Getting shpëtoj e mononukleoza ose terren drogës


 • Disa fjalë rreth mononucleosis infektive
 • Herbs trajtim mononukleoza

 • Disa fjalë rreth mononucleosis infektive

  Mononukleoza infektive (sinonime: sëmundje Filatov-it, ethe gjëndrave, monocitit i lënduar fyt, sëmundje Pfeiffer-it, etj) - një sëmundje e shkaktuar nga virusi Epstein-Barr. Mononukleoza karakterizohet nga ethe, dhimbje fyti, zgjerimin e mëlçisë dhe shpretkës.

  Burimi mononukleoza - një njeri i sëmurë. Transmetimi i sëmundjes është ajrore, por shpesh me pështymë (p.sh., kissing), transmetimit të mundshëm nga transfuzioni i gjakut.

  Periudha e inkubacionit mononukleoza 4-15 ditë (zakonisht rreth një javë).

  Mononukleoza zakonisht fillon akute. Nga 2-4-ditore ethe sëmundje është shprehje më e lartë. Që nga ditët e para atje dobësi, dhimbje koke, dhimbje në muskuj dhe nyje, më vonë - fyt i lënduar kur gëlltitjes. Temperaturën e trupit e 38-40 ° C. pectoris duket nga ditët e para të sëmundjes apo bashkuar më vonë në një sfond të etheve dhe shenja të tjera të sëmundjes (5-7-ditë).


  Herbs trajtim mononukleoza

  Ne trajtimin e mononukleoza rikuperimin shpejtë mund aplikohen bimeve ndryshme. Bimeve Efektive akuza të tilla që do të merren në pjesë të barabarta:

 • lule tërfili levzei rrënjë, thupër veshkave, kone verr, rrënjë luleradhiqe, Saussure bar, barishte pelin;

 • kafshët bari, bari, yarrow, lule kamomil, lule kumak, lë nënën dhe njerka, lule Helichrysum;
 • rrënjë apo barishte çikore, rrënjë rodhe, rrënjë konfuze Edelweiss bar laktuka bar, barishte carangth, lule misri lule;
 • hips, fletë mjedër, lule Filipendula, Bergenia rrënjë, gjethe rrush pa fara;
 • letër fireweed, bar Violet, Blackheads bari, sholomnytsi rrënjë, shizonepety bari, nenexhik barishte;
 • trumzë barishte, Marino barbarozë barishte rrënjë, rrënjë alte, twigs egra rozmarinë, bari, Wintergreen, rrënjët aguliçe, thoroughwax bari;
 • hithër, bari knotweed, nenexhik barishte yarrow barishte motherwort barishte barishte rigon;
 • Lule Helichrysum, acaroj, lë thupër, rrënjë luleradhiqe, barishte pelin, kafshët e barit;
 • lule kamomil, lule Calendula, lë nënën dhe njerka, rrënjë, rrënjë alte mashtruese, rrënjë rodhe;
 • letër rrush pa fara, gjethe mjedër, fletë fireweed, Blackheads bari, violet bar, barishte nenexhik, thoroughwax bar, acaroj.
 • Si për të përgatitur një zierje, të marrë ndonjë të bimor, mish i grirë në një mulli mishit apo kafe mulli dhe otsypte në dy lugë të kësaj përzierje. Hidh këtë litër të nxehtë me ujë të valë, të vënë çdo gjë në një termos (me barëra) dhe japin qëndrim brenda natës. Lejoni të krijoj nevojë gjysmë ore para ngrënies për 100-150 ml.

  "Mjekësia" mund të ëmbël me mjaltë, bllokim ose sheqer. Sigurisht trajtim "bimor" është 1.5 - 2 months.

  Kur u përgatitur fëmijët infuzion, të jenë të vetëdijshëm për moshën e tyre. Për një fëmijë nën një viti do të kërkojë 1/2 - 1 lugë çaji mbledhjen bluar për fëmijët 1-3 vjeç - 1 lugë çaji, fëmijët 3-6 vjeç duhet të marrë 1 lugë ëmbëlsirë mbledhjen për fëmijët më të vjetër (6-10 vite) - 1 lugë gjelle lugë, dhe bijtë e 10 vjet - e njëjta dozë si të rriturit është koleksion 2 lugë.

  Për të përmirësuar efektin e bimëve, ju duhet të kombinohen ato me trajtim mononucleosis mjekësore dhe të gjitha recetat mjekësore.

  Phytotherapy jep një rezultat pozitiv pas 2-3 jave pas trajtimit, ndërsa për qëllim përdorimin e rregullt të bimëve.  Sa më shpesh të jetë e mundur duhet të gargarë infusions dhe decoctions e bimëve gjatë trajtimit. Në veçanti, rekomandohet bimë si sherebelës, eukalipt, Calendula. Ajo është gjithashtu e dobishme për të bërë pije zgjidhje ujë-alkool e Propolisi ekstrakt të hudhër, u rrit me ujë, të bëjë Inhalations me vajrat e limon, bredhi, eukalipt.

  Mos harroni se çdo barishte ka contraindications, prandaj para se infuzion duhet të studiojë vetitë e të gjithë komponentëve të mbledhjes, duke lexuar rreth tyre në etchant.

  Informacion nga artikullin "mononukleoza infektive".

  Diskutoni në komunitet