Kushtet e motit dhe meteozalezhnist


 • Roli i dritës në meteozalezhnosti
 • Temperatura
 • Stuhitë magnetike dhe meteozalezhnist
 • Meteozalezhnosti Vlera lagështia
 • Ndikimi i erës dhe presion atmosferik

 • Si pasojë, ndryshimi i motit ose stinëve, trupi ynë fillon të ndjeni disa mungesën apo tepricën e ndikimit të faktorëve të tjerë ngatërruar rrjedhën e saktë të "orën biologjike" tonë shkelur proceset e brendshme dhe përparimin e punës, përkeqësohet shëndetin, duke provokuar zhvillimin apo përkeqësimin e sëmundjes.


  Roli i dritës në meteozalezhnosti

  Drita është një nga faktorët më të rëndësishëm që ndikojnë në ciklet biologjike. Po, shumë njerëz janë të njohur swings humor, ndjenjat e depresionit, apati ka më pak të bëjë me një vjeshtë apo dimër të këqija të motit, gjegjësisht mungesa e dritës.

  Për më tepër, trupi lehtë dallimin midis rrezet e diellit natyrore dhe dritë artificiale, pasi ato kanë dallime në përbërjen fantazme.

  Receptorët Retinë përgjigjet stimujve të lehta dhe të dërgojë sinjale në sistemin nervor qendror - në hypothalamus. Hipotalamusi nga hormonal, rregullimit nervor mbart ristrukturimin sezonale dhe adaptimit të organizmit. Megjithatë, të tilla "perestrojka" trupi periudhë është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj efekteve të faktorëve të ndryshëm të mjedisit.

  Me rëndësi të madhe në biorhythms sync varësi ndriçim takon gjëndër pineale - gjëndrën pineale të vendosura në tru.


  Faleminderit photoreceptors pineale madje edhe njerëz të verbër në ditë Biorhythms kapjen dhe natës. Në epiphysis prodhuar një numër të substancave biologjikisht aktive që janë të përfshirë në rregullimin e imunitetit, pubertetit dhe zhdukjes (menopauza), funksionit menstrual, metabolizmin-ujë kripë, procesit të pigmentim, plakjes, ciklet e sinkronizimit të gjumit dhe syçeltësi. Sipas disave, kjo është një efekt negativ në gjëndrën pineale, që të bëjë një shumë të faktorëve të mjedisit, DS themelore dhe meteopatiy.

  Shmangni të shoqëruara me mungesën e shtetit të së lehtë në depresion e mendjes, lodhje dhe manifestimeve të tjera të vjeshtës blues, hronoterapevty rekomandojmë 2-3 orë ecën një ditë pas dite, megjithëse të varfër, të lehta.

  Në mungesë të një mundësi të tillë (për shembull, gjatë orarit të punës) është e këshillueshme për të blerë një llambë të veçantë për phototherapy shtëpi. Seanca Daily gjysmë orë në dritën e këtij llambës që simulon rrezet e diellit të ndritshme, Biorhythms përshtaten me reduktimin e ditës ndihmon për të shmangur rënien sezonale në humor apo të kapërcyer atë.

  Në mungesë të llambës rrezet e diellit duhet të përfshijnë dritën e zakonshme të ndritshme elektrike. Sigurisht, trupi është i vështirë të mashtrojnë: dritë elektrike ndryshon nga natyrore dhe përbërjen fantazme faza, por jo skimping në dritë të ndritshme elektrike, mund të zvogëlojë simptomat desihronoza ose për të parandaluar zhvillimin e saj.


  Temperatura

  Këto studime shkencore mbi efektin e temperaturave të ndryshme në rrjedhën e proceseve biologjike treguan që ndryshojnë kushtet e temperaturës çon në aktivizimin ose, anasjelltas, duke bllokuar gjene të caktuara. Këto procese themelor i programuar gjenetikisht ndryshime biorhythms.

  Më të ndjeshme ndaj luhatjeve të temperaturës sistemit vaskular, sepse ajo është nëpërmjet shtrëngim ose përhapje të enëve do termoregulacionit dhe trupi mban konstante e saj të temperaturës. Prandaj, crregullime te këtyre proceseve për shkak të vrull të tepruar të enëve të gjakut në të ftohtë në njerëzit që vuajnë nga hipertensioni ose hipotension, sëmundje koronare të zemrës, mund të përjetojnë dhimbje koke, dhimbje në zemër, regjistrohu luhatjet e presionit të gjakut.

  Heat gjithashtu mund të prishin në mënyrë të konsiderueshme rrjedhën normale të proceseve biologjike, duke çuar për të ulur presionin e gjakut, dehidratim, përkeqësimin e furnizimit me gjak të organeve të ndryshme.

  Trajner dhe ora biorhythm tipar për të ndryshuar kushtet e temperaturës ka forcim. Parimi kryesor i të gjitha procedurave të sezonit - banja ajrore, qyl, Wet, kontrasti dush - një gradual, duhet të fillojë me temperaturën e ujit 36-37 ° C, gradualisht (1-2 ° C për një javë), uljen e temperaturës në 12-14 ° Me kalimin e kohës në rritje apo banjot e ajrit (3-5 minuta në javë), kohëzgjatja e procedurës shpie deri në 30-40 minuta.

  Ushtrim i moderuar, mundësisht aerobic (me oksigjen që pasuron) Lloji: ecje, not, biking, ski - të kontribuojnë në trajnimin e ton enëve të gjakut dhe për të reduktuar vartësinë nga ndryshimet e temperaturës.


  Stuhitë magnetike dhe meteozalezhnist

  Luhatjet elektromagnetike të shkaktuara nga ndryshimet në sfond gjeomagnetike në përgjigje për të rritur aktivitetin diellor, dhe të ulët të frekuencave vibracioneve të shëndosha që ndodhin gjatë kalimit të ciklonet shpesh shkaktojnë dështimin e biorhythms, veçanërisht ato pranë tyre në frekuencë (zakonisht - midrange jet lag). E ashtuquajtura fenomen i sinkronizimit të detyruar prish rrjedhën normale të proceseve biologjike dhe shkakton përkeqësimin e shëndetit.

  Kjo mund të shënohen ndryshimet në presionin e gjakut, çrregullimet e ritmit të zemrës, vështirësi në frymëmarrje në sëmundjet kronike të sistemit të frymëmarrjes, etj

  Ajo u gjet se luhatjet në fushën magnetike të Tokës, kapur nga receptorët në muret e enëve të mëdha të gjakut, duke çuar në ndryshime të rëndësishme në sistemin e enëve të gjakut. Gjatë stuhive magnetike zhvillim vrull e enëve të gjakut, me të vogël,%
  81udah rrjedhjen e gjakut ngadalësohet, rritjet e viskozitetit të gjakut, rritja tendencë për të formuar clots gjakut, reduktimin e furnizimit me gjak të shumta organet vitale, në mënyrë të konsiderueshme rrit sasinë e hormoneve të stresit në gjak.

  Nuk është çudi ditët e stuhive magnetike në mënyrë dramatike rrit numrin e sulmeve në zemër dhe tru, vdekje e papritur. Përveç kësaj, fushat elektromagnetike të ndikojë negativisht në pineale gjëndër - një nga rregullatorët dhe synchronizers Biorhythms kryesore njeriut.

  Në ditët e stuhitë magnetike njerëzve meteopatiy prirur dhe që vuajnë nga sëmundje të ndryshme kronike duhet të jetë e mundur për të reduktuar stresin fizik dhe mendor, gjumë natën dhe gjatë ditës është e këshillueshme për të marrë decoctions e rrënjë sanëz ose lë Leonurus. Mos përdorni në këto ditë të vështira, trudnousvaivaemye ushqim. Pacientët me sëmundje të sistemit kardiovaskular domosdoshmërisht të pajtueshmërisë të rreptë me të gjitha rekomandimet mjekësore dhe pritjen e të gjitha barnave të përshkruara nga mjeku juaj.


  Meteozalezhnosti Vlera lagështia

  Lagështia e lartë është shumë tipik i kushteve në Qytetin kur afrohet ciklon, zakonisht të shoqëruara me një rënie të mprehtë në oksigjenit në ajër. Kjo ndikon dukshëm në mirëqenien e pacientëve me sëmundje kronike të sistemeve kardiovaskulare dhe respiratore. Lagështia lartë nuk mund toleron persona me sëmundje të sistemit musculoskeletal. Megjithatë, njerëz relativisht të shëndetshme mund të përjetojnë simptoma të mungesës së oksigjenit (hipoksi), dobësi, lodhje, vjellje butë. Përforcojnë efektin negativ të çdo lagështia tjetër të lartë dhe temperatura - në kushte të tilla ndjeshëm ngrohjes penguar që mund të shkaktojnë goditje termike dhe çrregullime të tjera të rënda në trup.

  Megjithatë, ajër tepër të thatë, karakteristikë e apartamenteve tona në të gjithë sezonit të ngrohjes mund të sjellë një shumë probleme, sepse ka thatësi e mukozës së acarim, reduktohet vetitë mbrojtëse të mukozës, ata bëhen më të ndjeshëm ndaj agjentëve të ndryshme patogjene. Për të shmangur këtë, ju duhet të përdorni një humidifier. Humidifiers ajrore moderne mund me sukses të zëvendësojë kontejnerë konvencionale dhe me ujë, të vendosur në dhomë (edhe pse estetikisht kjo nuk është një zgjidhje e mirë), ujë ngjyhet leckë pambuku të vendosur në ngrohje të radiatorëve avull. Pastrimi i lagësht, veçanërisht me përdorimin e ekstrakteve të lë thupër, hala pishe, sherebelës, yarrow, jo vetëm moisturizes ajrin, por edhe ndihmon për të përmirësuar atë, të shpëtoj i baktereve dhe viruseve.


  Ndikimi i erës dhe presion atmosferik

  Wind lidhur me lëvizjen e masave atmosferike zakonisht sjell një ndryshim në të motit. Prandaj, ditët me erë janë vërejtur shpesh në përkeqësimin e shëndetit të njerëzve me sëmundje kronike. Gjithashtu shumë i ndjeshëm ndaj erës njerëzit me çrregullime mendore, të cilat mund të rrisin ankthin erë, melankolinë i pashkak, ankthi.

  Dallimet në atmosferike luhatjeve të shkaktojë presion në presionin e gjakut, në ndryshim rezistencën elektrike të lëkurës. Nën presion të reduktuar atmosferik rrit presionin në organet uritur të traktit gastrointestinal (stomak dhe zorrët), të cilat mund të prishin punën e tyre.

  Në procese të tilla ngre nivelin e diafragmë, e cila komplikon punën e zemrës dhe mushkërive në këmbë. Me rritjen e presionit atmosferik shpesh përkeqësimit të shëndetit të pacientëve me hipertension.

  Informacion nga artikullin "Nuk ka asnjë moti i keq?"