Format pyelonephritis dhe komplikime të sëmundjes


 • Pyelonephritis
 • Simptomat dhe format e pielonefrit
 • Diagnoza pyelonephritis
 • Trajtimi i pielonefrit
 • Komplikimet e pielonefrit
 • Moti pyelonephritis

 • Pyelonephritis

  Pyelonephritis - një nonspecific infektive-inflamator
  proces, i cili i përfshirë sistemin filxhan-lohanochnaya dhe parenchyma veshkave, veçanërisht
  ind të saj intersticiale.

  Pyelonephritis është sëmundja më e zakonshme e veshkave. Gratë e reja
  moshës së mesme dhe që vuajnë nga pielonefrit 5 herë më shpesh se meshkujt.

  Pyelonephritis është i ndarë në akute dhe kronike, fillor dhe të mesëm.
  Mesëm (pengues) pyelonephritis zhvillon në rrjedhën e urinës të dëmtuar nga

  obstruksioni sipërme traktit urinar si rezultat i ngjeshje ose jashtë. Fillor
  (Nonobstructive) pyelonephritis zhvillohet në mungesë të pengimit të urinar të sipërm
  mënyra.

  Mesëm (pengues) pyelonephritis më e zakonshme (84%).

  Pyelonephritis mund të shkaktohet nga ndonjë endogjen ose exogenous
  mikroorganizmave që depërtuar në veshka. Në 90% të rasteve shkaku i sëmundjes është
  Gram-negative bakteret, të cilat 50% - E. coli

  Agjentët infektive mund të hyjë në veshkë në tre mënyra:

 • hematogjene, nëse vatra kryesore e inflamacionit në organet
  Sistemi urogjenital (salpingo, cystitis, prostatitis, etj) apo organet e tjera


  (Grykët, sinusit, dhëmbët karies, bronkit, abrasions, etj);
 • urinohennyy lart (në lumen të uretër);
 • në rritje nga muri hapësirë ​​subepiteliale
  uretër.
 • Zhvillimi në rritje pielonefrit urinohennyy është e mundur vetëm nëse
  prania e urinës infektuar në fshikëz, e cila bie në pyelocaliceal
  sistem me zbaticë cistike ureteral. Pastaj mikroorganizmave të depërtojnë
  parenchyma i veshkave me sistemin pyelocaliceal në rast të pelvisit veshkave,
  zbaticë. Vijnë e kaluar në dy lloje themelore: fornikalnyh (hark nëse dëmtuara
  hi) dhe tubular (lumen i tubthave e veshkave). Në ngjitje urinohennyy

  infeksioni mund të bashkohen dhe rrugë hematogjene e infeksionit në veshka
  kur mikrobet shkak ose pielovenoznoho pielolimfaticheskoho zbaticë depërtojnë
  rrjedha e përgjithshme e gjakut nëpërmjet sistemit venoze dhe pastaj kthyer në sistemin arterial të njëjta
  veshkave, duke shkaktuar inflamacion në të.

  Disa agjentë microbial (Escherichia coli, Proteus, etj) ka
  Aftësia për të përmbahen qelizat epiteliale të traktit urinar me specifik
  pili.

  Ndryshimet lokale në veshka dhe traktin e sipërm urinar, duke kontribuar
  zhvillimi i pielonefrit, duke çuar roli cenimit kalimin e urinës (pengim
  gur, ngushtim ureteral, etj). Fluksi i thyer i urinës nga fshikëza edhe

  mund të shkaktojë zhvillimin e pielonefrit (adenoma dhe kancerit të prostatës
  ngushtim dhe Urethral valvola, phimosis). Dalë ndërsa në parenchyma veshkave
  Ndryshimet hemodinamik bërë indet intersticiale është shumë tërheqës për
  mikroorganizmave.

  Me rëndësi të konsiderueshme në shkaktimin pyelonephritis është e zakonshme
  shëndetësor. Mangësi kequshqyerja, hipotermi, lodhje, vitamina,
  dehidratim, ftohjet, sëmundje të mëlçisë, endokrine, kardiovaskulare
  e rezistencës më të ulët të trupit dhe të bëjë atë të ndjeshme ndaj infeksionit.


  Simptomat dhe format e pielonefrit

  Fotografia klinike e pielonefrit akut përcaktohet nga fazë

  sëmundje, prania ose mungesa e komplikime dhe një kombinim i shenjave të zakonshme të rënda
  dhe simptomat e infeksionit lokal.

  Fazat pyelonephritis korrespondojnë me ndryshime morfologjike në
  veshkave.

  Faza fillestare e sëmundjes - pyelonephritis i lëngshëm, kohëzgjatja
  cila arrin nga 6 në 36 ore pas fazat e sëmundjes karakterizuara nga qelb,
  Ndryshimet destruktive në zhvillim në rendin e mëposhtëm:
  pyelonephritis apostematoznyy, antraksi veshkave, abscesi veshkave, paranephritis qelbëzuese.

  apostematoznoho pyelonephritis karakterizuar nga shfaqja
  të vogla (1-2 mm) e abscese të shumta në lëvore veshkave dhe e saj

  sipërfaqe.

  Smerald veshkave zhvillon në lëvore
  një bashkim i ulcerat në apostematoznyy pielonefrit ose duke e goditur
  emboli mikrobial në arteriet përfundimtarë të veshkës, të cilat shfaqet nga një kombinim i
  ishemike, nekrotike dhe inflamatore proceseve.

  Veshkave abscesi është rezultat i purulent
  shkrirja parenchyma në qendër bashkim Apostille ose një smerald veshkave. Formuar
  abscesi mund të lehtësojë veten në indin dhjamor, si rezultat i purulent fuzionit
  kapsulë fijor e veshkave me zhvillimin e mëvonshëm të paranefritom purulent dhe madje phlegmon
  hapësirë ​​retroperitoneale.

  Format purulent e pielonefrit më shpesh zhvillohet si rezultat

  pengim i traktin e sipërm urinar.

  Fotografia klinike e akute pielonefrit i ndryshëm nga i mesëm
  të tilla ashpërsia pyelonephritis kryesor më i madh i simptomave lokale.
  primar (pa pengesa) pyelonephritis në radhë të parë janë të zakonshme
  shenjat e infeksionit, dhe simptoma lokale të hershme në këtë sëmundje mund të bëjë
  zhdukur, që shpesh çon në gabime diagnostike. Simptomat
  zhvilluar brenda disa orë ose një ditë. Pacienti me dobësi të përgjithshme
  dhe gjendja e keqe që dalin dridhura mahnitëse e ndjekur nga ethet në
  39-41 ° C, derdhje djerse, dhimbje koke (veçanërisht në rajon ballore), të përzier,

  shpesh të vjella. Ka përhapur muskujve dhe dhimbje të përbashkët në të gjithë trupin, ndonjëherë -
  diarre. Gjuha e thatë, e takikardi.

  mesëm (pengues) pyelonephritis Zhvillim
  inflamacion zakonisht paraprin dhimbje barku i veshkave. Pas saj ose
  Lartësia dhimbje barku i veshkave ndodh dridhura mahnitëse, në ndryshim të ngrohjes dhe i fortë
  një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit në 39-41 ° C, e cila mund të shoqërohet me dhimbje koke,
  përzier, të vjella, dhimbje në muskujt, kockat dhe nyje. Pas rritjen e temperaturës
  Djersitje pacientëve me tepri, temperatura kritike fillon të bjerë në normale ose

  Numrat nënnormalë, e shoqëruar zakonisht me disa përmirësime në shëndetësi dhe
  të ulur dhimbjen. Ky përmirësim imagjinar i pacientit nuk duhet
  konsiderohet si mjeku fillon shërimin. Nëse nuk eliminohen faktor pengim
  traktit urinar sipërme, disa orë përsëri rrit në dhimbje mesit
  rajon, rrit temperaturën e trupit, të dridhura përsëritet mahnitëse.

  Me zhvillimin e purulent pielonefrit forma klinike
  rrit. Pain, ish-konvulsiv bëhet e vazhdueshme dhe
  shoqëruar neirradiiruyuschie me ethe ethshëm dhe të dridhura mahnitëse.


  Nuk është tensioni në muskujt e rajonin e mesit dhe murit të barkut mëparshëm në anën
  humbjen. I prekshëm veshkave zgjeruar dhimbshme. Për shkak të rritjes së shpejtë
  kusht dehje është përkeqësuar shpejt pacientët. Nuk është dehidratim, i cili ndryshon
  një pacient shfaqen tipare të mprehta të fytyrës. Kusht kështu serioze
  shoqëruar me eufori.

  Jo gjithmonë përputhen në mes të pacientit,
  Ashpërsia e simptomave klinike dhe shkalla e ndryshimeve qelbëzues destruktive në veshka. Në
  pacientët debilitated, manifestimet moshuar klinike të sëmundjes mund të jetë shumë
  të pakta ose të zvetënuar.


  Diagnoza pyelonephritis

  Në ekzaminim, pacienti i kushtoj vëmendje të lagështisë dhe lëkurë të zbehtë
  veshje, e thatë, e ndoshta të veshura, gjuha, takikardi, hipotension - një shenjë e tmerrshme
  Komplikime - shoku bakteriotoksicheskoho. Në prekje të veshkave prekur shpesh
  rritur në madhësi, është e dhimbshme. Për purulent pyelonephritis karakterizohet me shfaqjen e formave të
  tensioni i muskujve mbrojtës i mëparshëm murit të barkut dhe plagë prapa-side
  prekje e veshkat. Simptomë bimanual i pielonefrit akut dhe simptomave Pasternatskogo
  në anën pozitiv. Laboratori shënuar leukocytosis, zakonisht me
  zhvendosje rruazë e bardhë në të majtë, përshpejtuar ESR.

  Në futur format e mundshme të sëmundjes
  anemi, disproteinemitë, rrit ure dhe serum kreatininës. Në
  pyelonephritis akute karakterizohet nga gjithsej piuri. Është vërejtur zakonisht false
  proteinuria. Hetimi i urinës në pacientët me pielonefrit duhet të përfshijë vendosmërinë
  bacteriuria dhe shtrirja e saj, studim bakteriologjik i sensibilitet
  mikroorganizmave ndaj antibiotikëve.

  Me metoda të tjera diagnostike duhet së pari
  kryhet me ultratinguj e veshkave. Zbulimi i saktë i formave destruktive të pielonefrit të mundshme me
  CT (tomography llogaritur) ose MRI (rezonancë magnetike).

  Immobilisation ultratinguj e veshkave i prekur është
  kriter shtesë diagnostik i pielonefrit akut.

  Nëse ultratingull e veshkave nuk mund të bëhet për ndonjë arsye,
  Diagnoza diferenciale e pielonefrit fillor dhe të mesëm realizohet në bazë të
  chromocystoscopy dhe / ose urography sekretues. Nëse performancës nxjerrës urography
  imazhet në inhaling dhe exhaling në një film X-ray lejon të njëjta si në ultrazërit,
  vlerësojë lëvizshmërinë e veshkat. Mungesa ose kufizimi i ekskursion frymëmarrjes prekur
  veshkat është një simptomë e pielonefrit akut.

  Metoda më moderne diagnostike është MSCT (multi spirale tomography llogaritur)

  ju lejon për të përcaktuar shkakun dhe nivelin e mundshëm të pengimit ureteral dhe
  të identifikuar fushat e qarkullimit të dëmtuar ose purulent foci në shkatërrimin parenchyma
  veshkave prekur.

  Diagnoza diferenciale e pielonefrit akut duhet të bëhet me
  Sëmundjet infektive dhe sëmundjet akute të barkut dhe organeve gjenitale
  (Apendiksit, cholecystitis, adnexitis etj
  ).


  Trajtimi i pielonefrit

  Pacientët me pyelonephritis akute që kërkojnë shtrimin në spital. Qasja në
  trajtimi i ndryshëm pielonefrit fillor dhe të mesëm.

  Nëse gjeni një të mesme (pengues) nga një pielonefrit
  Masat e para dhe imediate është për të rivendosur rrjedhën e urinës nga veshka e prekur.


  Nëse fillimi i sëmundjes nuk ishte më shumë se 2 ditë dhe jo manifestim i qelbëzuese shkatërrues
  ndryshimet në veshka prekur, shërim është e mundur përmes rrjedhjes së urinës catheterization
  legen (kateter ureteral normal ose kateteri-stent). Nëse ju nuk mund të kryejë
  pengim mochetochnyko-vetë- kateteri është treguar më lartë të Percutaneous shpuese
  nephrostomy.

  Në pielonefrit fillor dhe pas rrjedhjes restaurimit të urinës
  i veshkave të prekur me pielonefrit sekondar i emëruar menjëherë patogjene
  trajtim, i cili është i bazuar në terapi antibiotike. Antibacterials
  duhet të jetë e gjerë-spektrin e efektit detyrues mbi florën Gram-negative

  (cefalosporinat, fluoroquinolones, aminoglycosides). Pas zbulimit të patogjen nga
  Ekzaminimi bakteriologjik i antibiotikëve urinës janë zgjedhur në bazë
  antybiotykohramy. Parenterale administruar droga të ketë një maksimum
  dozë terapeutike. Për më tepër, i emëruar nga nonsteroidal anti-inflamator
  droga, droga që përmirësojnë qarkullimin, varg e terapisë dehjes.
  Mungesa e efektit të terapisë wireline për 1-1,5 ditë apo përkeqësimit
  Pacienti tregon një progresive proceset trajtë destruktive në veshka se
  një indikacion për kirurgji të hapur.

  Nëse ka nje histori të gjatë të sëmundjes (më shumë se 3 ditë) dhe ne prani te
  Manifestimet qelbëzues destruktive të pielonefrit (shqiptohet dehje, dehidratim,
  Dridhura Multiple takikardi i rëndësishëm, hipotension, tensioni i muskujve mbrojtës prapa
  dhe i mëparshëm murit të barkut në anën e shkatërrimit, zjarri shkatërrues sipas tomography llogaritur),
  Kirurgji të hapur është trajtimi i zgjedhjes.

  Qëllimi i operacionit - për të ndaluar inflamacion qelbëzues, të krijojë
  kushtet për të eliminuar dhe parandaluar ndërlikim saj të mundshëm nga
  përmirësimin e gjakut dhe qarkullimin limfatike në organin e prekur. Për ta bërë këtë, të kryejnë decapsulation

  veshkat, e cila redukton presionin vnutrypochechnoe, të zvogëlojë ënjtje intersticiale
  ind dhe në këtë mënyrë të zgjeruar lumen e gjakut dhe limfatike anijeve. Operacion
  nephrostomy përfunduar. Në këtë rast e transaksionit ose xhevairi
  abscese prodhojë autopsi e tyre. Në të angazhohen në procesin qelbëzues destruktive
  një pjesë e madhe e parenchyma renale (03/02 ose më shumë) dhe paaftësia orhanosohranyayuschey
  Operacionet e kryera nephrectomy.

  Pas përfundimit të operacionit të emëruar
  antibacterial, anti-inflamator, terapi detoxification.


  Komplikimet e pielonefrit

  Që nga komplikimet e pielonefrit akut duhet të theksojë zhvillimin e akute

  pyelonephritis në veshka kundërt, bakteriotoksicheskiy shok dhe sepsë.

  Parakushtet për zhvillimin e pielonefrit në veshka kundërt është
  Çrregullime të mundshme uro-dhe hemodinamikën në të, dhe Bakteremia.

  Shoku Bakteriotoksicheskiy - A është e rrezikshme për ndërlikim
  akute, shpesh pengues, pielonefrit. Vdekshmëria nga shoku bakteriotoksicheskoho
  variojnë 45-55%. Vini re veçanërisht se 95%
  bakteriotoksicheskoho shoku me natyrën iatrogjenike. Origjina e saj dhe zhvillimin e lojë me birila
  është e lidhur me drogat antibiotikut për pielonefrit obstruktive
  pa rivendosjen rrjedhjen e urinës nga veshka e prekur.

  Kështu nuk është një vdekje masiv
  mikroorganizmave në traktit urinar me shumë endotoksinat që
  nuk mund të evakuohen në urinë për shkak të pengim ureteral. Presion të lartë
  në sistemin pyelocaliceal, dhunim i integritetit të saj kundër sfondit të ndryshimeve inflamatore
  kontribuojnë në shfaqjen fornikalnyh hyuhanochno-renale zbaticë me penetrim
  Përmbajtja sistem pyelocaliceal në gjak.

  Terapia bakteriotoksicheskoho zhvilluar shoku është
  Mungesa e proteinave nga infuzione masive intravenoze të freskët të ngrirë
  albuminë plazma Ebed-lihlyukin dhe crystalloid zgjidhje (Disol, Trisol,

  Ringer-Locke, etj), administrimi i detyrueshëm i glukokortikoideve. Duke pasur parasysh në rritje
  Mungesa e heparin endogjen si një konvertim natyrore humorale
  Endotoksina microbial e këshillueshme për të mbushur atë nga shoku intravenoz
  Futja e 10 mijë. IU heparin dhe futja e tij të mëvonshëm nën lëkurën e barkut të 1250 njësive çdo
  6 orë.

  Kundër sfondit të pielonefrit akut dhe baktereminë masiv, madje edhe në qoftë se jo
  shoku bakteriotoksicheskiy zhvillon, ajo është një rrezik i madh i gjendjes septike
  i pneumonisë së rëndë intersticiale, hepatiti, meningjitit dhe lezionet e tjera
  autoritetet.


  Moti pyelonephritis

  Në pielonefrit akut në një fazë serioze të parashikimit inflamacion

  i favorshëm nëse terapia me antibiotikë është filluar me kohë (pyelonephritis i mesëm
  restauruar menjëherë rrjedhjen e urinës nga veshka prekur) dhe trajtim çuar në të qëndrueshme
  ndjesë. Në futjen e formave të pielonefrit për shkak të motit të kundërt
  komplikimet e mundshme që mund të çojë në vdekje, dhe për shkak të lartë
  gjasat e pielonefrit kronike, shpesh çon në wrinkling dhe veshkat
  dukuri e hipertensionit nephrogenic.

  Parandalimi i pielonefrit është rehabilitimi i vatrave kronike
  inflamacion në trup.

  Informacion nga artikullin "Akute pyelonephritis."