Dërgo veshkat ngrohjes


 • Sëmundje të veshkave është zgjedhur gratë
 • Armiku duhet të dini në person
 • Analizat - ka më shumë
 • Ne trajtimin e sëmundjes, jo simptomat
 • Nuk vuajnë një rikthim!
 • Mbani fëmijërinë e veshkave!
 • Si për të testohen?
 • Vlen për ju disa minuta për t'u ulur në stol në park ftohtë të vjeshtës, ose të kandidojë në shi në një skaj të shkurtër - dhe veshkat janë tashmë duke u ndjerë. Problemet e tyre "dashuria" eskalojnë në çdo ftohjet dhe sëmundjet infektive. Pse po ndodh kjo? Veshkat - organ shumë të ndjeshëm, të quajtur synuar organin, një nga bakteret e para të sulmit që janë shumëzuar në mënyrë aktive në trup. Veshkat janë të përflakur lehtë kur hipotermi, infeksionet e rrugëve urinare dhe madje edhe ... sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

  Çfarë mund të bëni për të mbajtur ata të shëndetshëm dhe për të parandaluar pielonefrit?

  Sëmundje të veshkave është zgjedhur gratë

  Në njerëz, dy veshkat, çdo uretër mbaron. Siç kalon urinës në fshikëz, dhe pastaj nepermjet uretrës (ureter) jashtë trupit. Veshkat filtrojnë gjakun dhe ndihmën e saj qafe produktet fund të metabolizmit, kripë tepërt dhe ujit, janë të përfshirë në rregullimin e presionit të gjakut dhe zhvillimin e qelizave të kuqe të gjakut. Një person mund të jetojnë me një veshkë, por në qoftë se të dy mohuar ndërprerë seriozisht tërë trupin - deri në vdekje.

  Inflamacion bakterial i veshkave ka dy perspektiva - në rritje dhe në rënie.


  Infeksion parë merr në veshkë nëpërmjet traktit urinar (uretrës, fshikëzës, ureters). Gratë kanal mocheispus-katelnyh është shumë më e shkurtër se sa meshkujt, kështu që infeksion më të shpejtë të ngrihet lart. Ne brohorasin inflamacion i veshkave pesë herë më shpesh se meshkujt.

  90% e infeksioneve të traktit urogenital është E. coli, i cili i zorrëve nëpërmjet organeve gjenitale merr në uretrës dhe pastaj ekzekuton rrugën e saj për veshkat. Në njerëz të shëndetshëm, infeksion larë me rrjedhjen e urinës dhe ndezjen nuk mund të ndodhë, por në vuajtje pielonefrit ky fluturim thyer. Sidomos pyelonephritis lehtë zhvillon kundër inflamacionit të fshikëzës, kështu që është e rëndësishme cystitis dolikovuvaty përmes.  Mënyra e dytë e përhapjen e baktereve - nga lart poshtë, me çdo infeksion bakterial në sfondin e reduktuara baktereve imunitetit të hyjë në gjak për veshkat, duke shkaktuar inflamacion. Zhvillimi i pielonefrit dhe promovon veshkat hipotermi lokale dhe fshikëz zbrazje të rralla. Në urinë ndenjur mund të dobësojë uretër muskul unazor, duke shkaktuar zbaticë cistike-uretër, urina hedhur përsëri në veshka, duke shkaktuar inflamacion.

  Gjithashtu, fokusi i infeksionit mund të bëhet i dhëmbëve me karies, infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes, inflamacion të lëkurës, infeksione gjenitale, etj Zhvillimi i pielonefrit kontribuojnë në sëmundje të tilla si diabeti, atherosclerosis, sëmundje inflamatore pelvike, sëmundje të zorrëve.

  Shpesh zhvillimin pyelonephritis në shtatzëni sepse mitra shtyn në ureters dhe parandalon rrjedhjen normale të urinës.

  Armiku duhet të dini në person

  Akut pielonefrit simptomet e tyre kujton sëmundje të rënda të frymëmarrjes, kështu që është e lehtë për të vetë-diagnozën përzierje, të tilla si gripi. Normalisht, inflamacion i temperaturës veshkat ngrihet mbi 38 ° C, ka të dridhura, nauze (ndonjëherë të vjella), dhimbje koke të rënda. Përveç kësaj, ka dhimbje në të ulët mbrapa, mu në bark e sipërme, kofshë ose ijë. Në pozicion vertikal te trupi dhimbje më shumë në anën ku veshkave është përflakurës.

  Në horizontale dhemb më shumë kur të shtrihen në anën e kundërt.

  Përafërsisht një e treta e pacientëve simptomat aktuale të cystitis (urinim i shpeshtë dhe e dhimbshme, dhimbje në bark). Kur spazma e uretër shkaktuar nga infeksioni, mund të ndjeni një dhimbje të shkurtër të mprehtë - të ashtuquajturën dhimbje barku i veshkave. Megjithatë pielonefrit keqe se faza akute mund të jetë e paqartë, është e lehtë të harrohet - është i mbushur me pothuajse i padukshëm bëhet kronik.

  Mbani në mend se pyelonephritis kronik nuk është e shoqëruar gjithmonë nga ethet dhe të përzier akute ith dhe dhimbje. Shpesh aty janë: dobësi e përgjithshme, lodhje, dhimbje koke, dhimbje e shurdhër në rajonin e mesit.

  Kontribues të faktorë sëmundje janë: karakteristika strukturore e traktit urinar, sëmundja kronike, gurë veshka, tumoret, fshikëzës-ureteral refluksit, prostatitis në meshkuj.
  Sëmundja është e rrezikshme për shkak se ajo mund të dëmtojë veshkat shumë seriozisht - deri dështimi i veshkave.

  Analizat - ka më shumë

  Dikush mund të me besim të diagnostikuar "pielonefrit" në bazë të vetëm simptomat. Për më tepër, edhe urinalysis nëse rezultati shkon përtej rregullat e tij mund të flasim për sëmundje krejtësisht të ndryshme inflamatore. Diagnoza e gabuar mund të çojë në faktin se pacienti do të emërojë një varg të "artileri të rëndë", e cila ndikon negativisht në tërë trupin, dhe sëmundje zakonisht nuk mund të shërohet.

  Për të konfirmuar diagnozën, nuk mund të bëjë pa një vlerësim të plotë të rezultateve të urinës dhe numërimin e gjakut. Ndonjëherë ne kemi për të bërë një ultratinguj shtesë të veshkave.

  Përveç kësaj, është e nevojshme për të mbajtur urinë, përmes të cilit ai është agjent shkaktar i drejtpërdrejt pielonefrit dhe testuar ndjeshmëria e saj për të antibiotikëve (të caktojë atë një droge që do të ndihmojë të hequr qafe të baktereve). Për fat të keq, për të lashtat e tilla të vështira për t'u zbatuar në një klinikë duhet të aplikojnë në stacionin e qarkut sanitare-epidemiologjike që nuk është gjithmonë i përshtatshëm për pacientin.

  Kjo është arsyeja pse pacientët shpesh e lënë pas dore këtë rekomandim dhe të trajtohen "në tym", duke shkaktuar sëmundje. Por më vonë ajo mund të jetë e paguajnë shtrenjtë për mendjelehtësi! Pyelonephritis akute duhet të trajtohen në spital, sepse ajo kërkon intramuskular rregullt ose medikamente intravenoz madje.

  Ne trajtimin e sëmundjes, jo simptomat

  Në akute pielonefrit disa ditëve të përshkruar pjesën tjetër krevat. Kur temperatura është normale, ajo është e rekomanduar për të lëvizur më shumë - ajo promovon rrjedhjen e urinës nga veshkat. Në përgjithësi, trajtim zgjat rreth dy javë. Tetëmbëdhjetë muaj rishikimin sjelljen e urinës.

  Në rastin kur pielonefrit shkaktuar nga anomalitë në strukturën dhe funksionimin e organeve urinare, ju mund të kenë nevojë kirurgji për të korrigjuar këtë defekt. E gjithë kjo konfirmon tseleso-imazhet ekzaminimin stacionare dhe trajtim.

  Trajtim kronik pyelonephritis mund të bëhet në shtëpi, mjekët zakonisht përshkruajnë antibiotikët për pranim për një javë me një pushim prej tre javësh. Ky kurs mund të përsëritet për 3-6 muaj. Terapia është kryer në monitorimin e rregullt të rezultateve të urinës.

  Nuk vuajnë një rikthim!

  Për të parandaluar inflamacion në veshka duhet së pari të eliminuar të gjitha burim potencial të infeksionit në trup, për të kuruar sëmundje kronike, inflamacion të sinuseve dhe bajamet, të nënshkruar dhëmbë kalbur.

  Ajo duhet të vishen për sezonin e për të shmangur hipotermi dhe veprimtarinë e tepruar fizik. Shuma e afatit të lëngshme nuk është i rekomanduar, mundësisht 2-2,5 litra ujë të pijshëm të pastër - kjo do të ndihmojë për të sjellë "saboteurs" potenciale të traktit urinar. Shmangni ushqimet e rënda në dietë, dhe extractives koncentruar (supë), vaj, erëza dhe të kripura.

  Besohet se veshkave është zona projektimi i dashurisë në trup, dhe ata janë të ndezur zakonisht për ata të cilët nuk kanë ngrohtësi. Mundohuni të gëzojnë vetë, të mësojnë për të gëzuar jetën - dhe veshkat nuk do të shqetësojë ju!

  Simptomet e pielonefrit të ngjashme me simptomat e gripit dhe infeksioneve të tjera akute virale.

  A nuk e vënë një diagnozë e as të përshkruajnë trajtim - mund të lënduar!

  Mbani fëmijërinë e veshkave!

  Në fëmijët e vegjël, simptomat e pielonefrit shpesh ngatërrohet me teething komplikime dhe sëmundjeve të tjera. Të jenë të kujdesshëm!

  Është e rëndësishme që të njohin fillimin e sëmundjes. Nëse fëmija është mbajtur të ulët-grade (37,1-38 ° C) temperatura, ai shpesh pyet në banjë ose, rrallë urinimi, duke u ankuar për dhimbje të barkut, në qoftë se ajo ka një feces e papjekur erë - ndoshta ajo pyelonephritis. Nëse ju nuk filloni për të trajtuar sëmundje në kohë, pyelonephritis mund të çojë në komplikacione të rënda. Në mënyrë për të parandaluar zhvillimin e ujit pielonefrit staraysya dhe një fëmijë të vogël shpesh (futje e kaluar lëng - 2 orë para gjumit), me theks në boronicë pije fruta, butë.

  Nga dietë e fëmijës do të eliminojë ushqime me yndyrë, erëza dhe të kripur, i koncentruar proteina dhe mëlçisë. Mbani në dietë mori pjesë proteina ligët (gjeldeti, mish pule, peshku). Shënim numrin e urinimit, baby shëndetshme nën 6 muajsh duhet të urinoj rreth 20 herë në ditë, 1 vit - 15 herë, dhe deri në 2 vjet - 7-10 herë në ditë. Lumë i urinës duhet të jenë të lehta, mbushje e mirë dhe i vazhdueshëm. Nëse ju mbledh një test urina, mbrëmje Përgatitja kavanoz sterile ose tenxhere, zëvendësimin e një fëmije. Në mëngjes, do të përpiqen për të sjellë urinës në laborator brenda një ore të mbledhjes. Një klimë e favorshme rëndësishëm psikologjik në familje: fëmijë me veshkat dobësuar janë të ndjeshëm në disponimin e prindërve.

  Nëse nëna është nervoz apo grindje prindërit, fëmija bëhet i prekshëm ndaj sëmundjeve.

  Si për të testohen?

  Për të urinalysis janë të sakta, ju duhet të ndiqni rregullat e mbledhjes së saj. Në prag Shmangni ushqimet që ndryshojnë ngjyrën e urinës (panxhar, karrota etj. N.). Vetëm para mbledhjes Kaloni vulvë të kujdesshëm tualet. Mblidhni urinë në një të pastër, vegla të thatë. Është e nevojshme për lirimin e urinës e parë në mëngjes për 1-2 sekonda, dhe "mesatare", mblidhen në një kavanoz (në rreth 50 ml lëng). Analiza e dëshirueshme për të marrë gjatë menstruacioneve.