Përdhes - sëmundje mbretërore


 • Në rrezik
 • Esenca dhe arsyet
 • Simptomet kryesore
 • Komplikimet e mundshme
 • Diagnozë
 • Trajtim
 • gjëra


 • Në rrezik


  shumica podahrykiv - burrat. Gratë sëmuren Përafërsisht 10
  herë më pak. Hipotezat mbi këtë shumë. Sipas njërit prej tyre fajësime
  karakteristika metabolizmin mashkullor: sex fortë dukshëm inferior
  dobët në aftësinë për të kontrolluar formimin dhe sekretim të urinës
  acid nga trup, e cila përfundimisht çon në sëmundje.


  Esenca dhe arsyet


  Përdhes
  - Jetese sëmundje. Alkooli, një numër i madh i
  mish, mish i tymosur dhe peshku me vaj shkakton një rritje në nivelet e gjakut

  acid urinës dhe kripërat e saj - urates. Për një vuajtje personi
  cerma, i cili është i bazuar në një shkeljes e metabolizmit purine, siç
  dietë si vdekja. Vazhdimi chrevouhodnychay, shenjat podahryk
  një fjali.

  Nga rruga, për shkak të tendencës për të
  cherevouhodnytstvo shumë viktimat e këtij përdhes sëmundje të quajtur
  Sëmundja e mbretërve. Unë pashë një shenjë e gjeniut. Gjenetikë është edhe
  paraqiti konceptin - "geniuses lloj podager". Ndryshe nga të tjera të tij
  burrat e tjerë të talentuar është energji të rrallë krijuese ekskluzivisht
  motivuar, vështirë-pune, trim dhe i guximshëm që,
  Sipas studiuesve të shoqëruara me nivele të tepërta të podahrikov urinës


  acid: struktura e saj është shumë e ngjashme me kafeinë dhe theobromine -
  Aktiviteti -known stimulues i trurit.

  Duke përdhes gjithashtu mund të shkaktojë dhe përdorimi afatgjatë i drogës diuretik, psoriasis, çrregullime të caktuara të gjakut.


  Simptomet kryesore

  Nga
  Më pas, acid tepërt i urinës në trup rezulton në formimin
  Kristal gjilpërë-si dhe depozitat e tyre (tophi), të lokalizuara
  kryesisht në nyjet e gishtin e madh, duke shkaktuar padurueshme
  dhimbje.

  Në mënyrë tipike, sulmi fillon gjatë natës, e cila, sipas
  Sergey Shubin, është e qartë: në këtë kohë pH të gjakut i zhvendosin në
  anësor acid. Në këtë mjedis, urinës kristalizohet dhe më të shpejtë

  precipitates, duke shkaktuar inflamacion.


  Komplikimet e mundshme

  Pa
  trajtim dhe kufizime të rrepta në dietën mund të bëhet lehtësisht podahryk
  me aftësi të kufizuara. Sulmet e dhimbshme çdo herë duke u bërë gjithnjë
  më të gjatë, me përjashtim të nyjeve këmbë inflamacion
  joints përfshira e duart dhe bërryla. Gradualisht ata fillojnë
  deformuar.

  Dhe atje në probleme serioze tani.
  Vendos në dorë të fatit sëmundje mund të çojë në renale kronike
  dështim, presion të lartë të gjakut, lezionet vaskulare
  të veshkave dhe të zemrës. Kjo është arsyeja pse përdhes duhet të fillojë sa më shpejt që kurë të mundshme.


  Diagnozë

  I vërtetë
  Fituesit sëmundje përjetuar keqe vendos rheumatologist

  menjëherë. Vetëm shikoni në ta ... veshët. Në podahrikov ata janë të mbuluara
  i dendur në nodules kontakt nënlëkurës, e cila nuk është asgjë tjetër se
  depozitimi i kristaleve të acidit urik. Nëse rruzull ditur atë
  kthehet pluhur të bardhë. Visual vëzhgimi duhet të plotësojnë
  urina dhe gjaku, dhe nëse është e nevojshme - dhe x-rrezet,
  nëse procesi shkatërrues ka shkuar shumë larg. Megjithatë,
  overdiagnosis "mbretërore" sëmundje edhe ndodh. Për përdhes
  shpesh miratoi të ashtuquajturin këmbë shumë të madhe valgus
  këpucë me majë - një pasojë e banesës kryq.


  Trajtim

  Për fat të keq,
  të shpëtoj prej përdhes pamundur.

  Por ajo në mënyrë paqësore
  bashkëjetojnë, duke minimizuar sulmet e dhimbshme - një problem të mirë
  e vërtetë. Në një kusht: sa më shpejt të jetë e mundur për të filluar trajtimin.
  Kapaciteti kompensues i organizmit sepse nuk i pakufizuar. Më herët
  njerëzit që vuajnë nga përdhes të kthehet te rheumatologist, më mirë
  parashikim.

  Në sajë të mjekësisë, në mënyrë efektive ul
  urinës, dhe kjo përmirëson sekretim të fatit
  Kthimi në jetën normale marrë qindra e pacientëve. Edhe pse duke marrë
  ata do të kenë për jetën, krahasuar me perspektivën e duke u mbyllur në
  krevat se sakrifica nuk duket aq e vështirë tashmë.

  Por edhe askush
  më trajtim korrekt dhe aktual nuk do të sjellë rezultatin e dëshiruar

  pa një dietë të rreptë. Në podahrikov ajo eliminon alkoolin dhe
  nxeh sistemit nervor të fortë çaj, kafe, erëza, aromë
  snacks. Gjithashtu duhet të jepni disa perime (lëpjetë, spinaq,
  asparagus, lakër brukseli dhe lulelakër, fasule). Dhe, sigurisht, nga
  purines pasura (substanca që janë konvertuar në acidit urinës) të skuqura
  mishit, mish dhe peshk supave. Nëse myasoyid bindur, të paktën një
  më pak dhe hani atë formë të zier.

  Në përgjithësi, për të shmangur
  nopem. Për podahrika, të cilat përveç purine shpesh
  ekzistojnë gjithashtu lloje të tjera të metabolizmit (karbohidrate, yndyra)
  ajo është jetike për të mbajtur veten në formë forcuar.

  Por ju duhet të pini
  më: të paktën gjysma të dy litra në ditë. Ajo është fruta e dëshirueshme,
  lëng, lëng perimesh dhe ujë alkaline mineral (të tilla si "Borjomi").
  Oschelachyvaya urinë, ata kontribuojnë në një sekretim më efikas të urinës
  acid nga trup.


  gjëra

  Nëse përdhes - Fati
  njerëz të talentuar dhe të suksesshëm, atëherë kjo listë e podahrykiv famshme
  version vetëm konfirmon. Ndër Fituesit sëmundje të pakëndshme -
  Alexander maqedonas, Henry VI, Cromwell, Kardinali Mazarin, John
  E tmerrshme, Peter I, Michelangelo, Pushkin, Turgenev, Mopasan, Stendali,
  Columbus, Newton, Charles Darwin.