Hundës polyposis pyetje dhe përgjigje


 • Polyps Polyps armiqësia
 • Si të shpëtoj të polyposis nazale
 • Komplikimet dhe parandalimi i polyposis nazale

 • Është e vështirë të thuhet nëse shkrimtar pësoi Erich Maria Remarque e polyposis nazale,
  por në romanet e tij të famshme, ai në mënyrë të përsëritur përshkroi këtë sëmundje. Një
  nga personazhet thotë, për shembull, se pothuajse çdo person i "ulur" në
  polyps hundës. Shkrimtar, natyrisht, e ekzagjeruar disi, por sëmundja
  Kjo, goditës hundën e tij dhe sinuset, me të vërtetë goxha
  përbashkët, dhe ajo mund të zhvillohet në çdo moshë. Share polipoza më kërkuam kryesor shkencor
  punonjës i Departamentit Federal të Qendrës Klinike Otorhinolaryngology

  Ministria e Shëndetësisë Irina Arkadyevna Dayhes.


  Polyps Polyps armiqësia

  - Cilat janë polyps?

  - Polipe - tumoret beninj në kavitetin nazal. Arsyeja për pamjen e tyre mund të jetë alergjik ndaj, ndryshimet në sistemin imunitar ose sëmundjet kronike të hundës dhe sinuseve paranazale atë. Fazat fillestare të shfaqjes së polyps shumica e njerëzve nuk e vërejnë - shumë besojnë se kjo është një të ftohtë të përbashkët. Hundë zihet fryma, shkarkimin e bollshme mucous, zvogëluar ndjenjën e erë, dhimbje koke, lodhje, gjumë i varfër dhe ndjenja priza në veshët e tyre shfaqen më vonë. Rritje e tumorit zbehtë ngjyrë kaltërosh që të ndërhyjë marr frymë, janë në shqyrtim (rhinoscopy).


  Megjithatë, deri në kohën që ata kanë arritur të "forcuar" pozicionin e saj dhe mori këmbët (nga rruga, fjala "polip" e përkthyer si "shumëkëmbësh").

  - Polyps janë të gjithë të njëjtën gjë?

  - Ata janë të ndryshme. Vetëm konsistencë sheshtë dhe xhelatinoz në të gjithë njëjtë. Shpesh ata shfaqen "familje". Moving, dimensionet nganjëherë mjaft të prekshme, polyps mund të "zgjidhur" të gjithë zgavrën hundës, nasopharynx madje. Hunda mezi copes me funksionin e tij kryesor: të marrë frymë vështirë, pika hundës nuk japin lehtësim.

  Pasqyrë Diagnoza e zgavrën e hundës. Për të siguruar lexuesit, e përsëris, polyps nazale - tumoreve nuk janë malinje, por në vend të polyps mund të duket malinje dhe të tjera të arsimit të ngjashme me to.

  Për të përcaktuar natyrën e vërtetë të shtrirjes ne të kryer ekzaminimet mikroskopike të polyps hiqen.

  Si të shpëtoj të polyposis nazale

  - Çfarë mënyra të polyps trajtohet?

  - Në fazat e hershme të trajtimit të jep rezultate të mira hormonet aplikimin aktuale. Në çdo rast, një definuar në mënyrë strikte dozë mjekimi. Për të krijuar një sfond të favorshme për trajtimin e polyposis antihistamines përdorur shpesh si qëllim lokale dhe të përgjithshme. Për të reduktuar ënjtje të indeve dhe rivendosjen frymëmarrje të hundës përdoret kursyer teknika kirurgjikale duke përdorur një ultratinguj veçantë kirurgjikale, lazer dhe kirurgjia kirurgjikale radiowave.  Polyps që janë rritur në një madhësi të konsiderueshme, që kërkon kirurgji. Operacion për të hequr të njohura për njerëzimin që nga kohra të lashta. Megjithatë, ky proces është më e shpejtë atëherë kujtoi torturën, polyps nxorrën jashtë, djegur me metal të nxehtë, etj Për fat të mirë, në mesjetë për të hequr polyps të dalë me një lak të veçantë. Një version i përmirësuar i kirurgëve të saj e përdorin edhe sot.

  Megjithatë, përdorimi i lak ka një anë negative: kjo nuk do të hapë polyps sinus cilat janë në rritje, dhe operacioni duhet të përsëritet. Por tani ka teknika më të avancuara kirurgjikale.

  - Na tregoni më shumë rreth tyre.  - Më premtuese në këtë zonë është konsideruar kirurgji endoscopic. Kjo ju lejon të hiqni polyps të ditur sinuseve optikë të kontrolluara duke përdorur Microtools moderne kirurgjikale. Trajtimi i kësaj metode është shumë efektive, por ndikim të ulët për pacientin. Endoskopisė parandalon ri-rritjen e polyps. Në favor të metodës në fjalë është fakti se ajo është e shoqëruar me terapi anti-alergjik jep rezultate mjaft të kënaqshme.

  Në vitet e fundit, me zhvillimin e vendit tonë të kirurgjisë endoskopike në Moskë, Yaroslavl dhe Novosibirsk janë hapur qendra të specializuara Ent, aty ku mjekët shumë të aftë.  Komplikimet dhe parandalimi i polyposis nazale

  - Cilat janë komplikimet e mundshme me polyps? Çfarë masash parandaluese do të ju rekomandojmë që të parandaluar formimin e polyps në hundë?

  - Hundës polipoza dhe sinuset e tij zakonisht është një nga manifestimet e procesit patologjik që ndodh në trup. Kështu disa pacientë polyposis zhvillimin bronkit astmatik, astmës bronkiale, aspirinë intolerancën dhe analgesics.
  Bashkua në sfond polyposis infeksion purulent mund të çojë në lloje të ndryshme të komplikimeve intrakraniale dhe orbitale që përfshijnë humbjen e vizionit. Polyps dhe polipoza ndodh kur ënjtje e mukozën mund të çojë në mosfunksionim të tub auditory, e cila shkakton humbjen e dëgjimit të dukshëm.  Kështu që unë do të doja për të paralajmëruar ata që kanë punuar gjatë frymëmarrjes hundës. A nuk merrni hundë të përfshirë vasoconstrictor pika (naftizin, halazolin etj.) Përdorimi Ndonjëherë zgjatur e këtyre drogave çon në rritjen e presionit të gjakut, konsolidimin përgjigje patologjike të mukozës dhe shfaqjen e rinitit drogës. Të ftohtë i zgjatur nuk do të vonojnë vizitë të mjeku ENT. Që ju do të kurseni veten nga shumë probleme.

  Informacion nga artikullin e Etimyan "polyposis Sa e rrezikshme."

  Diskutoni në komunitet