Alergji ethe hay 10 rregulla


 • Oh, ato lot të pranverës!
 • Bordi në bar
 • 10 rregullat alergjitë
 • Ja motit!
 • Ata kanë një orar
 • I madh dhe funny


 • Terapistët trajtojnë ata me ndershmëri, në raste të rënda të referuara
  otolaryngologists që trajtohen jo më pak kujdes. Një hundë i lëngshëm nuk është gjithçka
  kalon nuk ka antibiotik apo vitaminat nuk ndihmojnë. Deri në një
  ditë e bukur ajo nuk zhduket vetvetiu.

  Arsyeja është e thjeshtë -
  përfundon me pemë lulëzuar ose kullosa. Ose, në mënyrë shkencore, "pllenim
  shkaktojë dhe alergeneve të rëndësishme. "
  A keqe që nuk mund të trajtohet
  hundë i lëngshëm, kollë, zihet fryma ndonjëherë - ethe jo të ftohtë dhe sanë,
  ethe hay apo reaksion alergjik ndaj polenit njëjtën.


  Oh, ato lot të pranverës!


  Spring-Summer
  rinitit (ethe hay) dhe sytë e përlotur (konjuktivit) vijnë gjithmonë
  në rreth të njëjtën kohë, valët origjinale. Kjo është
  ajo nuk është e habitshme. Ata imitojnë valë e pemëve lulëzuar,
  shkurre dhe kullosa. E para është maj - pemëve çel: thupër,
  verr, kalter, etj Dytë - qershor: polen butë i mbuluar
  kullosa. Dhe e treta - në korrik-gusht: një "pylyat" pelin dhe të tjera
  quinoa.

  Sëmundjet alergjike, duke përfshirë ethe hay, gjë
  hollë. Ata shpesh vuajnë intelektualët sesa punëtorët, më shumë qytetarë se
  fshatarët. Arsyet nuk janë të njohur për shkencën. Ndoshta më shumë rural


  rezistente ndaj alergeneve sepse atje janë të lindur me ta.
  Ndoshta ajror dhe kabineti urban puna ndryshim statusi
  mukozës së traktit respirator, dhe ata janë më të prekshëm
  Por pacienti individual këto hollësitë nuk e kujdesit. Shumë më e rëndësishme për të
  e di se si dhe çfarë ilaç mund të ndihmojë atë.

  Diagnozë
  alergji sezonale, në parim, i thjeshtë. Mjekët me përvojë të mjaftueshme
  pyet pacientin në detaje se si, kur dhe në çfarë forme
  fillon gjendja e keqe e saj. Për të sqaruar se ka një të thjeshtë dhe
  Procedura e lira - Testet e lëkurës. Ka edhe më të shtrenjta dhe më shumë
  Metoda e saktë - Përkufizimi i një reaksion alergjik ndaj serum.


  Për fat të keq, tendenca për të alergjive trashëguar. Nëse ajo
  vuan nga një prind, gjasat e një fëmije është që të
  30-35% në qoftë se të dy alergjitë - probabiliteti është 70%. Por shpesh
  sëmundje lind spontanisht, ata prindërit e të cilëve janë në diçka të tillë
  nuk ishin parë.


  Bordi në bar

  Alergjia
  shumë ekspertë nuk e quajnë një sëmundje, por një mënyrë e jetës. Ideja është
  se kjo sëmundje mund të jetë "përshtatur" për të reduktuar ndikimin e saj në tuaj
  jeton si saktësisht dhe me saktësi të zbatuar të gjitha rekomandimet e mjekëve.


  mënyrë të besueshme - sensibilizimi. Kjo është kur mikroskopike pacienti
  Doza të administruar substancë për të cilën trupi i tij kështu me dhunë të reaguar.


  Që sistemi i imunitetit gradualisht mësoi se si të mos të përgjigjet për atë
  aq e dhimbshme.

  Ne duhet të ndjekin një dietë të veçantë dhe,
  sepse disa produkte mund të stimulojë prodhimin e veçantë
  substancë - histamine - e cila gjithashtu "shkon" reaksion alergjik.
  Për më tepër, përgjigje të pemëve lulëzuar dhe barin mund të shoqërohet me kaq
  quhet alergji ndër ushqim - intolerancë të veçanta
  produkteve.

  Po, alergjik ndaj pemëve lulëzuar shpesh i shoqëruar nga
  intoleranca e mollë, arra, lëng thupër, mjaltë, droga me
  polen. Alergji të lulëzuar bimëve - të gjitha intolerancës,
  që është bërë nga drithërat, miell, drithëra, ëmbëltore.


  Asnjë kryq mund të jetë një reagim ndaj kozmetikës me
  materiale natyrore të papërpunuara - ekstrakte, shampoos, krem, kremra bimët. E tyre
  Përdorimi mund të shkaktojë dermatit kontakti - një shumë të pakëndshme
  lezione të lëkurës.

  Alergjen më e fuqishme për njeriun
  të prirur për këto sëmundje, nuk janë kafshët shtëpiake në shtëpi
  pluhur që përmban insektet mikroskopike produkte
  Buburrecat jetës, etj Ndonjëherë vetëm një pastrim i mirë dhe
  hedhur nga shtëpia e junk - rroba të vjetra, këpucë, thyer-poshtë
  aparate - në mënyrë dramatike të përmirësuar gjendjen e pacientit.


  10 rregullat alergjitë

 • Nëse rrethanat e lejojnë, në sezonin e lulëzuar të shkoni në vende ku

  ka skaduar ose nuk ka ardhur ende. Nëse jo, ndiqni
  "Urban" jetese nuk shkojnë në natyrë, nuk ecin ku
  është një pemë e lulëzuar ose bar.
 • Mbrapsht në rrugë, hiqni "rrugë" rroba, lani pasazhe të hundës me ujë.
 • Në këtë kohë, nuk do të hapur dritaret, rri e tyre periodikisht perde pambuku dhe moisturize ato me llak gatim.
 • Përdorni produkte ekstreme kimike shtëpiake kujdes, i ri
  kozmetike. Së pari, të bëjë një "test të lëkurës", duke shkaktuar pak
  Produkti kozmetike në sipërfaqen e brendshme të bërryl.
 • Në makinë ngasin pa hapur dritaret.
 • Rrugë duhet të mbajnë syze dielli.

 • Gjatë lulëzuar nuk është e nevojshme për të kryer operacione rutinë për të kryer
  punë që kërkon përpjekje të madhe fizike ose intelektuale.
 • Përjashtojë nga alkooli tuaj dietë, shijshme tymosur, çokollatë - produkte që mund të shpërndajnë histamine.
 • Mos harroni se një reaksion alergjik i dhunshëm mund të shkaktojë
  antibiotikët dhe ilaçe të tjera. Paralajmërojnë për këtë ndonjë mjek për të
  i cili kishte për të pyesni për ndonjë ndihmë.
 • Gjithmonë mbani ilaçe të destinuara - ata mund të kenë nevojë për ndihmë emergjente nëse gjendja juaj më i keq.

 • Ja motit!


  Nëse
  ju vuajnë nga alergjitë sezonale (ethe hay ose konjuktivit)

  veçanërisht me kujdes shikojnë parashikimin e motit. Në thatë dhe e nxehtë
  veçanërisht në mot me erë, polen fluturues larg shumë. Në ato ditë,
  përpiqen për të reduktuar ekspozimin e tyre ndaj jashtë. Megjithatë,
  moti shumë i lagësht i ftohtë nuk është i pranishëm për sufferers alergji, vuajtje
  azma bronkiale. Në këtë kohë përkeqësimi i mundshëm.


  mirë për ju ditë pa erë me lagështi të lartë. Ajo është e
  Këto plan ditë të biznesit të bëjë me domosdoshmërinë e gjatë
  qëndrojnë jashtë.


  Ata kanë një orar

  I ndryshëm
  pemët, shkurreve dhe bimëve "pylyat" në kohë të ndryshme. Por kjo
  ndjekur pothuajse saktësisht orarin vjetor: nga prill-gusht

  mbillet bujarisht sapo e pa në atë kohë.


  I madh dhe funny

  Termi "alergji" u prezantua në
  Mjekësia mjek austriak Clemens von Pirquet (ai i cili krijoi
  "Mostër Pirke") në 1906. Ai e bëri atë nga fjalët greke «ALLOS»
  (Shtet të ndryshuara) dhe «ergeia» (aftësia për të vepruar).

  Por
  sëmundje ndodhur shumë më herët, dhe mbase ekzistuar gjithmonë.
  Duke gjykuar nga përshkrimet, alergji vuajtur nga Ludwig van Beethoven, Antonio
  Vivaldi, Charles Dickens, Marcel Proust dhe shumë të tjera të mëdha që
  nuk e pengon ata nga të qenit i madh.

  Është e njohur se allerhykom
  ishte një udhëheqës i madh ushtarak Napoleon Bonaparte. Mjekët pohojnë se beteja
  i Waterloo, e cila filloi rënien e jetës së tij, ai humbi nëpërmjet

  sulm i ethe hay. Në fakt, do të përpiqen Ushtrinë pokomanduvaty
  kur rrjedh nga hunda, sytë e përlotur dhe humor preparshivoe.