Erë e keqe nga këmbët


 • Djersitje
 • Rritja e djersitje
 • Trajtimi i pacientëve me djersitje e tepruar


 • Djersitje

  Djersitje - funksioni më i rëndësishëm i lëkurës. Duke sjellë bashkë me një sekret
  gjëndra dhjamor, format djerse një shtresë e hollë mbrojtëse në sipërfaqe të lëkurës.
  Djersitje është gjithashtu një nga mënyrat më të rëndësishme
  termoregulacionit e trupit. Intensiteti maksimal i djersitje
  Të drejta mund të jetë 3,5-4 litra në orë për orë të tëra
  dhe përfundimisht arrijnë 14 litra në ditë.

  Në termorehulyatsionnaya, organizmi i shëndetshëm izoluar
  psikogjenike (emocionale) dhe djersitje ushqim. Psikogjenike
  ndodh kur stresi emocional ose mendore dhe nuk është i lidhur me

  nevoja për të ftohur trupin. Kjo djersitje rritur
  mund të ketë një intensitet të ndryshëm, të rritet mbi të gjithë sipërfaqen
  trup dhe në zona të kufizuara, veçanërisht në shuplaka dhe shputa.
  Shënime Ushqim djersitje kur hahet ndonjë temperaturë,
  rrit në përdorimin e mprehtë dhe e pasur me substanca nxjerrëse
  ushqime, alkool. Djersitje lehtëson punën e veshkave, me trupin e tij
  përjashtojë nga një numër produktesh të dëmshme të metabolizmit.

  Djersitje gjëndra djerse kryera. Numri total i tyre
  në njerëzit - rreth 2 milion euro 1 cm2 pëllëmbët apo thembra janë.
  rreth 430 gjendra djerse, por në zona të tjera - 64-200.  Ka apokrinnye ekkrinnye dhe djerse gjëndra. Apokrinnye vendosur
  në axillary dhe zonën anal, perineum, zonë okolososkovoy
  gjirit, në krahët e hundës, qepallat, kanalit të jashtëm auditory.
  Ata nuk do të marrë pjesë të rëndësishme në termoregulacionit dhe reagojnë
  kryesisht për të theksuar. Privacy apokrinnyh gjëndra
  i shoqëruar nga shkatërrimi i qelizave sekretore, kështu aromatik dhe djerse
  i trashë. Gjëndra Apokrinnye të fillojë të funksionojë gjatë seksit
  pjekur, mosha e vjetër, veprimtaria e tyre është zbehur.
  Ekkrinnye gjëndër e vendosur kudo tjetër përveç kokës dhe prepucit
  penis, kufiri i kuq i buzëve.

  Këto gjëndra guximshme sekretuese nuk janë të
  shoqëruar me shkatërrimin e qelizave sekretore.

  Përbërja e djersës janë: deri në 99% ujë; rreth 1% inorganik
  (Klorid natriumi, kalcium, sulfateve, fosfatet, hekur, zink, kobalt,
  kallaj, magnez, bakër, etj) dhe organike (ure, urinës dhe laktik
  acidet, aminoacidet, kreatinina) substancave. Gjendra djerse sigurojë ekkrinnyh
  lëkurë acid (pH 3,8-5,6), dhe djerse gjëndra apokrinnyh
  ka një reaksion neutral.  Rritja e djersitje

  Rritja e djersitje (hyperhidrosis) është një nga simptomat
  disa sëmundje të sistemit nervor, organet e brendshme dhe të ketë këto
  raste të një rëndësie dytësore.

  Por ndonjëherë djersitje abuzimet
  aq e theksuar që dominojnë foto klinike dhe të çojë në
  shfaqja e çrregullimeve emocionale dhe të sjelljes dhe abuzimit sociale
  Përshtatja e pacientëve.

  Kushti është një djersitje normal fiziologjik
  lëkura, enët e gjakut, gjëndrat endokrine.
  Lezionet e
  e çrregullime mund të shkaktojnë djersitje. Po, hyperhidrosis
  zakonisht shoqëron diabeti, sëmundjet infektive,
  Kushtet e ethshme, trashje, disa kardiovaskulare
  semundja, dhimbje. Hyperhidrosis fiziologjik vërejtur në
  pesha e tepërt para dhe gjatë menstruacioneve, gjatë menopauzës, për të
  fundi i shtatzënisë.

  Këmbët e gjetur shpesh hyperhidrosis dhe sqetull (rezultati
  Shkelja e ngrohjes lokale), e stimuluar këpucë të pakëndshme,
  sheshtë, të shtrënguar dhe zhvillon veshje ngrohjes dobët, duke rritur
  Temperatura dhe lagështia mjedis. Djersitje
  shpesh i shoqëruar nga era e djersës, më të zakonshme në meshkuj të rinj
  dhe gratë e reja nganjëherë të lidhura me ciklin menstrual.
  Besohet se erë të pakëndshme për shkak të pranisë në përbërjen e djersës
  disa aminoacidet (leucine, tyrosine), produktet acid yndyror
  djersën dekompozim nga bakteret. Rritja sqetull djersitje

  është e trashëguar, ndodh në të dy gjinitë, por
  kryesisht në burrat në moshë të re, rrallë - në më të vjetër dhe jo
  vërejtur në fëmijët. Besohet se djersitje të tepruar lidhur me
  rritur veprimtaria e gjëndra djerse ekkrinnyh guestrooms në
  çdo sqetull është 25 mijë veta.

  Emocionalisht i vështirë djersitje e tepruar tolerohet
  shuplaka dhe shputa - akrohidroz. Kur djersitje shuplakat gjithmonë në mënyrë të qartë
  shprehu faktorë emocionale dhe moshën. Akrohidroz e tepërt
  vërejtur në ata që vuajnë nga neuroza, alkoolizmi, polyneuropathy, etj

  Djersitje nxit sëmundjet e lëkurës - veçanërisht

  Lezionet fungale e këmbëve. Hyperhidrosis e duart dhe këmbët shoqërohet
  Numri i sëmundjeve të lindura apo të trashëguar.  Trajtimi i pacientëve me djersitje e tepruar

  Trajtimi i pacientëve me djersitje të tepruar - një proces kompleks dhe i rrallë
  duke rezultuar në liri të plotë nga sëmundja. Gjëja kryesore - për të identifikuar dhe
  eliminuar shkaqet e hyperhidrosis. Trajtim i përgjithshëm zakonisht
  përshkruara për format e rënda rezistente ndaj trajtimit ditës, dhe
  është përshkrimin e recetave sedatives (droga Valerian,
  motherwort, bromides, spondylitis përzierje), qetësuesit, etj
  Përdorni produkte që përmbajnë atropine dhe papaverine (pluhurat emëruar

  një për 2 javë, 3 herë në ditë). Efektive Belloid (
  emërojë 1 tabletë 3 herë në ditë, afat-gjatë). Me hyperhidrosis,
  që dalin kundër çrregullimeve emocionale, të japë një efekt të mirë
  qetësuesit. Në mjetet e tjera të përdorura brenda kalcium,
  rutin, vitamina A, E, B6, B15, i urtë ekstrakt (0,5 gota 2 herë
  ditë).

  Në hyperhidrosis moderuar përshkruar zakonisht trajtim aktuale.
  Mediat lokale janë të ndarë në deodorants dhe antiperspirants. I parë
  pengojnë dekompozim e djerse dhe maskimin erë duke përdorur parfum
  aditivëve. Mjetet e grupit të dytë pengojne funksionin e gjendrave djerse.

  Deodorants janë prodhuar në sasi të madhe parfum
  industri. Prania e antimicrobial ndryshme
  komponente, aditivëve parfum dhe mbushes ndonjëherë
  çon në pezmatim i lëkurës (sidomos në njerëz të prirur për alergji).

  Për trajtimin e dermatologists hyperhidrosis të përdorur kryesisht
  antiperspirants. Këto përfshijnë: formaldehyde; kripërat e aluminit, zinkut,
  plumb, krom, bismut; oksid salicili; alkool etilik dhe të tjera
  Antiperspirant përdoret në një shumëllojshmëri të formave të dozimit: pluhur
  (Powder) për këmbët prypudryuvannya, fusha të tjera të lëkurës, zgjidhje, supë
  dhe infuzion të qetësohem dhe dush xhel, krem.

  Droga më efektive për trajtimin lokal
  Hyperhidrosis është përfunduar me produktet medicinale që përmbajnë
  formaldehyde.

  Farmalinë - Zgjidhja përmban rreth 35% formaldehyde. Aplikoni
  0,5 lugë çaji në 2 gota të ujit për të larë këmbët. Dëm
  drogës është se përdorimi i pakujdesshëm i koncentruar
  zgjidhje mund të shkaktojë djegie dhe helmim. Formalinë lëshuar nga
  recetë.

  1% solucion alkoolik i formalina përdorur për fshirje këmbët.

  Formidron përmban formal, etanol, Cologne dhe ujë.
  Pambuk shtupë zhytur Formidron brenda 2-4 javësh

  më shumë folds interdigital dhe rubbed thembra, duke e bërë një pushim çdo
  Trajtim 7-ditore. Dëm - konsumi i lartë i drogës në mbi-duke
  lëkura e këmbëve. Gjithashtu, avullimi i formal me etanol
  shkakton siklet (erë të mprehtë, acarim të mukozës
  Membranat).

  Makarona Teymurova aplikuar 2 herë në ditë për të ndaluar të lëkurës pas larjes.
  Dëm - makarona njollë shtrat dhe çorape, i keq
  vidpyrayetsya.

  Formahel - Përgatitja (xhel) gjatë-vepruar, që përmban 3.7%
  formaldehyde. Aplikoni një shtresë e hollë e lëkurës me të lartë
  djersitje (sqetull, thembra dhe hapësirat ndërmjet

  palme) pas larjes me ujë të ngrohtë me sapun dhe e thatë tërësisht
  peshqir. Produkti thahet shpejt për të formuar një i pangjyrë hollë
  film. Pas 30-40 minuta film të larë me ujë të ngrohtë dhe lëkurën tuaj me kujdes
  të thata. Një procedurë është e mjaftueshme për të reduktuar djersitje lëkurën
  7-12 ditë. Pas uljes efektin e procedurës është përsëritur, me ashpër
  të rënda djersitje ajo shpenzojnë 2-3 ditë në një rresht. I zgjatur
  përdorimi i drogës çon në lëkurë të thatë. Drogës nuk është treguar
  sëmundjet inflamatore të lëkurës menjëherë pas rruajtje ose
  ndryshe hequr flokët në sqetull. Kundërindikimet
  shërben mbindjeshmëri ndaj

  lidhje formalinsoderzhaschim. Drogës është i lehtë për t'u përdorur, nuk ka
  ka një erë të fortë, nuk ka lënë njollat ​​në shtrat dhe
  rroba. Formahel shiten pa recetë, të lira.

  Me terapi fizike per trajtimin e hyperhidrosis ndalese
  iontophoresis emëruar, e përgjithshme dhe rrezatim lokal ultravjollcë, UHF,
  Fuqia dush, rrezet BUCCA.

  Informacion nga Albanova nenin V. "Ka një shqetësim - era e djerse"