Kirurgji Colon polip dhe polypectomy endoscopic


 • Operimi dhe polypectomy endoskopike: si ndodh
 • Anestezi - nuk është shaka
 • Komplikimet e largimit të polyps zorrës së trashë
 • A është e mundur rikthim
 • Që Gjithkush duhet të dini

 • Shumica e tumoreve beninje të zorrës së trashë nuk e shqetësojnë "zotërinjtë" e tyre, vështirë se të shkaktojë dëm të drejtpërdrejtë në shëndetin e tyre dhe pothuajse asnjëherë të rrezikshme për jetën. Herë pas here ata provokojnë gjakderdhje dhe zorrë pengim. Ajo do të duket aq i parrezikshëm ... por edhe tumoret beninje duhet të hiqet sepse është e pamundur të parashikojnë fshehur brenda tyre një burim i keqdashje apo jo. Rrezik i madh veçanërisht në tumoret beninje të origjinës epiteliale - polyps të zorrës së trashë.

  Njëzet vjet më parë, një pacient me këtë diagnozë shkoi në tryezë me kirurg, në vend të operacioneve të gjera mund të kryhet polypectomy endoskopik. Thotë kreu i departamentit të endoscopic SSC Coloproctology rus MSH, MD, profesor Viktor Veselov.
  Operimi dhe polypectomy endoskopike: si ndodh

  Operacioni: kirurgët përmes një prerje në murin e barkut nën anestezi të përgjithshme hequr atë pjesë të zorrëve ku janë gjetur polyps. Disa operacioneve janë bërë duke përdorur instrumente laparaskopike. Kjo shmang prerje të madhe në bark, të gjitha vjen poshtë për 3 - 4 vrima të vogla nëpër të cilat një laparoscope është futur.


  Duke rezervuar të gjitha avantazhet e kirurgjisë konvencionale, laparoscopy shton një tjetër: pacienti qëndron deri në këmbët e saj ditë tjetër. Por të gjitha aspektet negative të operacionit janë ruajtur.

  Polypectomy endoskopike: përmes colonoscope është futur në anus, duke përdorur një të veçantë polyps diatermik lak ndarë nga zorrë dhe hequr. Njëkohësisht, prerja dhe djegia.

  Get polip në kujtesën, të tilla si një gur nga jo fshikëz e tëmthit. Mjekët e dërgoi atë në studimin morfologjik, rezultatet e të cilit përcaktojnë strategjinë e mëtejshme të trajtimit. Nëse një polip ishte krejtësisht beninje, pacienti konsiderohet e shëruar, por 1 në vit ajo duhet të kalojë listë e plotë e inspektimit.


  Nëse zjarri ishte keqdashje në polip, por nuk depërtuar këmbën, intervenimi endoskopik është e mjaftueshme, edhe pse pacienti është nën një mbikëqyrje të ngushtë mjekësore dhe monitorimit duhet të kalojnë provimet më shpesh sesa pacientët me polyps beninje plotësisht, dmth 3 - 4 herë në vit. Nëse qelizat e kancerit rritet thellë në mur zorrëve, duhet të mbështetet në kirurgji. Por kjo është e rrallë.


  Anestezi - nuk është shaka

  Operacioni: në tryezë me kirurg e polyps në vjeshtë të zorrës së trashë, zakonisht pacientët e moshuar të cilët shpesh fituar tashmë probleme me zemrën. Ata anestezi - një peshë të madhe me të gjitha ndërlikimet që pasuan.  Polypectomy endoskopike: anestezi nuk zbatohet. Në 99% të rasteve (përjashtim - pacientët me mbështjelljes rënda, çrregullime në kanalin anal) është bërë pa anestezi, sepse mukoza (shtresa më sipërfaqësore të zorrës së trashë) nuk ka receptorët dhimbje dhe janë hequr kur pacienti nuk ndjen dhimbje - vetëm disa parehati .
  Komplikimet e largimit të polyps zorrës së trashë

  Operacioni: Rreziqet e bashkangjitura kirurgji anastomosis sepse pas largimit të zorrës së trashë dhe në skajet mbulesë stitched quajtur mezhkishechnogo anastomosis, e cila është jo gjithmonë të shëruar mirë, dhe rrallë (2 raste në 1000) kërkohet reoperation - në të njëjtin vend, por për një arsye tjetër.  Seksion kritik për kirurgji në zorrën e trashë - një zorrë e trashë: gjatësia e tij është vetëm 17-18 cm, por për të marrë për të është shumë e vështirë. Dhe rektum ulët (dmth, më afër anusit) është një polip, operacioni më i vështirë. Më parë, ndonjëherë, për fat të keq, është nëse një polip ishte e vendosur në një distancë prej jo më shumë se 7 cm nga anusit, rektum çrrënjosje e bëri. E saj të hiqet plotësisht dhe mur abdominal i mëparshëm merren nga zorrës së trashë sigmoid. Gjerësisht referuar si "duke ecur me një tub," dhe për mjetet e pacientit marrjen e aftësisë së kufizuar.

  Instituti ynë është projektuar operacioneve teknikisht shumë komplekse edhe në vend të ulët të polyps lejojë pacientët për të shmangur këtë fat nëse është e pamundur ndërhyrja endoskopike.


  Polypectomy endoskopike: anastomosis off, sepse ajo zorrë mbetet e paprekur dhe vetëm tumor është hequr. Pacienti mund të ecin ditën e ardhshme pas procedurës. Nuk ka shkelje të funksionimit të zorrët.

  Polyps janë të madhësive të ndryshme - nga 5 mm deri në 15 cm, kështu që shkalla e ndërhyrjes gjithashtu ndryshon. Mos e krahasoni djegur që mbetet pas heqjes së një polip në këmbë (ajo 0,3 mm - maksimum 1 cm). Dhe baza polip e 15 cm Në rastin e parë të pacientit për disa ditë pas ndërrime endoskopike procedurës deri në tryezë të lëngshme ajo mund të hani vetëm llapa, pure baby, pije lëng, dhe pas 3 ditëve është për nxjerrjen e një javë dhe ndjehet i shëndetshëm.

  Në rastin e dytë, pjesa tjetër krevat dhe tavolinë e rrallë ofroi tre ditë një pacient të përshkruara vaj vazelinë në karrige nuk plagosur zonën e djegur. Filloni ajo mund të punojnë në 2 - 3 javësh.

  Rreziku i infektimit, e cila shpesh ndërhyrje frikë endoskopike është përjashtuar. Ambulancat këtu për 15 vjet të trajtuara me zgjidhje të veçanta dezinfektues, të cilat eliminojnë mundësinë e hepatitit kontraktues dhe HIV. Ushqim tretet, "Enden" nga zorrë djeg të anusit, gjithashtu, nuk është e rrezikshme për shkak të forcave mbrojtëse të trupit të njeriut.
  A është e mundur rikthim
  Operacioni: për fat të keq, nuk e përjashton rrezikun e përsëritje, e cila është 3 - 5% e rasteve ende të ndodhë.

  Kjo është për shkak kthyer nga një të ulët të polyps, e cila komplikon operacionin. Në rikthim ose ri-bërë kirurgji ose të përdorë ndërhyrjes endoscopic.

  Një numër i madh i relapses (20 - 30%) është i mbushur me kolotomii lloj më pak traumatike të operacionit kur tumor në murin e kundërt të zorrëve të prerë, vysikayutsya tumorit, dhe kjo pjesë është sewn. Kolotomii shmang largimin e guxim, por rrit rrezikun e përsëritje.

  Edhe pas largimit të suksesshëm të tumoreve beninje kirurgjike askush nuk mund të garantojë se diku tjetër nuk do të rritet polip të zorrës së trashë tjetër.

  Më i lartë polip, më pak të dukshme për të pacientit do të heqë një pjesë të zorrës së trashë. Por për shkak se ajo nebeskonechna. Sa herë mund të prerë një pjesë të saj? .. Dhe ndërhyrje në rektum nganjëherë çon në përçarje e funksioneve të tij, dhe më shumë tumoreve, kështu që është e dukshme: pacienti mund të përjetojnë thirrje të shpeshta për të zbrazët zorrë, kështu që pas heqjes së rektumit asnjë trupit ku feces mund të grumbullohen.

  Polypectomy endoskopike: nuk ka kthime mbrapa ndodhë pas largimit të polyps në këmbë. Çfarë polip më e madhe, më e madhe mundësia e përsëritjes. Edhe ndërhyrja përsëritje endoscopic mund të përsërisë zorrë jo të prerë, kështu që ajo të mos bëhet më e shkurtër.  Ish teknikë endoscopic polypectomy konsistonte në heqjen e polip për copë për shkak të hedhur një lak rreth polip të madhe të pamundur. Disa pëlhura shpesh mbeti në bazë, dhe kjo çoi në rikthim (40% e rasteve). Ne kishim për të shkuar mbrapa në ndërhyrjen endoscopic, dhe kështu fitimtar.

  Ne kemi zhvilluar një teknikë të elektrorezektsiyi endoscopic që lejon të prerë apo të kamufluar polyps me bazë të gjerë, së bashku me të mukozës, që është themeli mbi të cilin tumor është rritur. Shkalla rikthim menjëherë ra në 7%. Ndërhyrja e përsëritur endoscopic ndihmon një tjetër 90% e pacientëve me këtë çështje, por 3% e pacientëve me rikthim të vazhdueshme ende mbeten.

  Atëherë është e nevojshme kirurgji abdominale.

  Tani ultratinguj, colonoscopy na lejon për të vlerësuar terrenin e parë e tumoreve të mëdha (polyps me bazë të gjerë ose sexhde) dhe për të zgjedhur pacientët për të cilët heqjen endoskopike e perspektivës polyps.
  Bazat e vlerësimit të bën të sigurt që asnjë keqdashje polip. Ndërhyrja endoskopike është e papërshtatshme për pacientët të cilët ozlokachestvlenye shkoi Mukoza më të thellë.

  Vizitoni proctologist nëse:

 • anus është gjakderdhje. Polip më i ulët është, aq më shumë ai është i plagosur dhe "ka ankth" për shkak të gjakderdhjes. Le të jetë i parëndësishëm shkaku anal ndarje ose hemorroide, një vizitë te mjeku do të hequr të gjitha dyshimet dhe shmang probleme;
 • Ju karrige shkelje.

  Nëse jeni të hahet trangujve qumësht, është një gjë, por kur alternuara diarre me kapsllëk të bëhet normë, vizita mjek nuk duhet të vonohet.
 • Mos harroni polyps nuk e lënduar!


  Që Gjithkush duhet të dini

  Anastomosis - kanal që lidh enët, nervat, kanalet, organet uritur. Artificial imponojë procedurë anastomosis kirurgjikale.

  Biopsi - një gardh i indeve, organeve apo pezullimin e qelizave për ekzaminim mikroskopik për të diagnostikuar apo studiuar dinamikën e procesit patologjike dhe trajtimin.

  Jashtëqitje - lëvizje zorrë.

  Colonoscope - një gjatësi fleksibël njësi 1-1,7 m, diametër 0,8-1,5 cm, e cila është futur përmes anusit dhe ju lejon të kërkoni zorrë në zorrë e vogël, të zbuluar rritje të bëni një biopsi.

  Kur shtyjnë përpjekje aparat metodë është futur në zorrën e trashë. Teknikë lejon rrotullimin e disa pjesë të zorrëve (sigmoid dhe të zorrës së trashë tërthor) vetëm stringing harmoshechkoy në pajisjen, dhe pacienti absolutisht nuk është e ndjeni dhimbje.

  Eksterpatsiya - të hequr një pjesë të zorrës së trashë.

  Informacion nga Olga artikull Dyubankovoy "polip sekretin e tij të tmerrshme."