Get shpëtoj zbokth


 • Shfaqja e zbokth, dhe çfarë është
 • Origjinë
 • Mënyrat për të hequr qafe zbokth
 • Dhe disa këshilla më shumë
 • Nëse flokët tuaj është i yndyrshëm
 • Nëse flokët tuaj është e thatë
 • Parandalimi i zbokth

 • Për zbokth - një sëmundje është
  Kërpudhat, kështu aktet neveritshme. Vetëm imagjinoni
  mijëra e qënieve të gjalla (një kërpudhat dhe kjo është një organizëm të gjallë) në
  kokë. Living krijesa të ushqyer (shënim pa lejen tuaj!)
  sebum. Kush janë ku - pa specialist nuk mund të them. Pas
  Fungale si jo më pak se 550 milion vjet! Dhe i njohur vetëm
  për 70.000 varieteteve!


  Shfaqja e zbokth, dhe çfarë është

  Lloji më të popullarizuara të zbokth (e cila është vetëm

  Shake me rroba në reklamat) - thekon bardhë, bora dhe si zsypayutsya
  qëndrojnë në veshje të errët. Kjo zmadhues jeton në lëkurë të thatë
  kokë. Nëse lëkura është zbokth me vaj të mëdha, të verdhë, dhe
  flaking jo si aktiv. Zbokth ndodh në rreth 20%
  e popullsisë. Tregon shprehje pak më të shkurtër në verë
  muaj; Ndikimi i stresit emocional mbi sëmundjen jo
  provuar. Dijetarët nuk pajtohen mbi atë se nëse apo përkeqësohet
  Për shampo zbokth gabuar; por të gjithë pajtohen se
  shampo të rregullt ka një ndikim të rëndësishëm në këtë
  shtet.


  Origjinë


  Deri më sot, versioni kryesor i shfaqjes
  Zbokth është konsideruar të infeksionit.


  Agjent dëshirore, Pityrosporum ovale (aka -
  Malassezia Furfur), kërpudhat kushtimisht patogjenë. Pasi lëkura
  kreu shfaqen kushte të përshtatshme për riprodhimin e saj të shpejtë,
  Rezultati është një cikël i qelizave të ndryshuara epidermik.
  Kjo është nëna juaj, qeliza të shëndetshme të lëkurës duhet të jetë të paktën një muaj
  të zhvilluar, por në vend të kësaj i tërë cikli është reduktuar në një javë. Dhe përveç
  është ajo në fund të kësaj jave nuk u miratua dehidratim të plotë, si
  natyra qëllim. Rezultati është një masë ngjitës, më shumë yndyrë
  peshore bardha-verdhë, e cila e tejkalon numrin e
  normë, pse është e dukshme me sy të lirë.

  Në përgjithësi në
  sipërfaqja është mjaft e qartë: kap kërpudhat - presin për zbokth.
  Megjithatë, për disa arsye nuk ka zbokth në të gjithë. Cilat janë arsyet?

  Është e njohur se kjo kërpudhat edhe të ketë
  propysavshys në lëkurë e kokës mund të jetë mjaft i gjatë
  shqetësojnë funksionet e tij vitale. Por ia vlen shëndetin tuaj pak
  belbëzoj ose perenervuvaty - rezultatet në kokë. Nuk ishte
  një ndryshim hormonal? Struktura Changed e pushtetit drejt
  Konsumimi më i madh i karbohidrateve dhe yndyrave? Ne kemi lëvizur disa rëndë,
  kishte një sëmundje serioze ose stres e papritur, duke çuar në një rënie
  Imuniteti? Pranvera vitaminë mangësi? Kundërt mjedisit

  situatë? Ndonjë nga këto apo faktorëve të tjerë, dhe (më shpesh)
  kombinim i tyre, mund të shkaktojë zbokth. Shpesh ndryshme
  styling flokët, bojra, gels dhe Mousses shkaktojë
  i zbokth. Përbërësit që kontribuojnë për fiksimin e flokëve,
  të japë një efekt stimulues në lëkurë e kokës, duke i shkaktuar vdekjen e qelizave
  lëkurës. Qelizat e vdekura janë të ndara nga sipërfaqja e lëkurës dhe depozitohen
  flokët si zbokth. Zbokth mund të jetë një rezultat i përshpejtuar
  Rritja e qelizave të lëkurës. Për shembull, në psoriasis, simptomat e të cilave janë
  njolla të kuqe në lëkurë dhe kruarje të padurueshme, ka pasur Normat në rritje
  rritja e qelizave të lëkurës deri në 10 herë.


  Mënyrat për të hequr qafe zbokth

  Gjyshërit tanë qafe zbokth
  recipes shtëpi. Në rrjedhën ishin thërrime të bukës, hudhër dhe madje edhe birrë
  dhe hirit. Sot, ne së pari të kandiduar në dyqan dhe për të blerë një të veçantë
  shampo. Kjo vetëm do të thotë se ne jemi duke u përpjekur të heqin qafe e
  Problemet jashtë por jo të shkatërruar shkakun e zbokth. Harroj
  se sëmundja po ndodh brenda në lëkurë. Sigurisht,
  ndërsa shampoos ndihmë, por me kalimin e kohës zbokth
  rishfaqen. Mundohuni të qasur problemit tërësisht. Në
  Së pari, e mirë do të rregullojë dietë - të eliminuar të gjithë

  ushqim provokative, alergeneve, me aromë, i kripur, shumë
  ushqime të skuqura, sasi të mëdha të alkoolit, ushqime yndyror. Edhe
  e mirë për të reduktuar sasinë e karbohidrateve - është e ëmbël
  dhe miell; Ato gjithashtu përfshijnë një fryt shumë të ëmbël. Përkatësisht
  nevojë për të rritur sasinë e frutave, fruta jo shumë i ëmbël,
  qumështi dhe prodhimet e qumështit. Mos harroni për vitamina (A, E,
  B, C) dhe minerale (kalcium, bakrit, zinkut).

  Ne do të përpiqemi që të mos merrni inatosur nga gjëra të vogla,
  fle dhe më në fund të vini shampon e duhur. Konsideroni çfarë
  Shampoos zbokth janë - disa shampoos trajtojnë vetëm simptomat, të tjerët

  ndikojnë drejtpërdrejt kërpudhat. Formalisht, ata janë të ndarë në
  llojet e mëposhtme: antifungal (antimikoticheskie), citotoksike
  (Kjo është, i cili ngadalëson procesin e përshpejtuar të ndarjes dhe shumëzimit
  Qelizat) keratolytic (exfoliating, dmth një lloj
  pastrim kokës) dhe ekstrakte bimore.
  Shampo
  zbokth përfshijnë agjentët antifungal (Ketoconazole)
  agjentët antibacterial (Oktopiroks, Piriton zink) otshelushivayushie
  komponentet (Oksid salicili, squfur), qetësues dhe hiqni
  acarim i substancës, si dhe disa të tjerë. Natyrisht, shampo
  zgjedhur individualisht nga gjykimi.

  Për shembull, në
  shampo zbokth famshme "Nizoral" ne mund të themi se në të vërtetë ajo
  jo shampo, dhe kokës maskë mjekësore (përndryshe ajo nuk do të
  do të përmbante një rekomandim për të lënë depo në lëkurë e kokës për 5 minuta).

  Mos harroni se tharëse mister nëse
  Ju zbokth, shumë i dekurajuar. Në mesin e fondeve keratolytic
  përdorur në seborrhea thatë mund të përdoret krem ​​sulfurik 10% S '. Nga
  Rekomandime beauticians lokale ndarë në flokët e hollë
  flokët dhe fshij krem ​​në ikje për 3-5 minuta 8 ditë 9 ditë
  Festat në kokë 10 ditë të larë me ujë të zier dhe shampoos medicinale,

  selen i pasur sulfide, pyrithione zink, tar, ketoconazole
  (Nizoral).

  Lani flokët tuaj duhet të jetë 2-3 herë në javë. Nëse
  yndyrë shampo flokët, provoni "Friderm" me zift. Nëse thatë ose
  normal "Friderm" me zink. Efekti i shampon do të jetë jo më parë se
  pas 1 ose 2 muaj.

  Pra, kur blerja kushtoj vëmendje shampo në përbërjen e tij.

  Shpjegueshëm. Përbërësit shampo që të shpërndajë në ujë,
  aktiv gjatë shampooing. Kur ju shpëlaj flokët
  Përbërësit gjithashtu do të fshihen. Shembuj të përbërësve të tilla mund
  shërbejnë Octopirox (pirokton olaminë), Climbazole dhe Ketoconozole.

  I pazgjidhshëm.

  Përbërësit në shampoos që nuk të shpërbërë
  në ujë nuk përzihen me ujë. Këto përbërësit janë aktive në
  flokët pas shpëlarje shampo shamponit për larjen midis trajtimeve.
  Zink Pirythione është një shembull i përbërës pazgjidhshëm.
  Kur shampooing grimca zink Pynthione janë të shpërndara në lëkurë
  kokë. Kur shpëlarje, ata mbeten aktive në lëkurë dhe në mes
  Procedurat shampo shampo.
  Kristal e vogla të shpërndajë zink Pirythione dhjamor të fshehtë
  Gjëndra, duke çuar për të ndikuar kërpudhat M. furfur dhe të reduktuar të saj
  numër.


  Dhe disa këshilla më shumë

  Lëkurë e kokës të trasha e flokëve

  mund të përfundojë ditën tjetër pas larjes me zgjidhje të freskët të borik
  acid (2 teaspoons e acidit borik tretur në 150 g të nxehtë
  ujë). Zgjidhja u trondit, rubbed në lëkurë e kokës, flokët e lagur
  të lidhur me një shami mbi të gjithë natën për tre ditë rresht. Pastaj 7 ditë të pushuar, në
  10-ditor kreu larë dhe të përsëritur ciklin e trajtimit 2-3.

  Me rritjen salootdeleniya rekomanduar në
  Gjatë muajit, fshij në lëkurë e kokës 60% zgjidhje
  Thiosulfate sodium, 2% acid salicilik zgjidhje alkool
  naftalanskoy paste sulsenovoe vaj dhe kështu me radhë. p.

  Me metodat e terapisë fizike gjerësisht
  cryotherapy duke përdorur azotit të lëngshëm dhe darsonvalization flokë të lëkurës

  i kokës me nje elektrode veçantë Grebeshkova
  është e këshillueshme për të fërkim fonde keratolytic.

  Së fundi, recetat e gjysheve tona. Garanci e plotë e duke u shpëtoj zbokth përsëri nuk është sikur nuk ka asnjë të keqe të veçantë.


  Nëse flokët tuaj është i yndyrshëm

  Një lugë tryezë e lëng qepë të përziera me 2 lugë vodka. Aplikoni si fërkim para se të larë kokën.

  Letër e hollë Brew 50 g në 1 litër ujë të vluar,
  këmbëngulin 20-30 minuta. Apliko për shpëlarje flokët pas larjes.
  Infusion qepë ndryshon flokëve ngjyra, JO kështu flokëverdhë
  rekomanduar për të përdorur atë.

  Një lugë tryezë e lule Calendula derdh 2
  gota ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Aplikoni për fërkim, pas
  shampo tërësisht rubbed në infuzion kokës, pastaj veshin
  gome kokë kapak ose qese plastike, pas 30-40 minutash
  hequr, flokët nuk është larë. Procedura për të kryer 2-3 herë në javë.

  Një kupë tabelë e pluhur ose rodhe naftës
  të përziera me 10 lugë tretësirë ​​alkoolit e Calendula (farmaceutike
  drogës). Rub 2 herë në ditë në lëkurë e kokës.

  Calendula kone, i copëtuar rrënjë rodhe
  - 2 lugë. 1 tsp. Nga përzierje pour 1 litër ujë të vluar, vlim për 20 minuta.
  Supë përdorur për shpëlarje flokët dhe fërkim të kokës 2 herë

  një javë.

  Pas shampooing tërësisht rubbed në lëkurë
  Kryetari i supë tensionuar, pastaj të vënë në kokë të tij gome kapak
  ose qese plastike, pas 30-40 minuta të hequr flokët nuk i lani.
  Procedura për të kryer 2-3 herë në javë.


  Një tryezë lugë hithër vendas
  gotë me ujë të zier, 1,5 orë, ikjen. Pas shampooing
  me kujdes fshij në lëkurë e kokës tensionuar infuzion, pastaj veshin
  gome kokë kapak ose qese plastike, pas 30-40 minutash
  hequr, flokët nuk është larë. Procedura për të kryer 2-3 herë në javë.

  30 g gjethe hithër, 30 g të lë
  nëna dhe njerka, rhizome ëmbël flag - '20 6 lugë vlim përzierje për 10 minuta

  në 1 litër ujë. Përfundojë për 1 orë. Pas shampooing fshij në tërësi
  kokës infuzion tendosura, atëherë vihet në një kokë të gomës
  kapak ose qese plastike, pas 30-40 minuta të hequr flokët nuk
  Wash. Procedura për të kryer 2-3 herë në javë.

  Dy lugë copëtuar rrënjë calamus derdh 1
  Art e ujë të valë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 15-20 min., Të lënë të ftohtë,
  thahet. Aplikoni për çdo ditë fërkim kokës.

  2 lugë lule kamomil pour 1 litër ujë,
  zierje 5 minuta. Aplikoni për fërkim kokës. Bjond
  infuzion jep një ngjyrë të artë.

  Infuzion i lule kamomil (01:10) të rekomanduara

  lani flokët 3/2 herë në javë. Kursi i trajtimit 10-15 procedurave. Kursi mund të jetë
  përsëritet pas 2-3 javësh.

  Një tabelë barishte lugë Wort Shën Gjonit derdh 10 shekull
  lugë vodka dhe mbush për 7 ditë në një vend të errët. Apliko për fërkim
  kokës 1-2 herë në javë.

  Pas shampooing tërësisht rubbed në lëkurë
  Kryetari i automjetit, dhe pastaj të vënë në kokë apo gome kapak
  qese plastike, pas 30-40 minuta të hequr flokët nuk lan.
  Procedura për të kryer 2-3 herë në javë.

  Barishte horsetail, lule Arnica - 1
  Neni lugë. Përzierje pour 2 lugë ujë, vlim, ikjen. Pranuar
  supë rubbed në lëkurë e kokës çdo ditë të tjera.

  Një tryezë lugë pluhur rrjedh dhe
  tansy lë derdh 400 ml ujë të vluar, të lënë për 2 orë të Aplikoni
  lani çdo ditë të tjera. Sigurisht - 10-12 procedurat.

  3 lugë blackheads barishte normale
  pour 1 litër ujë dhe vlim për 10 minuta. Mbush 4 h. Pas shampooing
  me kujdes fshij në lëkurë e kokës tensionuar supë, pastaj të vënë në
  gome kokë kapak ose qese plastike, pas 30-40 minutash
  hequr, flokët nuk është larë. Procedura për të kryer 2-3 herë në javë.


  Nëse flokët tuaj është e thatë

  Qepë 1 tbsp, 2 lugë vodka, vaj pluhur 1 tbsp. Rub përzierje për një orë para shampooing.

  2 lugë listv hithër pour 2 lugë ujë të vluar,
  insistojnë 2 orë. Drain. Apliko për fërkim. Pas shampooing
  me kujdes fshij në lëkurë e kokës, pastaj të vënë në një kokë të gomës
  kapak ose qese plastike, pas 30-40 minuta të hequr flokët nuk
  Wash. Procedura për të kryer 2-3 herë në javë.

  2 tablespoons copëtuar rrënjët rodhe për të mbushur
  Neni 1.5 i ujë të vluar, të ziej për ngrohje të ulët për të reduktuar hyrjen
  vëllim nga gjysmë, tendosje. Vendoseni në një banjë me ujë dhe shtoni mishin e derrit
  proshutë. Cover fort dhe piqem në furrë për 3-4 orë. Pomadë rubbed 1-2
  herë në javë për 2 muaj.

  Është e rekomanduar për të fshij në lëkurë e kokës

  disa vaj perimesh. Rub përzierje e infuzione të barabarta
  Tretësirë ​​Calendula (preparat farmaceutik) dhe vaj pluhur në lëkurë
  kokë një ditë.

  Nëse përpjekjet tuaja të shumta për të hequr qafe
  Zbokth nuk solli rezultatin e dëshiruar - është koha për kokë për
  duke përdorur një specialist.


  Parandalimi i zbokth

  Përdorni vetëm artikuj kujdes personal
  flokët. Hani perime më të gjelbër gatuar ose të papërpunuara, fruta,
  pule ligët ose mish viçi, peshk të bardhë (troftë, lumi ngec) dhe
  ushqime të tjera që përmbajnë vitaminë C, të tilla si maja,
  kokrra, embrion gruri. Merrni vitaminë A. Përveç kësaj, pas një vakt
  pijnë çaj nenexhik ose një sasi të madhe të ujit (të paktën 6 gota në

  ditë). A nuk e abuzimit të alkoolit, duke vrarë të rëndësishme
  Hair vitaminë C. Like tij flokë-ata do të ju them në kthim.