Plasmapheresis


 • Metoda
 • Indikacionet për plasmapheresis
 • Kundërindikimet për plasmapheresis

 • Metoda

  Një nga metodat më efektive të pastrimit të trupit, nga pikëpamja e efikasitetit të vlerës, të cilësisë dhe sigurisë janë plasmapheresis. Kjo procedurë është heqja e trupit nga plazma e gjakut të tretur substancave toksike. Mekanizmi i veprimit të plasmapheresis është largimi i shpejtë nga gjaku dhe kështu të reduktojë përqendrimin e faktorëve që shkaktojnë sëmundje.

  Plasmapheresis është bërë në një zyrë të veçantë, e napivsydyt pacientit ose shtrirë gjatë procedurës ai mund të lexojnë, shikojnë TV, për të telefononi thirrje, bisedoni me personelin mjekësor ose gjumit.

  Bërryl set gjilpërë venë, kryer marrjen e mostrave të gjakut dhe filtrim atë me heqjen e plazmës, plazmës, pas largimit të kondensuar masës qelizore të gjakut ("erytromasy") prapa për të pacientit.

  Procedura kryhet instrumentet e disponueshme, që eliminon mundësinë e sëmundjet infektive.

  Kohëzgjatja e këtyre procedurave varion 1,5-3 orë, pas së cilës pacienti lë muret klinikë dhe mund të merren me ndonjë çështje të njohur për veten e tyre (punë, kontrollin e trafikut, ushtrime, etj).

  Duke hequr trupin nga produktet e kalbjes e drogës, toksinave, dhe produkte të tjera patologjike oksidohet procedurë plasmapheresis substancë redukton efektet toksike mbi mëlçinë, veshkat dhe organet e tjera dhe për të krijuar një diferencë të sigurisë në organet e detoxification për një kohë të gjatë.


  Si rezultat i rritjes së rezistencës ndaj ndikimeve të jashtme, reduktuar kohëzgjatjen e qëndrimit në spital.

  Efekti i përdorimit të plasmapheresis është:

 • reduktimin e koncentrimit te substancave jonormale në gjak dhe indeve,
 • Efekti i përgjithshëm stimulatory në metabolizmin,
 • Normalizimi i statusit të imunitetit,
 • përmirësuar microcirculation,
 • rritjen e metabolizmin e oksigjenit në inde.
 • Kjo çon në rritjen e ndjeshmërisë së pacientit me farmakoterapinë të vazhdueshme dhe për të reduktuar rrezikun e komplikimeve, pacientët të ndjehen përmirësim të dukshëm.

  Duhet plasmapheresis provuar në trajtimin e sëmundjeve shoqëruese të tilla si hepatiti B, C, D, mëlçisë, cerozë.  Çdo metodë e plasmapheresis fokusuar në situatën specifike klinike dhe përcaktohet nga mjeku juaj.

  Për një rehabilitim të plotë të mjedisit të brendshëm zakonisht kërkon 4-6 seanca të plasmapheresis, e cila është larguar nga një total prej 1-3 të qarkullojnë plazmës (ORC). Llogarit ORC mund të bazohet individualisht në faktin se 1kg. pesha e trupit në meshkujt përbënin 43 ml. plazma, dhe për gratë - 41 ml. Intervalet midis trajtimeve është 2-3 ditë.


  Indikacionet për plasmapheresis

  Indikacionet për përdorimin e plasmapheresis mund të jetë:

 • Azma bronkiale, pneumonia, bronkiti kronik, pleurit, Alveolite;
 • Gastrit kronik, pankreatiti kronik, kolecistit kronik, koliti ulcerativ, sëmundja e mëlçisë difuz, hepato-cerebral encefalopati;
 • Hiperkolesterolemia; sëmundje koronare të zemrës, sindroma postinfarction, hipertension, miokardit viral, kardiomiop autoimmune%

  D0? Tii;
 • Kronike media qelbëzuese otitis, sinusit;
 • Pyelonephritis;
 • Dermatitis atopik, psoriasis, furunculosis, dermatitis atopik, herpes, toksykodermiya;
 • Drogës dhe ushqim alergji, ethe hay;
 • Helmimi i origjinave të ndryshme, alkoolizmi;
 • Infeksionet urogjenitale: klamidia, mycoplasmosis, citomegalovirus;
 • Diabeti, hyperthyroidism;
 • Artriti reumatoid, artriti;
 • Dermatomiositi, lupus sistemik lupus;
 • Infeksionet bakteriale dhe virale;
 • Distsikulyatornaya encefalopati, encefaliti alergji, skleroza e shumëfishtë, sëmundja e Reiterit;
 • Herët dhe toksikoz vonë shtatzënë, sëmundjet inflamatore në sindromi gjinekologji vezore sclerogangliac;
 • Kushti pasi djegiet, lëndime të rënda, sëmundjet;

 • Kundërindikimet për plasmapheresis

  Kundërindikimet për plasmapheresis janë:

 • Prania e burimeve të gjakderdhjes kirurgjikale;
 • Prania e burimeve të mundshme të gjakderdhje (ulcerat, gërryerjet, tumoret e traktit gastrointestinal, mushkëritë);
 • Faza akute e proceseve infektive dhe inflamatore (abscesi, phlebitis);
 • Shkalla ekstreme të dështimit të qarkullimit të gjakut;
 • Hypoproteinemia Rënda;
 • Shkelja e koagulimit të gjakut;
 • Hipotension poshtë 90/60 mm Hg.;
 • Miopi (nearsightedness) një shkallë të lartë;
 • Menstruacione gra (ditë kritike)