Pyelonephritis nuk trajtohen me barëra


 • Si infeksion hyn veshkat? Kush është më e ndjeshme ndaj kësaj sëmundjeje?
 • Si manifestohet pyelonephritis?
 • Veshkat mund të riciklojnë gjithë natën për ...
 • Si pielonefrit shpejtësi në zhvillim?
 • Antibiotikët apo marihuanë?
 • Bazuar në atë që sprovon mjeku juaj mund të diagnostikuar?
 • A është gjithmonë antibiotikët e nevojshme? Mund ispolzvanie herbs?
 • Kur është i nevojshëm operacioni?
 • Trajtim të drogës e pielonefrit - një proces i gjatë?

 • Shumë njerëz e dinë se pyelonephritis - "është diçka me veshkat." Përcaktoj
  ne jemi që personi "diçka të veshkave", në çanta nën sytë dhe këshillojë
  ai të pijë boronicë fletë supë.


  Si infeksion hyn veshkat? Kush është më e ndjeshme ndaj kësaj sëmundjeje?

  Gratë janë më të prekshëm për shkak të karakteristikave anatomike. Si
  merr një infeksion në veshka? Gratë kanë një uretrës shkurtër,
  në të cilën infeksioni penetron lart përmes fshikëzës dhe
  ajo shkakton inflamacion. Çrregullime të lehta urinim,
  dhimbje, të cilat nuk arrijnë të i kushtoj vëmendje, mund të çojë
  zhvillimi i pyelonephritis. Në fakt, pielonefrit në gratë - një ndërlikim
  cystitis nelechenoho. Nëse hetuar mikroorganizmave që shkaktojnë
  pyelonephritis, ajo do të jetë flora vendi i parë zorrëve (Escherichia coli,


  Klebsiella, enterokoket fekal, Proteus, dhe kështu me radhë. F.).

  E njëjta rrugë lart e infeksionit tek fëmijët:
  Masat kronike vulvovaginal dhe higjienike
  siç duhet të kryejë vajzat (nuk joshet para për të mbështetur dhe anasjelltas)
  të çojë në zhvillimin e pyelonephritis. Boys rrallë vuajnë nga kjo
  sëmundje.

  Shpesh zhvillimi i pielonefrit dhe mund të jetë shkaktuar nga të tilla
  Sëmundjet të tilla si cystitis dhe cystitis defloratsionnyy "muajin e mjaltit".
  Infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme (klamidia, ureaplasma,
  Mycoplasma), mund të shkaktojë lezione gjenitale jo vetëm, por edhe
  sferë urinar.

  Një tjetër periudhë "e rrezikshme" - shtatzënisë.

  Hormonet që
  prodhuar gjatë shtatzënisë (progesterone), priren
  ton traktit të ulët urinar. Përveç kësaj, në rritje mitra fillon
  compress uretër, është shkelje e rrjedhjes së urinës. Ku është
  shkelje dalje e infeksionit urines zhvillon lehtë sepse urinë -
  mjedis shumë të favorshme për riprodhimin e saj. Në lindje shumë
  pyelonephritis mund të mbështetet përmes mangësitë në fshikëz,
  përditësuar funksionin e tij shtrëngohet dhe të cenimit rrjedhjen e urinës.

  Në njerëz të moshuar në vendin e parë ndodhjes
  pielonefrit disa burra. Shumë në moshën e rritur duket

  hyperplasia mirë prostatic (BPH) - është
  sëmundja shpesh Urological ku prostata
  formuar tumor beninje që ngadalë është në rritje,
  fillon të shtrydh uretrës. Përsëri (dhe gratë)
  kanë vështirësi në zbrazjes fshikëz, atje
  e mbetur e urinës - e mërkurë ndaj infeksionit.

  Dhe burrat dhe gratë në shkelje të rrjedhjes së urinës nga sipërm
  anomali të traktit urinar të kontribuojë gjithashtu në zhvillim. Në
  Sistemi urinar zvogëlon pjesën e luanit e të gjitha anomalive -
  dyfishimin e veshkave, ureters dyfishuar ngushtimi ekseset dysplasia

  ureters, dhe kështu me radhë. n. Një pyelonephritis i mesëm mund të zhvillohet në
  Për shkak të urolithiasis: prania e madje edhe një gur të vogël
  kontribuon në ruajtjen dhe mirëmbajtjen e infeksionit inflamatore
  proces.

  Infeksioni mund të merrni në veshkat edhe rrugë hematogjene, që i
  gjak. Forma më e tmerrshme e pielonefrit - qelb - zakonisht
  ka një origjinë.


  Si manifestohet pyelonephritis?

  Të gjitha simptomat mund të ndahen në lokale dhe të përgjithshme. Duke lokal
  Simptomat përfshijnë çrregullime urinim (e dhimbshme, të shpeshta)
  dhimbje në rajonin e mesit. Një tjetër simptomë është, megjithatë, nuk
  gjithmonë - një ndryshim në pamjen e urinës - bëhet e turbullt në

  për shkak të papastërtive plehut organik.

  Simptomat kjo dehje - Simptoma të përbashkëta: të dridhura, ethe,
  temperatura, e cila rritet në 38-39 gradë në mbrëmje dhe shkon në
  mëngjes. Duke folur për rritëse pielonefrit (kur infeksioni me
  Fshikëz "ngrihet" në veshkat), rend
  simptomat e sëmundjes do të jenë si në vijim: shkelja e urinimit, mjegulluar
  urinë, dhimbje në rajonin e mesit, të dridhura, ethe.

  Duke folur për pielonefrit hematogjene, në krye
  shkoni simptoma dehje: ethe, temperaturë. Urina mund të jetë
  ideal, nuk ka çrregullime urinim. Prandaj,
  Dita e parë-e dytë e sëmundjes është e vështirë për mjekët për të diagnostikuar:

  ethe dhe të dridhura mund të jenë simptoma çdo gjë: infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes, pneumoni,
  inflamacion i çdo vend. Pas një ose dy ditësh ka dhimbje lokal.

  Disa besojnë se çanta nën sytë - një shenjë e pacientëve të veshkave ... Duke folur për çanta nën sytë si ënjtje, kjo është një shenjë
  mbajtje fluide në trup, por jo i vetmi. Nëse ka
  mbajtje fluide, ajo shtohet fytyrë të tëra, këmbët, organet gjenitale. Arsyeja
  mbajtje fluide mund të jetë dështimi kronik i veshkave,
  por përqindja e njerëzve me dështimit kronike renale
  në përpjesëtim me numrin e njerëzve me çanta nën sytë.

  Çanta nën sytë - zakonisht është i kënaqur dhjamor ind

  hernie periorbital, që me sukses të eliminuar kirurgët kozmetike.
  Përveç kësaj, në qoftë se një person para gjumit pini shumë lëngje, natyrisht,
  në mëngjes ai do të përballej me i fryrë, por vetëm përmes horizontal
  Pozita e trupit gjatë gjumit, veshkave nuk është asgjë për të bërë.


  Veshkat mund të riciklojnë gjithë natën për ...

  Hormon Night - vasopressin, e cila pengon formimin e urinës aktive.

  Në çdo fytyrë njerëzore në mëngjes pak të fryrë, veçanërisht në ato
  i pëlqen të fle fytyrën poshtë. Të kreu, qafën, supet janë më lartë
  zemra, ata kanë presion negativ. Kur ne të fle në një horizontal
  pozitë, ai bëhet ind pozitiv akumulon më shumë

  lëngun intersticiale. Pas 20-30 minuta pasi të keni marrë
  pozicion vertikal, ënjtje shkon larg.

  Njerëzit me probleme të veshkave, duke vuajtur nga ënjtje, por
  Së pari, jo vetëm individët, dhe së dyti, kjo është një shenjë e një serioz
  dështimi i veshkave, në të cilin rast personi do të enjten për
  ditë.


  Si pielonefrit shpejtësi në zhvillim?

  E gjitha varet nga sistemi imun dhe agresivitet
  mikroorganizmave. Pyelonephritis akute mund të zhvillohet brenda tri ditëve nga
  pas infeksionit, cystitis sot, dhe nesër temperatura 38,5
  (Nëse temperatura cystitis kurrë nuk rritet).  Antibiotikët apo marihuanë?

  Trajtimi i pielonefrit kronike duhet të jetë e njëjtë si
  Trajtimi i akute, por ajo është më e gjatë. Nuk janë të veçanta
  kurse antirecurrent, pacienti duhet të monitorohet
  urolog, kërkon urinë vazhdueshme në përmbajtjen
  Ajo bakteret aderimin në ushqim. Për më tepër, ne duhet të mbani veten
  i SARS-it dhe gripit, si sfond i tyre shpesh është përkeqësimi
  pyelonephritis. Për fat të mirë, pyelonephritis kronik më rrallë çon
  probleme serioze, por nëse të çon, ato janë mjaft të rëndësishme -
  dështim renal dhe hipertensionit arterial renal.


  Bazuar në atë që sprovon mjeku juaj mund të diagnostikuar?


  Para së gjithash është e nevojshme për të shqyrtuar e gjakut dhe urinës. Në rritjen e gjakut
  numërimin rruazë e bardhë, duke treguar praninë e inflamacionit
  procesit dhe se sistemi imunitar është i aktivizuar për të luftuar. Në
  Proteina urinë duket (jo më shumë se 1 gram për litër), qelizat e bardha të gjakut, dhe
  bakteret (urina normale është steril). Ultratinguj na lejon për të vlerësuar
  Madhësia e veshkave, struktura e tyre, sistemet pyelocaliceal shtetërore
  prania ose mungesa e gurëve, shenja të rrjedhjes së urinës
  veshkat.

  Para trajtim të përshkruajnë gjithashtu duhet të kryejë
  Ekzaminimi bakteriologjik të urinës që të kuptojë se në të agjentit
  çoi në zhvillimin e sëmundjes dhe se antibiotikët duhet të luftojnë me të.


  Ndërsa kjo analizë do të jetë i përgatitur (4-6 ditë), trajtimi fillon
  agjentët antibacterial gamë të gjerë të veprimeve të
  prerë të gjitha tiparet. Kanë emëruar edhe prepratov
  qëndrojë në urinë dhe nuk ka efekt nephrotoxic (p.sh.
  të ketë një ndikim negativ në funksionin renal). Pasi gati
  Rezultatet e ekzaminimit bakteriologjike të urinës, me qëllim të specifikuar
  antibiotikët. Nëse pyelonephritis është shoqëruar me rrjedhjen e urinës
  (Për shembull, për shkak të gurit në uretër), ju duhet së pari
  të gjithë për të rivendosur rrjedhën e urinës, dhe vetëm pastaj të caktojë
  antimicrobials. Përndryshe, mund të zhvillohet

  shoku endotoksychnyy me rënie të qëndrueshme në presionin e gjakut, akute
  dështimi i veshkave dhe vdekja.


  A është gjithmonë antibiotikët e nevojshme? Mund ispolzvanie herbs?

  Trajtimi kryesor antibiotik, siç është e nevojshme
  eleminuar shkakun - infeksionin. Herbs do të ndihmojë. Mund të jetë
  droga e përdorur sulfanilamide droga nitrofuran
  (Furagin, furadonin) dhe antiseptike tjera. Infeksionet mund të fitojë
  vetëm droga antibacterial, kështu që ata duhet të përdoren
  gjithmonë në doza të mjaftueshme. Fitolikuvannya, mund të ndodhë, por ajo është gjithmonë e
  ndihmëse, mbështetëse, antirecurrent,

  Natyra parandaluese. Boronicë shumë të dobishme dhe lëng boronicë,
  zierje e gjethet e boronicë, veshët ariu, bearberry, celandine, të cilat
  kanë jo vetëm diuretik, por edhe antiseptik. Megjithatë
  në qoftë se ne e trajtojmë vetëm bimeve, më të mirë të merrni
  pyelonephritis kronik.


  Kur është i nevojshëm operacioni?

  Nëse trajtimi me drogë antibacterial asnjë rezultat,
  temperatura është e lartë, pacienti nuk është i përjashtuar formë purulent
  pyelonephritis. Vetëm me medikamente nuk kurë të nevojshme
  Kirurgji: kullimit autopsi veshkave i heqjes veshkave kapsulë

  plehu në abtsesy.


  Trajtim të drogës e pielonefrit - një proces i gjatë?

  Varësisht se si shpejt sëmundje dhe nuk njohin
  fillojnë trajtimin dhe gjendjen e përgjithshme të pacientit. Pozitiv
  Rezultatet e trajtimit mund të jetë 3-5 ditë, por antibiotikët
  Ju nuk mund të anulojë, trajtojnë ato në rast të pielonefrit duhet të jetë
  gjatë - 3-4 javë. Për të gjitha format e pielonefrit kronike - a
  Pasojat e joefikase, trajtimit të papërgjegjshëm të akute
  pyelonephritis, kur infeksioni nuk u shkatërrua plotësisht dhe sëmundje
  kaluar në formën kronike.

  Pas trajtimit të një muaji, tre muaj duhet

  mbajë urinën, duke përfshirë bakteriologjike. Përveç
  Në mënyrë që për një kohë të gjatë të pasohet dhe mode butë
  dietë që do të përjashtonte të gjitha ushqime të mprehta, erëza, turshi,
  preservatives, alkool.