Kanë pankreasit për të ardhur keq - ose të hani atë vetë


 • Çfarë simptome mund të bëni veten pancreatitis?
 • Çfarë duhet të bëj në qoftë se ka pasur një sulm?
 • Si për të diagnostikuar pancreatitis?
 • A është e mundur të shërohet plotësisht pas pancreatitis akute?
 • Cila dietë është treguar për pancreatitis?

 • Çfarë simptome mund të bëni veten pancreatitis?


  Dhimbje torturues në bark e sipërme që i jep mbrapa (si ajo rrethon trupin), përzier dhe të vjella - paraqet veten si një inflamacion i pankreasit, apo pancreatitis akute. Shpesh sëmundja shkakton cholelithiasis dhe cholecystitis. Kanal biliare dhe pankreasit janë pothuajse afër. Dhe inflamacion të traktit biliar shpejt ose më vonë kap dhe pankreasit, duke ndërprerë rrjedhjen e lëngut pankreatik nga ajo.

  Brenda enzimeve gjëndër që e bëjnë të përshtatshme për yndyrna të mësuarit, proteinat dhe karbohidratet joaktive. Megjithatë, stumbled mbi një pengesë, ata janë aktivizuar, dhe ka një situatë paradoksale - vetë-tretje i pankreasit. Në këtë grup të pacientëve më shumë gra. Por "mashkullore" shkaktojnë pancreatitis - alkoolike. Faktori i tretë provokimin - vaj, e skuqur dhe ushqimi me erëza. Nëse një vakt është e shoqëruar nga alkooli, të gjithë të zgjeruara duke zhvilluar dhe spazma dhe rrjedhën e ndërprerë me lëng pankreatik.


  Çfarë duhet të bëj në qoftë se ka pasur një sulm?

  Ju duhet të jetë i vetëdijshëm për rrezikun e komplikimeve të rënda dhe në dhimbje të forta menjëherë quajnë "të shpejtë".


  Në këtë rast është më mirë të jetë e sigurt se për të nënvlerësojë rrezikun - por spital është aftësia për të përdorur gamën e plotë të kujdesit intensiv për të shmangur pasoja të pakthyeshme në zhvillimin e nekroza pankreatik.


  Si për të diagnostikuar pancreatitis?

  On ashpërsia e sëmundjes mund të gjykohet nga rezultatet e ultrazërit, që e bën të mundur për të përcaktuar madhësinë dhe formën e pankreasit, shoh kanalet e saj, për të identifikuar burimin e inflamacionit. Megjithatë, me ultratinguj nuk zbulon të gjithë. Për përmbajtjen e informacionit është tani udhëheqës një metodë më të saktë të diagnozës - llogaritur tomography. Një prirje ne diagnostikimin e semundjeve te pankreasit shkak të rolin saj aktive në proceset biologjike, studioi gjakun dhe lëng pankreatik në prani të enzimave pankreatike dhe hormone ndryshme.


  A është e mundur të shërohet plotësisht pas pancreatitis akute?

  Në pacient butë pancreatitis në të ardhmen mund të konsiderohet praktikisht i shëndetshëm. Përveç, sigurisht, ai nuk do të abuzojnë ushqimet pikante dhe të skuqura, alkoolit. Në format e rënda të inflamacionit (nekrotizues) të sëmundjes, për fat të keq, bëhet kronik - hekur zvogëlohet, ajo ka shkelur zgjedhjen e enzimeve, duke e bërë qelizat e kancerit insulinë. Shumë shpesh zhvillojnë diabetin.


  Cila dietë është treguar për pancreatitis?

  Në akute në ditën e parë mohoj më mirë - pini çaj të dobët pa sheqer dhe alkaline ujit mineral. Pastaj butësisht përfshijnë krisur dietë (nuk Miell), të zier qull ujit, pure patate pa gjalpë.

  Në ditët në vijim dietë gradualisht të zgjerohet. Pacienti mund të hani mish të ligët të zier (mundësisht viçi), i zier ose avull peshku, qull-llogore. Qumësht e tërë, krem, krem ​​kosi përjashtuar. Por djathë ligët ose kos bërë nga qumështi i skremuar, jo lënduar. Dieta duhet të jetë i pjesshëm dhe i shpeshtë - 5-6 herë në ditë.

  Informacion nga neni Natalia Matveeva "A pankreasit mëshirën - përndryshe ajo vetë" hanë "!".