryptorchidism (gjendje ku
  test nuk rri poshtë nga barku në scrotum - zakonisht
  ndodh menjëherë pas fëmijës në botën).
 • Kryej
  operacion kur fëmija filloi që kanë probleme me zgavrën e kraharorit, për të

  Këto përfshijnë, për shembull, heqja e cysts të mushkërive ose
  Tumoret beninje. Besohet se efektet e tradicional
  manipulim, dmth dhimbje në prerje, fëmijë të tolerojë shumë
  më keq se të njëjtin operacion. Me ardhjen e kirurgëve endoskopike
  mund të fillojë të operojë edhe foshnjat, fëmijët e vegjël që nxituan nga
  Shfaqja në botë, apo të lindur me peshë të ulët. Dhe kjo
  tani pak pacienti nuk ka probleme me frymëmarrje dhe pas
  ajo pothuajse ndjen dhimbje në prerje.
 • Ndihmoni fëmijën tuaj kur është fjala për trajtimin e nyjeve në rastin e inflamacionit ose lëndimit.
 • Pas fëmijë kirurgji endoscopic rimëkëmbet më shpejt

  forcë, në fakt, ajo pothuajse nuk ndjeni dhimbje në birë,
  bërë gjatë manipulimit. Profesionistët e di
  raste kur fëmija pas një operacioni të madh për tëmthit përmes
  tre ditë duke luajtur sikur asgjë nuk ka ndodhur!


  Arritjet

  Në problemet e metodave endoskopike se është fëmijë i butë
  kirurgji, ekspertët e angazhuar për më shumë se njëzet vjet. Shumë
  klinika të mëdha ruse të zhvilluar dhe zbatuar modern
  kirurgji endoscopic për të ndihmuar fëmijët e të gjitha moshave. Sa për
  një nga detyrat kryesore të endoskopisë moderne - të identifikojë burimet
  Problemet kirurgët kohët e fundit rusë kanë arritur në këtë fushë

  pothuajse 100% saktësi.