Polyps diagnoza stomak, trajtim


 • Si atje polip të stomakut
 • Diagnoza e polyps stomakut
 • Trajtimi i polyps stomakut

 • Si atje polip të stomakut
  Shfaqja e polyps është jashtëzakonisht e ndryshme edhe brenda të njëjtit trup - stomakun. Ka polyps në të rrjedhin dhe me bazë të gjerë, janë të vetëm ose foletë. Polyps mund të mbulojë dhe të gjithë Mukoza stomakut. Formën e polyps shpesh sferike ose ovale, rrallë sosochkoobraznye, kërpudha. Polyps Ndonjëherë buta shumta të vogla të kombinuara në masë hrozdevidnym. Shiko lulelakër me rritje villous. Ata ishin më shpesh kthehet në kancer. Sipërfaqja e polyps mund të jetë kadifeje, të butë, me gunga ose grimcuar.

  Një ngjyrë varet nga struktura e polip, numri i indeve lidhës, enët e gjakut, shkallën e kequshqyerjes. Sepse polyps janë gri, e kuqe, të purpurt, të kuqe, portokalli, rozë dhe qershi. Me përhapjen e polyps indeve fijor i dendur dhe gjëndrave në - butë.

  Ka polyps menjëherë. Së pari, mjeku diagnoza "gastrit polypous" pas kohës ajo shkon në polyps stomakut, në fazën e ardhshme - kancerit të stomakut.
  Jo të qetë poshtë në qoftë se ju thonë se një polip në të rrjedhin, ajo është shumë e pidsikty - dhe të gjitha. Anijet polip Body pasura. Leg polip është një zgjerim i mukozës ngjitur dhe submucosa.


  Shfaqja fibroendoskopiya lejon tani për të hequr polyps gjatë studimit hastroskopicheskoho. Për të besueshme të konstatuar natyrën e indeve të tumorit dërguar menjëherë në laborator.


  Diagnoza e polyps stomakut

  Filloni sëmundje shpesh pa u vënë re, gradualisht. Nojushchie dhe dhimbje e shurdhër në rajon epigastrike është simptomë kryesore dhe më e zakonshme e polyps në stomak. Ndonjëherë dhimbja është dhënë për blades rajonit, të ulët mbrapa dhe kryesisht e lidhur me hahet. Shpesh, pacientët të vini re një ndjenjë e shurdhim në rajon epigastrike, mbushje të shpejtë kur hahet, ulur ose humbje e oreksit, belching, urth, të përzier, të vjella rrallë, shije të pakëndshme në gojë, drooling, stol paqëndrueshme, bloating, dobësi të përgjithshme.

  Mbani në mend se këto simptoma janë tipike për kancerin dhe për gastrit, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë.

  Herë pacientët fillimit është lidhur me një çrregullim të zorrëve ose anemi, dhe është vetëm shfaqje e sëmundjes. Vetëm më vonë mund të bashkohet me simptoma të tjera. Dhe anoreksi njeri fillon të ankohet menjëherë. Belching dhe të përzier vërejtur përafërsisht çdo të tretë, të përzier - gjysma e pacientëve. Mund të ndjeheni i sëmurë në polyps beninje dhe malinje. Por të përzier mund të shoqërohet me një rënie në aciditet, tretshmërinë e dobët të ushqimit dhe evakuim të dëmtuar.

  Simptoma të përbashkëta janë vërejtur shpesh në polyps e lukthit, dobësi, humbje peshe, lodhje, gjumë i dobët, depresioni, dhimbje koke, marramendje, dhe ndonjëherë ethe.

  Ethet është i lidhur zakonisht me inflamacion akut.

  Nëse një polip bie në duodenum, ka prerje të fortë dhe cramping. Ky njeri, dhe një mjek mund të mendojnë se arsyeja për këtë - përkeqësimin e ulcera peptike ose ulçerë, apendiksit akute, cholecystitis akute dhe sëmundjeve të tjera të mprehta të zgavrën e barkut. Diagnoza e saktë do të vetëm ekzaminim endoskopik i pacientit me biopsi polip. Por informacioni më i saktë në diagnozën e sëmundjes së stomakut në përgjithësi dhe në diagnozën e polyps në veçanti ofron një kombinim të X-ray gastroscopy.

  Kur ekzaminim endoskopik në një të qetë stomakut ajror mukozën e shtrirë është zakonisht në mënyrë të qartë të dukshme polyps madhësive edhe më të vogla.


  Trajtimi i polyps stomakut

  Polypectomy (heqjen endoskopike e polyps) kryhet zakonisht nëpërmjet gastroscope pa prerja e murit të barkut përparme. Ky operacion është kryer si në të vetëm dhe në polyps shumta beninje. Një tjetër metodë: polyps elektroekstsyziyi (polypectomy me electrocautery ose baza e polip). Kjo është bërë përmes një endoscope me një biopsi detyrueshëm. Në polyps beninje, është operacion përfundimtar. Megjithatë monitorimi i vazhdueshëm i mukozën e stomakut pas polypectomy nevojshme.  Studimet e kryera në mëngjes në një stomak bosh. Për anestezi duke përdorur fytin anestetik dhe faring. Pacienti është vendosur në tavolinë operativ mbi krahun e majtë me këmbët e përkulura në gju nyje të këmbëve me të cilat përballet endoscopist. Ndonjëherë duke përdorur pozicionin e shtrirë në shpinë, ku ajo bëhet pasqyrë më të mirë të të gjitha twists stomakut të.

  Fibroendoskop mundëson në kërkimin për të shqyrtuar gjendjen e mukozën e ezofagut, Cardia, stomakut dhe duodenum. Pastaj, bazuar në polip të hedhur një lak metalike, për të forcuar atë pa probleme, pa jerks. Si vonesë lak është trombozë të polip këmbët dhe immobilization e saj, kështu që nuk ka gjakderdhje pasi goditi në polip.

  Në polyps malinje trajtim i zgjedhur është heqje e stomakut apo gastrectomy.

  Informacion nga nenet IP Kostyuk "polyps në stomak."