Pneumonia Trajtimi


 • Çfarë është
 • Çfarë po ndodh?
 • Diagnoza e pneumonisë
 • Trajtimi i pneumonisë

 • Në përgjithësi, koncepti i "pneumoni" sjell së bashku një grup i sëmundjeve
  manifestohet me inflamacion në mushkëri.
  Shkak ky
  germs proces është i njohur (Pneumokoku, staphylococci,
  Streptokoket, aeruginosa Pseudomonas), viruset e influencës A, B, C, paragripal,
  adenoviruset dhe kërpudhave. A ka rëndësi se cili prej tyre shkaktoi
  pneumoni akute? Pra ka. Çdo organizëm ndikon sëmundje
  në mënyrën e vet dhe kërkon antibiotikët të përshtatshme të përzgjedhjes (p.sh.,
  Pneumonia e shkaktuar nga Staphylococcus, ndodh veçanërisht e vështirë).


  Çfarë është


  të gjithë ju të merrni pneumoni, zhvillimi i saj është i lidhur ekskluzivisht

  gjendja e mbrojtjet e trupit. Megjithatë, sipas të fundit
  hulumtim, viruset tërhequr baktereve pneumoni. Më parë
  rrezik për të marrë pneumoni pas gripit gjithmonë më të lartë. Madhe
  Rreziku i pneumonisë ekspozuar:

 • të moshuarit,
 • njerëz
  me sëmundje shoqëruese: sëmundje kronike të mushkërive, diabet
  diabeti, alkoolizmi, sëmundja kardiovaskulare, etj,
 • Pacientët që kanë pësuar kohët e fundit një operacioni të madh,
 • njerëzit me sistemet imun të dobësuar.

 • Çfarë po ndodh?

  Karakteristikë
  X-ray eklips - një shenjë e besueshme nga pneumonia.
  Mjekësia është në dispozicion metoda të shkëlqyer diagnostike


  dhe arsenal i fuqishëm i antibiotikëve për shkak të pneumonisë rrallë vdesin.
  Rasti Megjithatë, një identifikohet i llogarive të shumëfishta
  Komplikime të fshehur kërcënuese. Tiparet më të theksuara
  pneumonia jane:

 • Ethet e papritur me të dridhura,
 • "Vala e dytë" ethe me gripin ose SARS-it,
 • kollë e thatë e gjatë apo ftohjet në sfond,
 • kollë me këlbazë purulent apo gjaku-vija-vija,
 • dhimbje gjoks me frymëmarrje të thellë apo kollitjes,
 • dyspnea në pushim, palpitations,
 • dobësi, djersitje, kreu dhe muskujve dhimbje.

 • Diagnoza e pneumonisë

  Kërko për
  Pneumonia e vërtetë fajtor në çdo rast ndihmë
  Mikrobiologët, zbulojnë agjent shkaktar i të ashtuquajturit material biologjik
  (Sputumi, washings bronkial nga të marra gjatë bronchoscopy). Diagnozë
  "Pneumonia", si shumë vite më parë, u bë një doktor, i cili
  prostukuye dëgjon me durim dhe mushkëritë. Është radiografi të detyrueshëm ose fluorografike mund të kenë nevojë gjithashtu të bronchoscopy.


  Trajtimi i pneumonisë

  Diagnoza e "pneumoni" është vendosur mjek ose pulmonologist
  gjatë inspektimit dhe shqyrtimit të kujdesshëm. Vetëm një mjek mund të vendosë

  Ju trajtohen në shtëpi ose në spital. Nëse ai insiston për shtrimin në spital
  A nuk rezistojnë.

  Nëse ju keni qëndruar në pochastishe shtëpi
  Hedh në dhomë. Ajri i ftohtë e bën të marrë frymë më lehtë, stimulon
  shkarkimi i gëlbazë, përmirëson gjumin. Dhe sa më shumë pije (deri në 2,5-3
  litra në ditë). Mirë boronicë dhe boronicë fruta pije, fruta
  dhe lëngje zarzavatesh, infuzion e rrit hips.

  Komplikime të trajtojnë të pneumonisë
  më të rënda. Nëse ju ose purulent procesit pleurit zapasaytes durim.
  Nedolikovana pneumoni mund të nisë një sëmundje të tillë të rëndë,
  si astma.

  Mënyra më e mirë për të rivendosur plotësisht
  shëndetësor pas pneumoni - të pushojnë në vendpushimin

  Profili pulmonar. Këto vendpushimet janë të vendosura zakonisht
  në zonën pyjor, në të ulët ose të detit.