Pneumonia - pneumoni


 • Çfarë është pneumonia?
 • Sa e rrezikshme pneumoni
 • Simptomet e pneumonisë
 • Trajtimi i pneumonisë

 • Çfarë është pneumonia?

  Autorët e kësaj sëmundjeje janë mikrobet. E tyre
  shumë dhe ata janë quajtur ekstravagant: Pseudomonas aeruginosa, Pneumokoku,
  Streptokoket, staphylococci. Vetëm shkaktuar pneumoni nga të ndryshme
  viruset e influencës dhe kërpudhave. Procesi i sëmundjes, ashpërsinë e saj, dhe simptomat
  Studimet laboratorike ndryshojnë nga çfarë
  mikrob shkaktuar nga pneumonia. Natyrisht për çdo formë të pneumonia -
  trajtim të veçantë.

  Pneumoni
  jo një sëmundje ngjitëse. Ajo nuk mund të ngjitet si gripi
  ajror (ajrore).

  Dhe manifestime të pneumonisë varet
  gjendja e trupit, sistemin imunitar. Kjo kështu ndodh shpesh që
  Gripi komplikuar nga pneumonia. Përse? Për shkak se trupi gjatë
  atenuar grip, dhe shumica e viruseve mund të shkaktojnë pneumoni.
  Ka disa faktorë që shpesh provokojnë sëmundje.

 • Faktori ulur imunitetin.
 • Njerëzit me sëmundje të ndryshme kronike.
 • Njerëz dobësuar për shkak të një operacioni të mëparshëm.

 • Sa e rrezikshme pneumoni

  Për fat të mirë sot pneumoni është zhdukur
  makth, që ajo ishte në Mesjetë. Nuk ka pasur antibiotikët,
  në gjendje për të përballuar me pneumoni dhe vdiq mijëra njerëz në të tretë


  ditë pas fillimit.

  Por, megjithatë, deri tani
  Ana pneumoni rrezikshme - e saj të fshehura brenda. Pra në këtë rast,
  edhe antibiotikët armë dhe mjete të tjera nuk ka
  prognozë të favorshme. Dhe në raste të tjera ku ndodh pneumoni
  veçanërisht i vështirë - ka vdekje.

  Dhe mjekët janë fryrë
  ankth - në vitet e fundit, norma e vdekjeve nga pneumonia filloi të rritet. Jo
  nuk e ngatërruar këtë me vdekshmërinë nga SARS. Të dhëna statistikore
  tregon gazetarëve se "e vjetër" në të gjitha vëmendje, nuk Joshur
  pneumoni që shpesh çon në vdekje. Dhe duke gjykuar nga

  Numri i pacientëve me pneumoni pas infeksioneve respiratore akute
  dhe infeksionet virale rendit i pari.

  Mesatarisht në vit në Rusi
  bie i sëmurë me pneumoni rreth 1.5 milion njerëz. Më vdekjeprurës
  rezultat është në moshuar. Pse është kjo? Fakti që
  Mosha e një personi tashmë ka një shumëllojshmëri të sëmundjeve kronike. Dhe
  imunitet në të moshuarit nuk e ka ai, në rininë e tij.

  Në mënyrë të ngjashme, shkalla e vdekshmërisë nga pneumonia
  ndikon në qëndrimin e njerëzve për shëndetin e tyre. Disi në Rusi
  vetë është aq e zakonshme, dhe asgjë nuk është e
  parandalon. Në të vërtetë, në farmacitë tona mund të blej ndonjë gjë

  antibiotik pa recetë. Një përdorim i pamenduar i fortë
  antibiotikët prodhon germs rezistencë të qëndrueshme.
  Ajo rezulton se edhe me përdorimin e antibiotikëve në kushte të rënda
  Spitali nuk është gjithmonë e mundur për të shpëtuar pneumoni e pacientit - e tij
  Mikrobet nuk do të heqë dorë.


  Simptomet e pneumonisë

  Ajo është e trishtuar, por jo pneumoni i madh
  shenja. Ata disi të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera.
  Gjyqtari për veten tuaj: një rritje të mprehtë në rezistente temperaturë, gjatë thatë ose
  kollë, gulçim, palpitations zemrës, dobësisë, djersitje,
  dhimbje koke. Shumë marrin këto simptoma për grip apo sëmundje respiratore akute dhe jo

  nxiton te mjeku. Më të qartë reflekton pneumoni mund të quhet
  përveç si një simptomë e kollës me pështymë purulent ose vija-vija
  gjak.

  Diagnoza e "pneumoni" mund të vihet vetëm pas
  ekzaminimi special në spital. Si rezultat i X
  foto dhe hulumtim tjetër gjen pacientin e pneumonisë dhe mjekun
  të përshkruajnë trajtim. Sa më shpejt të ndodhë kjo, më të lehtë dhe më të shpejtë që mundeni
  kurë pneumoni.


  Trajtimi i pneumonisë

  Ku për të trajtuar pneumoni - spital ose
  shtëpi mund të zgjidhen vetëm nga një mjek. Kjo varet nga kompleksiteti i
  sëmundje, mosha e pacientit dhe prania e sëmundjeve kronike.


  trajtohen në të sëmurë në shtëpi me pneumoni duhet të jenë kushtet përkatëse:
  dhomë ventiluar mirë, pjesa tjetër krevat, kujdes non-stop
  për të përmbushur një recetë.

  Kur ajo erdhi në dhomën e urgjencës dhe pritet
  vizitë te mjeku, pacienti duhet të jetë i përgatitur dhe i fshehin. Për të vënë një këmbë pad ngrohje.
  Dhënia pini çaj të nxehtë me limon ose mjedër. Mos e përdorni
  droga antipiretik për të vizituar një mjek nëse temperatura është
  më të madhe se 38,5 gradë. Këto procedura mund të kryhet në qoftë se nuk ka asnjë
  hemoptysis. Nëse është, atëherë nuk ka trajtime ngrohjes.

  Mundësisht pas pneumoni trajtohen forcojnë vendpushimet e tyre shëndetësore apo në të cilat - në det apo ku ka një pyll.

  Nëse të gjitha rregullat dhe prognozë të ardhshëm mjeku i pneumonisë favorshme.