Pislyasvyatkovyy vuajtje këshilla mjekësore


 • Efektet e alkoolit në trup
 • Në mënyrë që të mos merrni dehur
 • Ndihmon otverezity
 • A trajtimin e një gjellë e mbetur!
 • Provuar: Alkooli është si të shëndetshme si sport


 • Disa pije si Moose, dhe madje të gjithë këna. Mos ki zili ata. Ndjeshmëri shumë e ulët ose shumë e lartë për të etanolit - një simptomë e alkoolizmit të afërt. Efekti më i shëndetshëm i dehjes i lidhur në mënyrë unike me përqëndrimin e alkoolit në gjak.


  Efektet e alkoolit në trup

  Trupi, e cila është përgjegjëse jetese barrën - mëlçisë. Ushqime të ngopura, alkooli, ushqimi i keq të ndikojë negativisht në këtë organ të rëndësishëm që pastron trupin tonë nga të gjitha frills.

  Nëse pas festave ishte shurdhim në sektor të drejtën e sipërme, vjellje, karrige unsteadiness - të ndihmuar mëlçisë juaj shërohen. Me përdorimin e shpeshtë të alkoolit ndodh cerozë alkoolike, sidomos ata që kishin hepatitit apo tjetër e sëmundje të mëlçisë, cerozë zhvillon njëqind herë më të shpejtë.

  Mos harroni në lidhje me efektet negative të alkoolit, sidomos të varfërve, të sistemit nervor, pra nuk ka dëme në sistemin nervor qendror dhe periferik, e cila mund të shfaqet dhe të zbulohen edhe pas 2-3 ditë qejf. Fundmi, alkool është shpesh shumë shpejt, pothuajse menjëherë, dëmtimi i sistemit nervor qendror dhe periferik.


  Ndryshimet pakthyeshme në sistemin nervor qendror, në disa raste, gjatë vitit, shkakton vdekjen. Një ndryshim në thelbin e trurit zbuloi vetëm pas shqyrtimit feta trurit nën një mikroskop pas vdekjes.

  Këtu janë këshilla të thjeshta do t'ju ndihmojë të shmangur siklet dhe madje edhe të parandaluar zhvillimin e hepatitit. Por mos harroni se çdo organ e ka forcën e vet, dhe nuk duhet të jetë kryer shumë larg nga alkooli dhe yndyrore ushqime.

  Nëse pini alkool ngadalë dhe nuk është e zhytur në gjak shumë shpejt, mëlçisë ka kohë për të trajtuar punën.

  Shkalla e përthithjes varet stomak si të plotë.

  Teorikisht, ne do të duhet për të mbushur atë që më parë, dhe jo me ndonjë gjë, por të dobishme, ushqim ngadalë tretshëm.

  Sipas urtësisë popullore, ajo është e mirë për të ngrënë diçka me yndyrë. Por besoj se kjo nuk duhet të jetë: yndyrë, sigurisht, të zëvendësojë thithjen e alkoolit, por të krijojë një barrë shtesë mbi mëlçi

  Getting gati për një banket të rëndë, më të mirë sende bark karbohidratet komplekse (të tilla si patate, oriz ose makarona).

  Gjatë festë është më mirë të mos hani patate të skuqura dhe arra. Kripur, ushqim me erëza shkakton etje, të cilat zakonisht fillojnë për të shuar alkool.

  Çdo pije alkoolike duke shkaktuar dehidratim. Rezervat e ujit duhet të jetë e mbushur.

  Është më mirë për të marrë substancën më pak të qëndrueshme dhe të alternativ ato me lëngje frutash dhe ujë mineral. Lëngjet e mira që përmbajnë vitamina. Mëlçisë i tyre aksioneve do të shpenzojnë për atë për të përballuar me alkool. Nëse ju mendoni se do të ende i zymtë mëngjes, para gjumit pini 2-3 gota ujë. Mos pini alkool gazuara pije, ata të rritur thithjen e alkoolit nëpër flluska rreshtim stomak. Një dehje i dobët i alkoolit mund të neutralizohet duke pirë një gotë qumësht apo çfarëdo të produkteve të qumështit ose pirë çaj shumë të fortë.


  Në mënyrë që të mos merrni dehur

 • Stimulimi i enzimeve të trupit të prishen të alkoolit në trup, djegia e alkoolit.

  Në prag të orëve të ngjarjes për 4 - 5 për të filluar, duhet të pirë një sasi të vogël të alkoolit. Mesatarisht, 100-150 gram vodka ose shuma ekuivalente e diçka tjetër. Gjëja kryesore - të japë trupin tuaj të ndjehen efektin e alkoolit dhe të presin derisa akti është e gjatë. Pastaj ju vakt katrore. Ju mund të pini një shumë - trupi ka qenë i përgatitur për të përballuar me sulmin e alkoolit.
  Efekti Alkooli është neutralizuar!
 • Bezridko metodë e përdorur në sasi të mëdha të vodka dhe pothuajse pa snacks.
 • Ngadalësuar efektet e alkoolit me injeksion paraprak të një sasi të caktuar të ushqimeve yndyrore apo droga të tjera.

 • frenim kontribuon për të ndikuar tableta vendim-5/4 e aktivizimit të karbonit për një orë para se të pijshëm.
 • Me qëllime të ngjashme në 40 minuta në alkool mund të marrë një tabletë e aspirina dhe festive - për të siguruar funksionimin normal të stomakut në mbingarkesë.
 • Nëse shpërbërja është normale pas një mesatare prej 8-10 minuta, pastaj të para duke gëlltitur yndyrë ose vaj (p.sh., bukë dhe gjalpë dhe vezë, një copë proshutë, mish derri apo bli), enveloping mur stomak, pengon veprimin e alkoolit për 40-45 minuta. KUJTOHU! - Alkooli ngadalëson ndikim.
 • Tea.

  Para se të shkoni për të vizituar, apo për të mos merrni dehur, për të pirë 250 gram. brewed mirë me nenexhik jeshile ose çaj të zi me limon (limon në çaj gjithashtu neutralizon alkool). Pas mbërritjes në shtëpi ose larg përsëris çaj. Easy dehje kalon shpejt.
 • Kafe e zezë. Para se vakt ozhydayuschymsya pirë një filxhan kafe të zezë brewed mirë me lëng limoni ose një fetë limoni. Pas festës të përsëritur të njëjtën procedurë. Dehje shpejt të kalojë.
 • Ajo stimulon prodhimin e enzimeve prishen alkoolit në trup ... Kjo mënyrë unë mund t'ju them se personalisht, dhe ai është i njohur për shumë.

  Por unë do të them vetëm një gjë, kjo metodë është shumë e mirë si shumë vodka, ka pak meze të lehtë, dhe kjo nuk ishte e mundur për të përgatitur paraprakisht të pranojnë sasi të mëdha të alkoolit.
 • Disa parime për të shmangur dehje tepërt:
 • Duke u përpjekur për stomak ra në vajrat si pak avioni, dmth se përqendrimi i tyre në pije do të jetë minimal.
 • A nuk e shqetësojnë, edhe pijet e ndryshme më të shkëlqyer.
 • Diplomat pijshëm duhet të rritet.
 • Mos harroni të ngrënë.
 • Mos harroni se futje alkoolit është jo vetëm për shkak të stomakut tuaj, por në gojën tuaj. Dhe kjo është më intensive, të tilla si në gojë.

  Është e trajtimit kokteje shumë të përafërt, etj, të dorës së dytë nëpërmjet një kashte.
 • A nuk e mbani alkool tuaj në gojë.
 • Është e nevojshme për të marrë parasysh të ndryshëm nga reagimi normal të shtetit për të ndryshuar mjedisin. Pra, në qoftë se ju shkoni në një gjendje të gjysmë-jashtë në mot të ftohtë, e ajrit mund të jetë i zapyanet të mëtejshëm (deri humbje të vetëdijes).

 • Ndihmon otverezity

 • Nenexhik, tretësirë. 20 pika tretësirë ​​të nenexhik në një gotë me ujë të ftohtë. Pini të gjitha menjëherë. Fast është i dehur dhe i tërhequr dhimbje koke dhe shurdhim në kokë.
 • Amoniaku. 5-6 pika të amoniakut në gotë me ujë të ftohtë.

  Pini 1 pritje. Ajo është përdorur në otyamlennya njeri i dehur.
 • Nëse festa zgjat gjatë, dhe në qoftë se ju mendoni se një dozë e ka fituar mori edhe e nevojshme
 • një pushim në pirja e alkoolit,
 • valle
 • pini kafe ose çaj, siç përshkruhet më sipër
 • dal dhe të ecin në ajër të pastër ...
 • E pra, si gjithmonë !!

  Duket të gjitha rregullat e ndjekur, ngadalë pi dhe pi dhe mëngjes ende errët dhe të pakënaqur


  A trajtimin e një gjellë e mbetur!

 • Ajo duhet të pini shumë ujë, mundësisht minerale, jonet e natriumit dhe kaliumit. Pije kosi do të ndihmojë ringjallë "vdekur" stomakun ..
 • Për të rivendosur furnizimin me lëngje vitaminë pije (portokalli, domate, grejpfrut - ata kanë shumë vitaminë C).

 • Këndojini mjaltë, fruktoza përshpejtuar neutralizoj alkool.
 • Për të ndihmuar të mëlçisë, të marrin tabletë N-acetylcysteine. Ose hani vezë - vezë që kanë rëndësi shumë.
 • Merrni aspirina ose analginum për të nuk ka dhimbje koke. Paracetamol (Efferalgan etj) nuk duhet të pini për shkak se ajo do të krijojë një barrë shtesë mbi mëlçi.
 • Pini dy gota e kafe ose çaj të fortë - ajo do të ngushtojë enët e gjakut të trurit dhe të reduktuar dhimbje koke.
 • Pije të bollshme të ngrohtë me mjaltë, vaskë të nxehtë apo sauna ndez metabolizmin dhe funksionin e veshkave dhe sende helmuese me lëng në vend të lënë trupin tuaj lodhur.

 • Një disa gota ujë në një stomak bosh dhe një dozë të vogël të laksativ dhe diuretik trup shumë të favorshme shkatërrim, dhe në të njëjtën kohë luftimin një gjellë e mbetur.
 • Menjëherë pas vakt të pini 2-3 gota të çajit të gjelbër të fortë, dhe në mëngjes ju do të freskët si një kastravec.
 • Një qarqeve të shkurtra të dalë nga gjellë e mbetur:

 • Restaurimi i lëngjeve.
 • Në para 2 orë e për të pirë 1,5 litra (në çdo formë tjetër përveç pijeve të gazuara sintetike).
 • Pastaj merr një zierje diuretik ose droga të lidhura. Kanë një efekt diuretik, për shembull, çaj ose kafe të fortë.
 • Në rrjedhën e marrjes së lëngjeve ditë më lart normale.
 • Rikuperimi i bilancit acid-bazë.

 • Në orën e parë ose dy për të marrë 3-5 gram tretur sode buke.
 • Pastaj merr ujë alkaline mineral (të përfshirë në vlerën totale të të gjitha lëngjeve pije).
 • Balanca shërim electrolyte.
 • Në 2-3 orët e para për të marrë dy ose tre pilula asparkama pananhyna ose para-tretur në ujë.
 • Përfshini në ushqime dietë të pasura në kalium, fosfor dhe magnez: prodhimet e detit, peshk, kajsi të thata.
 • Në mungesë asparkama dhe të marrë turshi pananhyna kastravec, lakër turshi, lakër ose në det zgjidhje kripë (3,4 g për 100 ml ujë).
 • Bath ose gidroprotsedury tjetër.
 • Pas masave të mësipërme është e dëshirueshme që të bëjë në vijim:
 • Fort mëngjes (mish mbahem në të, patate, perime, produkte qumështi).

 • Merrni përgatitjet multivitamin, acid Askorbik, Eleutherococcus tretësirë. Gjatë ditës, është e dëshirueshme për të zëvendësuar sheqer me mjaltë.
 • Merrni dy tableta glycine, gjë që përmirëson gjendjen e sistemit nervor.
 • 1-2 orë marr një sy gjumë.
 • Gjatë ditës, për të shmangur ushtrim i lodhshëm dhe sportive aktive.
 • Më shumë se një, por thjesht dalje me një gjellë e mbetur, unë mund t'ju them personalisht.

  Në Amerikë (tani SHBA) njerëz indigjene (Indians) kanë shpikur një metodë të që kanë të bëjnë me një gjellë e mbetur, të bazuar në parimet e magjisë. Në tape e shishe, i cili është fajtor për kataklizëm duhet të rrinë 13 kunjat me kokat e zi. Recetë e diskutueshme, por në qoftë se e kaluara nuk e ka ndihmuar, asgjë tjetër nuk mbetet.


  Provuar: Alkooli është si të shëndetshme si sport

  Shkencëtarët thonë se doza të vogla të alkoolit është pothuajse aq efektive në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, si dhe sportet. Këto janë rezultatet e hulumtimit nga një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve, të botuar në çështjen janar të revistës European Heart Journal - botim zyrtar i Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë.

  Mjekët për 20 vjet u vu re në 12 mijë meshkuj dhe femra dhe arriti në përfundimin se konsumi i moderuar i alkoolit në vetvete në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

  Njerëzit që marrin një javë nga një deri 14 doza të alkoolit (1 dozë = 10 ml të alkoolit të pastër) shanset e gjetjes sëmundje zemre ishte 30% më e ulët sesa në ata që të çojë një jetese aktive, por nuk pini, raportet RIA "Novosti".

  Megjithatë, ajo u gjet se ushtrojnë në krahasim me konsumin e shumave të vogla të alkoolit nuk janë shumë më efektive në luftën kundër sëmundjeve të zemrës, në mesin e njerëzve nuk konsumojnë alkool gjasat Mbështetësit aktive jetese të problemeve të zemrës është reduktuar me 31-33% në krahasim me ato të cilët nuk luajnë sportive.

  Megjithatë, shumica e njerëzve të shëndetshëm kanë qenë fizikisht aktiv, nuk e kënaq në përdorimin e shumave të vogla të alkoolit. Sipas një studimi në këtë kategori, rreziku i sëmundjeve të zemrës është reduktuar me 50%.

  Shkencëtarët thonë se konsumimi i sasive të vogla të alkoolit shkakton këtë efekt duke rritur numrin e "mirë" kolesterolit, dhe thinners gjakut, e cila redukton rrezikun e clots gjakut.

  Alkooli mund të shpejt të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

  Moshës së mesme njerëz jo të pijshëm mund të zvogëlojë seriozisht rrezikun e sëmundjeve të zemrës nëse çdo ditë do pirë një sasi të vogël të alkoolit. Ky është përfundimi tërhequr nga hulumtuesit nga Universiteti i Karolinës së Jugut.

  Si studimit BBC BBC katër-vjeçar, i cili u ndoq nga 7.500 njerëz, ka treguar se rreziku i sëmundjeve të zemrës në njerëzit me moshë filluan të pini në mënyrë të moderuar, ishte 38% më e ulët sesa në ato që vazhduan të çojë mënyrë jetese krejtësisht matur.

  Askush i përfshirë në eksperiment nuk e kishte konsumuar alkool. Kështu, shkencëtarët janë përpjekur për të studimi ishte përfaqësues, mori në konsideratë një sërë faktorësh nga pesha e pacientit me atë stilin e jetës që ata të çojnë dhe kushtet në të cilat ata jetuan.

  Pas bazë 6% (rreth 450 persona) kanë çdo ditë të pini një sasi të vogël të alkoolit. Në birrës ekuivalente për burrat pijshëm sasi ditore nuk duhet të kalojë rreth 750 gram të birrës së lehtë dhe gratë - 400 gram.

  Studimi, i botuar në «amerikan Medical Journal», tregoi se më mirë ndjehen njerëzit që pinin vetëm verë. Kreu i hulumtimit të ekipit Dr. Dana Mbreti tha efektin befasuar, veçanërisht nga sa shpejt ai ishte në gjendje për të arritur.

  Megjithatë, në të njëjtën kohë, Dr. Mbreti tha se përfitimet e "dietë të shëndetshme të zemrës" duhet të analizohen me kujdes në lidhje me dëmin që alkooli bën që të organeve të tjera.

  Për shembull, në një mënyrë të tillë që të kujdeset për njerëzit me zemër mëlçi të sëmura - kundërindikuar në mënyrë të qartë.

  D.Kinh shtoi se të marrin në konsideratë masa të tjera të alkoolit. "Kur ne flasim shtatë servings e alkoolit në javë, ne do të thotë një shërbejnë në ditë, jo shtatë radhazi natë e shtunë," - tha kreu i ekipit hulumtues.

  Në të njëjtën kohë kardiologët paralajmëroi se vera nuk është një ilaç për sëmundje kardiovaskulare. Përveç kësaj, pavarësisht nga disa studime të ngjashme të paraqitura kohët e fundit, American Heart Association rekomandon ende nuk për të filluar të pijshëm njerëz ende nuk e pi alkool.

  Në studimin e fundit, hulumtuesit vërejtur asnjë ndryshim në normat e vdekshmërisë në mesin e grupeve të ndryshme vërejtur ata për katër vjet.