Get shpëtoj e belching


 • Çfarë mund të them belching
 • Recipes e mjekësisë tradicionale
 • Trajtim konvencional dhe i pazakontë i regurgitation
 • Mundohuni të shërohet nga belching Mjekësisë orientale

 • Çfarë mund të them belching

  Gromësij - është e pavullnetshme ose shkarkimin vullnetar i gazit nga ezofag apo stomak nëpërmjet gojës duke ulur aperture. Nëse përmbajtja e stomakut merr në ezofag, atëherë flasim për belching. Belching shoqërohet shpesh me një tingull të veçantë dhe erë.

  Belching mund të shkaktohet nga gllabërim ajrit, që është veçanërisht e vërtetë për foshnjat, konsumin e pijeve të gazuara. Megjithatë, belching mund të jetë një simptomë e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, siç refluksi gastroezofageal, gastrit, etj.

  d.

  Belching mund gjithashtu të jetë një shenjë e sëmundjes ezofagut dhe stomakut, por mund të jetë episod krejtësisht të rastit në individë të shëndetshëm me overeating ose përdorimin e lëngjeve që përmbajnë dioksid karboni (sode). Belching mund të provokojë dhe ushtrim.

  Regurgitation shpeshta ose të vazhdueshme (pështyrë lart) tregon humbjen e ezofag apo stomak - modulim stomakut stenozë çrregullime të stomakut lëvizshmëri të ezofagut dhe stomakut, si dhe hernie hiatal.

  Normalisht, stomaku është gjithmonë një gaz, ajo stimulon motorike dhe funksioneve sekretore. Numri i gazit varet kryesisht nga sasia e ajrit të gëlltitur ndërsa të hahet.


  Përmirësimi përmbajtjen e gazit në stomak të nxitur përdorimin e pijeve të gazuara dhe disa ushqime të tilla si lakër, bizele, fasule, etj Zakonisht gazit nga stomak nëpërmjet gojës gradualisht në zhvillim apo portier. Kur vartësit e tepërta në stomak rrit presionin intragastric, një reduktim në muskuj të barkut ndërsa zbutës me vrull kardiak muskul unazor dhe qëllimi, e cila përcakton e shfaqjes së regurgitation. Gromësirë ​​më shpesh ndodh në sëmundjet e stomakut dhe duodenum. Ajo gjithashtu mund të vërehet për mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit, kardiovaskulare (p.sh., sulmeve të zemrës).  Belching ajër, pa erë, nuk është sigurisht i njohur me gllabërim ajrit ose formimin zgjeruar të gazit në stomak. Vonuar zbrazjes gastrike, për shembull, kanceri i stomakut apo ulçerë peptike me stenozë pilorike, dhe stagnimi që rezulton dhe prishjen e përmbajtjes stomakut mund të çojë në formimin e hidrokarbureve stomakut, amoniakut, sulfide hidrogjeni, e cila jep belching erë hile e vezë të prishura.


  Belching ushqim, ku me gaz në gojë vjen një pjesë e vogël e përmbajtjes lëngëta stomakut mund të jetë i lagësht, i hidhur ose putrefactive. Acid regurgitation respektohet zakonisht ulcerat dhe hyperacidity shkaktuara nga përmbajtja gastrike shkak të hipersekrecioni i leng gastrik dhe fermentimi në mungesë të lëng gastrik acidit hidroklorik.

  Belching hidhur festoi duke e hedhur biliare stomak, kalbur - stanjacion të zgjatur në stomak dhe dekompozimi prishur e përmbajtjes së saj.

  Në mënyrë që të eliminojë trajton belching sëmundje themelor. Në të gjitha rastet, të eliminuar nga sodas dietë dhe ushqime që kontribuojnë në fryrje ose qëndrim afatgjatë në stomak. Ushqim rekomandohet shpesh për të marrë, në pjesë të vogla. Kur hipersekrecioni e stomakut lëng administruar antacids.


  Recipes e mjekësisë tradicionale

  100 g lëng boronicë, 100 gram lëng aloe (shtrydh më i mirë nga gjethet), 1 lugë gjelle mjaltë për të mbushur 200 g ujë të valë.

  Merrni 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle javë. Ju mund të përsërisë një muaj. Dhe është përdorur si laksativ i butë.

  Rrënjë calamus. Çikë gjobë pluhur. Kërkesë ujë. Gjysmë ore kalon belching dhe madje urth rënda.

  Patate dhe karrota lëng në proporcione të barabarta, 1/2 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

  Hani karrota të papërpunuara në çdo formë (nëse ka gromësirë ​​ose urth pas ngrënies).

  Hani një mollë.


  Trajtim konvencional dhe i pazakontë i regurgitation

  Hipersekretornyh kronik gastrit përdoret çaji me gjethet e thara dhe hollë degët e manaferra, nenexhik dhe balsam limon, ata mund të shtohet në çaj të rregullt.  Butësisht normalizes aciditetin, duke reduktuar atë në normale, një përzierje e pjesëve të barabarta të çel bli, fara liri, gjethe nenexhik, fara kopër. 1 tbsp. l. përzierje krijoj një filxhan ujë të valë. Mbush me ftohje. Tendosje. Pini 50 ml 2 herë në ditë për të qëndrueshëm përmirësime në shëndetësi. Ky trajtim është mjaft e gjatë.

  Gastrit me aciditet të lartë dhe regurgitation acid ndodhin të paktën 10 vjet, edhe e shërueshme me një përzierje të 3 pjesët e frutave dhe luleve të malit hirit dhe 1 pjesë flamurit ëmbël rrënjë. 1 tbsp. l. një përzierje e sheqerit dhe 1 kupë e ujit të ftohtë. Mbush 1 orë, të sjellë një çiban, cool, kullimin. Pini në formën e nxehtësisë për gjysmë një filxhan 2-3 herë në ditë para ushqimit.  Aciditeti më i ulët në normale ndihmon panxhar. Përdorni lëng, sallata e bëra nga panxhar të freskëta. Ju mund të aplikoni dhe panxhar zier.

  Në ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë duke përdorur lëng të freskët lakër përmban vitaminë U. Ajo duhet të marrë 1/4 filxhan per 20-30 minuta para një vakt, gradualisht duke e çuar sasinë e lëngut në 1 filxhan. Kursi i trajtimit - 1,5-2 muaj.

  Në përkeqësimi është shumë i mirë në shërimin ulçerë "qumësht arrë", e cila është përgatitur me lajthi dhe arre. 10 g të nevojës grimcuar arra, shtoni 100 g të vluar me ujë, filtër dhe shtoni 1-2 orë.

  l. mjaltë. Merrni 1 Dess. l. 5-6 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

  Supë oats gjithashtu ka një efekt të rëndësishëm në rëndim të ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë. Oats Pre duhet të shpëlarë tërësisht dhe të thata. Glass bluaj kënaqur në një mulli kafeje. Hidh në 2,5 litra ujë të valë dhe reduktimin e ngrohjes. Nxitje herë pas here, kuzhinier rreth ngrohjes ulët (gomave) 45 minuta. I ftohtë dhe shtrydh përmes disa shtresa të napë. Pini në formën e ngrohjes 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies.
  Nëse dhimbja u zhduk dhe regurgitation ulur, tërshërë supë për të pirë pas një vakt. Mbani në frigorifer.  Infuzion e gjethe delli. 1 filxhan të freskëta gjethe delli gjethe pour 2 gota ujë të valë. Insistojnë për të ftohur. Tendosje. Pini 1/4 filxhan disa herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Ju mund të marrin dhe të shtrydhur lëng e gjethe delli. Për të gatuaj atë, gjethe delli gjethe të freskëta duhet të bluaj në një mulli mishit. Në paste rezulton të shtoni një sasi të barabartë me ujë të valë. Përzierje dhe shtrydh lëng. Pini 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë.

  Një trajtim i shkëlqyer në pronën e sapo lindur ka infuzion stomakut e aloe. Para tëharrje lulesh 2 javë nuk ka ujë. Ju merrni 500 gram gjethe të tërë ose 5/3 - lule vjetor, lë një e mirë fshij.

  Pas 5 ditësh, të vënë në një të ftohtë, vend të errët, të ventiluar mirë. Pastaj lëvizni nëpër një mulli mishit, shtoni 500 g mjaltë, të ndezur në një banjë me ujë për 50-60 0 C, dhe 0,5 litra verë të kuqe natyrale. Hidh çdo gjë në një tas qelqi të errët dhe të mbyllur fort. Mbush në një vend të ftohtë për 7 ditë. Merrni tretësirë ​​duhet të jetë si vijon: java 1 - 1 h L.. 3 herë në ditë për 1 orë para ngrënies; Java e 2 - 1, tbsp. L.; Java e 3 - 2 lugë. l. Kursi i trajtimit - tre javë.

  Përdorur gjerësisht në trajtimin e ulçerë peptike dhe antacid acid regurgitation (almagel, përgatitjet bismut) dhe barnave që pengojnë sekretimit stomakut.

  Këto përfshijnë gastrotsepin, antagonistin H2 grup (histodil, Ranitidina, histak). Pas ulcerat dhëmbëza ngritur apo aciditeti normal është e rekomanduar për parandalimin e acarimit të një prej drogave në këtë grup në doza të mirëmbajtjes gjatë natës për disa muaj deri në një vit.

  Nëse belching tregon sëmundje të traktit biliar

  Relief i sulmit tëmth dhimbje barku kryhet me anë të injeksioneve antispasmodic, papaverine, jo-shpoy atropine, platifillin, baralgin dhe duke marrë nitroglycerin nën gjuhë. Për të rritur efektin terapeutik mund të kombinohet me antispasmodics analginum ose droperidol.

  Nëse nuk ka efekt në spital drejtuar në bllokadës novokaina. Nëse guri në mënyrë të vendosur të bllokoj kanalet biliare mund të zhvillojnë komplikime të ndryshme që kërkojnë kirurgji për të hequr fshikëz fshikëz e tëmthit.

  Nëse fshikëz e tëmthit hiqet në rast emergjence ose një mënyrë të planifikuar, shpesh një të ashtuquajtur "sindromi postcholecystectomical". Një nga manifestimet e tij është gjithashtu gromësij hidhërim.

  Aciditeti është normale - nuk ka regurgitation

  Gjatë acarimin e ushqimit duhet të jetë mekanikisht dhe termikisht i butë, por duhet të stimulojë sekretimit stomakut. Për këtë qëllim, dietë e pacientëve të shtuar në një të vogël harengë kripur të ulët-yndyrë, produkte qumështi, mjalti, "rrëmujë" me trangujve pureed freskëta, enët zier lakër.

  Dieta duhet të jetë 5x, pjesë të vogla.

  Jashtë rëndim 20-30 minuta para ngrënies pacient duhet të marrë 1/4 filxhan të ngrohtë ujë të zier me 1/2 h. L. mjaltë (uji mjaltë) 3 herë në ditë. Në zero aciditetit (achlorhydria) në ujë të mjaltit të shtoni 1 tbsp. l. lëng i fletë gjethe delli zierje e lë të thata dhe raspberries (1 l për gotë me ujë të valë -. push 1 orë). Lëng i lë gjethe delli dhe fletë mjedër zierje ngrij.

  Gjithashtu rregullisht para se një vakt mund të marrë një pije e manave buckthorn det dhe u ngrit hips. Kajsi të dobishme në masë dhe e tharë, dhe lëng kajsi. Pranimi i të gjitha fondet e përshkruara në 30 minuta para se një vakt ofron mënyrën më të mirë për stimulimin e sekretimit stomakut dhe aciditetit.  Kastrati Berries korrur në vjeshtë, për të derdh ujë të ftohtë zier. Pi këtë ujë duhet të jetë e gjatë dimrit nga 1/4 filxhan për 20-30 minuta para ngrënies. Uji duhet të jetë në krye up çdo ditë. Që nga prill manaferrat mund të hahet vetëm për 1 h. L. përpara se të hahet.

  Aciditeti i lëngut të stomakut mund të përmirësohet duke përdorur rrush me mish. Ju duhet të hani 100-150 gram atë për 20 minuta përpara se të hahet. Shumë i mirë për aciditetit në të gjitha llojet e fasule: ai i bën patate pure, mbushje për pies dhe dumplings. Ajo është shtuar në supave, vinaigrettes, salads. Vjeshtë dhe dimër po përgatiten turnips pure me vaj të integruar të freskëta. Megjithatë, më të qëndrueshme dhe afatgjatë rrit dietë të mishit aciditetit.  Lemongrass Kineze reduktuar rritet dhe ul aciditetin. 2 g fara pluhur manjolës të mjaftueshme për të marrë gjatë ditës. Ju mund të gatuaj lëng nga fruta dhe pije 1 tbsp. l. 3 herë në ditë 20 minuta pas të hahet. Efekt ndodh brenda 40 minutave, efekti i lemongrass zgjat deri në 5 orë. Përveç kësaj për të normalizuar aciditetin, fruta tipar pozitiv është eliminimi i belching dhe dhimbje në stomak.

  Ajo rrit aciditetit alkoolat arra i papjekur. 10-15 fruta papjekur prerë shpejt në feta të holla, pour 0,5 litra vodka. Është më mirë që të insistojnë në një kavanoz qelqi, mbulojnë mbyllur fort në temperaturën e dhomës për 14 ditë.

  Tendosje. Tretësirë ​​ka një erë të këndshme, ka një ngjyrë të errët, të përshtatshme për ruajtje afatgjate. Gjithashtu ndihmon me dhimbje në stomak. Ajo duhet të marrë 3 herë në ditë pas ngrënies - 1 tbsp. l. infusions derdh në 1/2 filxhan me ujë.

  Normalizojë aciditetin e stomakut duke përdorur mjaltë dhe gjalpë, i marrë në pjesë të barabarta. Merrni këtë përzierje prej 1 tbsp. l. 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. E mirë për të pirë përpara se të hahet lëng karrote në 1/4 filxhan.

  Pronat shquar terapeutike me barishte delli. Sepse ajo e bën lëng dhe për të marrë 1 tbsp. l. 3 herë në ditë 10 minuta para ngrënies. Lë gjethe delli mund të shtohet në salads kur ato janë gjethe të freskëta dhe të thata e të bërit infuzion, bazuar në një raport prej 1 përqind.

  l. herbs të thata për çdo filxhan me ujë të valë. Merrni e nevojshme për nxjerrjen e 1/3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

  Me joadekuate tajitje përdorur drogë që zëvendësojnë lëng stomakut, lëng stomakut pepsinë-atsidin ushqimet natyrore, para-tretur në ujë. Cakto gjithashtu plantohlyutsid, vitamina B


  Dietë

  Dhe sigurisht, në trajtimin e regurgitation dhe sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal dietë është konsideruar si një pikë e rëndësishme. Pacientët përshkruar dietë që janë të përjashtuar nga dietë e yndyrore dhe ushqime të skuqura, mish, turshi, ushqim me erëza dhe condiments. Ushqimi duhet të jetë të shpeshta, vakte të vogla, veçanërisht në cholelithiasis.

  Kjo siguron zbrazjen optimal të tëmthit, efikasitetin e tretjes dhe të zvogëlojë vanitet.


  Mundohuni të shërohet nga belching Mjekësisë orientale

  Tërësisht masazh tjetër gishtin tregues të dorës për 2-3 minuta.

  Brenda 2-3 minuta gishtave shtypni pëllëmbët në përputhje të gishtin e dytë të rritet.

  Dhe ushtrim më e vështirë bazuar në faktin se tensioni i muskujve të barkut ndihmon për të stimuluar funksionimin normal të stomakut. Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj dhe të heqë këmbët tuaja të drejtë në një kënd prej rreth 45 gradë. Pastaj në këtë pozitë ju duhet të mbani këmbët tuaja në ajër. Pas dhjetë herë përsëritja duhet një tjetër sulm të ndodhë regurgitation, dhe pastaj ajo ndalesa.  Informacion nga artikullit "Si për të trajtuar belching?"

  Diskutoni në komunitet