Përmirësuar vizionin tuaj pa syze


 • Flokëkuq
 • Boronica
 • Syzet me vrimë
 • Metoda Norbekova
 • Gjimnastikë për sytë
 • Flokëkuq

  Një nga mjetet e popullit Parë për të parandalimin e sëmundjeve të syrit që ndodhin tek njeriu në rrugë - këshilla gjyshes për të ngrënë më shumë karrota. Ajo rezulton se në lidhje me këtë "ilaçin" ophthalmologists moderne dhe gjyshja absolutisht unanim.

  Fakti që flokëkuq përmbajnë një formë e vitaminës A - beta-carotene, e cila është një shenjë paralajmëruese e pigment vizuale - një substancë që është pjesë e syve dhe të qelizave të ndjeshme ndryshime kur ekspozohet në dritë. Pa këtë vizion të jetë e mundur. Është e njohur se kur mungesa e vitaminës A në ushqim fillon të shoh në errësirë ​​më të keqe - popullit kjo sëmundje quhet "verbëri natën".

  Mendimi ekspert: Specialist Qendra Akademike e Mjekësisë Laser "rregullimet" Dr Eugene E. Baranovska këshillon: "Hani karrota për profilaksi nuk duhet herë pas here, por rregullisht, jo vetëm për të gjithë."

  Në fakt, kujtohet hera e fundit kjo perime është kthyer në tavolinën tuaj? Dhe pastaj nuk ka beta carotene në karrota është i dobët tretshëm nga trupi në formë. Pengesë e kaluar, megjithatë, mund të hiqet me lehtësi. Beta-carotene - një substancë yndyrë-shpjegueshëm, dhe për të rritur disponueshmërinë, ju merrni atë me yndyrë. Për shembull, ju mund të plotësoni një sallatë e karrota e integruar me gjalpë ose salcë kosi.


  Nga rruga, edhe admiroj përdorimin e substancave që përmbajnë vitaminë A nuk duhet të jetë. Nga kjo lëkurë mund të bëhet ngjyrë dalluese të kuqe. Aktualisht mbidozë e vitaminës A mund të shkaktojë verdhëz janë reale, dhe me të një mori problemesh të tjera. Mbidozë shtatzënë e vitaminës A mund të shkaktojë anomali të zhvillimit të fetusit. Së fundi, të përshkruar vdekjet. Megjithatë, në këto raste, ajo ishte kryesisht për hulumtuesit polare që janë helmuar të mëlçisë ariu polar (ai përmban shumë vitaminë A) - nuk ka gjasa të na kërcënojë.

  Duke përfunduar bisedë në lidhje me vitaminë A, mos harroni se ajo përmban jo vetëm një karotë, por edhe në vezë, qumësht, mëlçisë, dhe mbi të gjitha - në vaj peshku, fitoi famë si mjekim më të popullarizuar dhe pa shije.

  Për fat të mirë, industria farmaceutike ka zotëruar kohë prodhimin e kësaj substance në kapsula, të cilat ndoshta mund të konsiderohet një triumf të vërtetë të humanizmit.


  Boronica

  Përmendur pa ndryshim dhe një tjetër ilaç popullore "për të parë", - boronica. Kjo recetë gjithashtu gjen mbështetje në ndonjë përkrahje në qarqet e ophthalmologists profesionale. Në manaferra përmbajnë antioksidantë, të cilat janë të nevojshme për të neutralizoj toksina formuar në retinë.

  Me një mungesë të antioksidantë toksina mund të dëmtojë qelizat e ndjeshme të retinës dhe të çojë në humbjen e vizion. Sidomos boronica të rëndësishme përdorim për njerëz pomnohu punuar me gazeta apo kompjuter për ato shënimet eyestrain deri në fund të ditës.

  Mendimi ekspert: ne nuk duhet të mendojmë se në cilësinë e në proporcion me shumën ngrënë blueberries (ose plotësuese ushqimore bazuar mbi të). Se shuma e komponentëve të dobishme që trupi është në gjendje të asimilojë një ditë, përmban vetëm një lugë të manave.


  Syzet me vrimë

  Metodë tjetër të popullarizuara të përmirësuar vaj shumë më të vogël peshku. Të ashtuquajturat "syzet me vrima" u shfaq në arsenalin e Ophthalmologists kohët e fundit. Metodë është gjerësisht reklamohen dhe promovohen. Dhe reklamat premton të rrënjësisht të rivendosur vizion nuk ishte raste shumë të avancuara.

  Megjithatë, ophthalmologists trajtoj premtime të tilla me shumë kujdes.

  Mendimi ekspert: këto pika me të vërtetë mund të ndihmojë në fazat e hershme të miopi dhe hyperopia, duke zvogëluar sasinë e shtrembërim që vjen nga thyerja e dritës në lente. Megjithatë, kjo metodë është gjithashtu një anë negative. Reduktimi muskujt intraokulare punojnë, këto pika mund të promovuar degradimin e daljeve lotsjellës lëngjeve dhe presionin në rritje brenda në sy - dhe një mënyrë për të glaukoma. Përveç kësaj, syzet në mënyrë të konsiderueshme të ngushtuar fushën e parë, dhe në dritë të ulët përdorin ato vështirë.


  Metoda Norbekova

  Një tjetër mjet të reja të përmirësimit të - ashtu-quajtur Norbekova. Megjithatë, autori shumë konsideron metodën e përgjithshme të sulmit intelektual luminaries prodhuara të mjekësisë dhe filozofisë, duke përfshirë Al-Kuarizmit dhe Ibn Sinas.

  Në mesin e paraardhësve të Norbekova quajtur, përfshirë dy nga stërgjysh i tij, i cili dyshohet se pochytalysya Uzbekistan shenjtorë. Në fakt, në mesin reklamat e shumta që rrethuar emrin e tij metodë Norbekova për të zbuluar ndonjë fakt thatë të biografisë së tij është pothuajse e pamundur. Metoda është e bazuar kryesisht mbi vetë-hipnozë.

  Mendimi ekspert: samoperekonannya - forcë serioze. Ju mund të përdorni atë për të kuruar shumë sëmundje psikosomatike. Disa efekt pozitiv është e mundur, sigurisht, dhe mjaft pikëpamje - por kjo nuk do të shfaqet në të gjithë pacientët dhe vazhdojnë vetëm aq kohë sa besimi i pacientit në metodën mbetet i fortë ".

  Me fjalë të tjera, skeptikët më mirë të mos provoni.


  Gjimnastikë për sytë

  Në një kohë kur njeriu e kalon kohën duke punuar në frontin e monitoruar dhe kohë të lirë - në frontin e TV, në mënyrë të konsiderueshme reduktuar sasinë e lëvizjes së shikimet. Kjo mund të çojë në çrregullime të qarkullimit të gjakut të syrit dhe në të ardhmen - për sëmundjet më të rënda oftalmologjike.

  Për të shmangur këtë, ju duhet rregullisht të ndërpresë seancat punojë ushtrime të shkurtra për sytë. Ushtrimi në një shumëllojshmëri të lëvizjeve të syrit të nxitur rrjedhjen e gjakut në to. Kjo vlen për të bërë dhe gjimnastikë për muskujt intraokulare. Metodat e njohur, të nxjerrë një pikë mbi windowpane apo rrinë një copë të vogël letre.

  Pastaj brenda minutave të lëvizur pikëpamjen e markës në gotë për të parë përmes dritares dhe prapa - kjo do të shërbejë si një stërvitje e shkëlqyer për muskujt që duke ndryshuar lakim të lente, "sugjerojnë" sy për të përqëndrohet.

  Ajo rezulton se edhe përmirësimi më sa duket i parëndësishëm i recetave të njerëzve bazuar okulisti modern dhe anasjelltas - e di se si me zë të lartë në vitet e fundit të mjekut rekomanduar për të përdorur më shumë kujdes. E pra, ne jemi vetëm në dorë. Është boronicë shumë nicer se veshur syzet Simulators! ..

  Informacion nga neni Maxim Shulgin "Permiresimi vizionin tuaj pa syze."