Pneumatoraks


 • Simptomet e pneumatoraks
 • Diagnoza e pneumatoraks
 • Si është trajtimi i pneumatoraks

 • Pneumatoraks - rrjedhjen e ajrit në zgavrën pleural. Ka pneumatoraks spontan është valvul hapura dhe të mbyllura.

  Shpesh pneumatoraks ndodh kur subplevralno Breakout
  vatra tuberkuloz. Më rrallë vërehet përparim fokus purulent. Mund
  zbulim i madh ndodh në pleurë bulleznoho edge fshikëz në të ashtuquajturën
  emfizemë bulloz të njerëzve, që të duket i shëndetshëm. Ajror në
  mund të depërtojnë në pleurë dhe jashtë për shkak të lëndimit që hyn në thellësi
  gjoks. Vrimë në pleurë organeve të brendshme mund të mbyllet ose

  mbetet e hapur për një kohë.
  Ka raste kur
  vrimë hapet dhe mbyllet gjatë frymëzim kur exhaling - valve
  pneumatoraks, e cila në shumicën zhvillimin zgavrën pleural
  presion. Zbulim i madh do të mund të ndodhë pa e mbështjelljes pleural
  zgavër dhe accretion hapësirë ​​të kufizuar.


  Simptomet e pneumatoraks

  Me përparim në zgavrën pleural lirë papritmas lindin
  dhimbje rezchayshie gjoks. Nuk është zakonisht cianozë, dyspnea zhvillon.
  Nuk janë dukuri e shokut: një rënie të presionit të gjakut, palpitations,
  djersë të ftohtë. Pacienti mund të vdes në orën e parë.

  Në shumicën e rasteve, goditje të mprehta të zbutur mbetet gulçim,


  cianozë, shpesh orthopnea (gulçim që ndodh në pozicionin e shtrirë në shpinë). Kur kusht i valvulës pneumatoraks
  prohressyruyusche më keq - dyspnea rritje, cianozë; takikardi gjithë
  rrit.


  Percussion është pak a shumë e theksuar
  tympanic (ose më i ulët "kuti") trokitje hije
  zë nuk është lehtësisht perceptueshme, veçanërisht në prani të emfizemë
  mushkërive tjetrin. Më i rëndësishëm obnaruzhyvaemoe mungesa dëgjim
  ose një dobësim të mprehtë të marrë frymë (me perkusion të qartë). Zemër
  zhvendosur në mënyrë dramatike në drejtim të kundërt (në qoftë se nuk fiksimin e tij
  të ngjitet plevromediastinalnyh).

  Më tej zakonisht fillon të grumbulluar lëngjeve në zgavrën pleural:
  tuberkulozi i lëngshëm, purulent (shpesh putrefactive) Breakout
  abscesi - pneumoempyema.

  Pneumoempyema mund të duket dhe cavitation Breakout.

  Progresi i mëtejshëm varet nga këto komplikime dhe natyrën
  sëmundje themelor. Në përgjithësi përkeqësohet kursin e pneumatoraks spontan
  Procesi bazë, por ne e dimë se procesi i tuberkuloz mund
  përmirësuar compression i mushkërive dhe të mushkërive absces të - "kuruar"
  empiemu shkuar në pleurë. Fshikëz Përparime bulleznoho zakonisht ndodh pa
  akumulimin e lëngjeve dhe pozitiv - të ajrit shkrin dhe pacientit

  rimëkëmbet. Është pneumatoraks shumë e vështirë ndodh valvul.

  Ekzaminim X-ray tregoi asnjë
  model pulmonar pothuajse gjatë gjithë pjesën e prekur të gjoksit
  Qelizat; Konturet okuchit drita e dukshme, mund të vazhdojë të shfaqet
  nivel horizontal i lëngjeve në zgavrën pleural. Në një zbulim i madh
  Hapësirë ​​është i kufizuar sraschenyyamy pleural, klinik
  më pak të rënda dhe ankesat mund të kufizohet në afat të shkurtër të mprehtë
  dhimbje me gulçim ose vrimë mund të ndodhë edhe më pak i dukshëm.


  Diagnoza e pneumatoraks

  Pothuajse gjithmonë vendoset siç duhet në qoftë se mjeku për një mendim
  mundësia e pneumatoraks spontan.

  Ne kemi dalluar disa herë nga
  infarkt miokardi për mungesë dhimbje retrosternal dhe tipik
  rrezatim dhe nën dhënave auscultatory. Ndihmon
  Diagnoza dhe sqaruar natyrën e paraprin këtë episod
  sëmundje. Diagnoza e pneumatoraks vogël shpesh shumë osumkovannyh
  i vështirë dhe i pamundur pa një ekzaminim të plotë radiologjike.


  Si është trajtimi i pneumatoraks

  Ne periudhen e pare te trajtimit te pneumatoraks - luftuar me simptomat e shokut;
  përshkruara me kujdes drogë, por vetëm në qoftë se nuk ka asnjë
  lezione të rëndësishme të tjera të mushkërive), droga kardiovaskulare.
  Ndonjëherë ne duhet të mbështetet në vahosympatychniy bllokadën.


  ndryshim i rëndësishëm i pleurë mediastinale treguar birë me
  pompimin e ajrit me valvulare pneumatoraks edhe një herë
  pompuar ajrit ose braktisjen e një gjilpërë të gjerë të veshur hollë e saj
  tub gome, fundi tjetër i cili është i zhytur në një enë me
  zgjidhje dezinfektues. Përdorë thoracoscopy me koagulimit
  seksion i valvulave. Me akumulimin e trajtimit fluide kryhet nga
  parimet e trajtimit të pleurit.

  Informacion nga artikullin "Çfarë është pneumatoraks."