Pyelonephritis dhe shtatzënia


 • Pyelonephritis në shtatzëni
 • Trajtimi i pielonefrit në shtatzëni

 • Pyelonephritis në shtatzëni

  Shumë gra (në përvojën time shpesh
  rinj-25 vjet) në regjistrimin tashmë e kanë diagnostikuar prapa
  pyelonephritis kronik. Unë nuk do të heqë dorë njeri tepër i matur, por me pantallona
  ulët slung, kërthizë hapur dhe funde të shkurtra në çdo kohë të vitit
  të luajë në këtë rast nuk është violinë e kaluar.

  Fakti se nën ndikimin e faktorëve të hormonale është
  zgjerimin e traktit urinar, dhe, në të njëjtën kohë me një rënie në shtrëngohet
  ureters funksion, krijoi kushte të favorshme për stagnimin e urinës dhe e saj

  infeksion. Një tjetër pikë është se në të dytin
  gjysma e shtatzënisë mitra është e refuzuar dhe ndikon në rajon
  veshka e drejtë. Ndoshta kjo shpjegon frekuencë të lartë
  i pyelonephritis e drejtë.

  Depërtimi në infeksioni traktit urinar mund të ndodhë që të dy
  fshikëz dhe zorrë me (veçanërisht nëse kapsllëk).
  Megjithatë, jo të gjitha gratë shtatzëna zhvilluar sëmundje, dhe
  vetëm nëse dobësimin e sistemit imunitar.

  Classic, kurs akut pyelonephritis me ethe,
  dhimbje gjatë urinimit, gjendja e keqe e përgjithshme në praktikë tim
  takuar rrallë. Shumica e grave mendojnë se është mirë,


  temperatura normale dhe prodhuar urinalysis vetëm sëmundje.

  Nga rruga, për të shmangur sherr e panevojshme, ju duhet të ndiqni
  një rregulla të thjeshta urinë pak, menjëherë para se të "procesit"
  mbajë vulvë tualet, të mbledhë kafe të mesme
  urinë në një enët të pastër, të mbyllur hyrjen në vaginë me një shtupë pambuku. Këto
  masa do të ndihmojë për të siguruar se rezultati i testimit do të jetë më
  të besueshme.


  Trajtimi i pielonefrit në shtatzëni

  Për të ndihmuar trupin tuaj të përballuar me infeksion më të shpejtë,
  nevojë për të bërë ndryshime në dietën e tyre. Mundohuni për të përjashtuar
  ushqime akute dhe tymosur, ushqime turshi, mallrave të konservuar.

  Në disa
  kohë do të duhet të heqë dorë kripë, çaj dhe fasule kafeje,
  lakër, spinaq dhe lëpjetë. Këto ushqime të irritojë traktin urinar apo
  të shkaktojë rritjen e vanitet dhe bloating. Preferencë
  dhënë të produkteve të qumështit dhe drithëra, mish dhe peshk të përdorura në zier
  a. Ajo është gjithashtu e dobishme dhe futje fluide (rreth 2 litra), natyrisht,
  në mungesë të contraindications.

  Ajo ka kohë që janë provuar të jenë efektive dhe ne nuk e kemi e kishte përmblodhi
  pije me boronica të kuqe dhe lingonberries. Ata mund të jetë alternuar me toloknyankoy dhe
  çaj veshkave, të cilat ju mund të blejnë në çdo farmaci. Përveç
  antimicrobial, këto concoctions të bimëve posedojnë diuretik

  veprim që do të ndihmojë për të sjellë ënjtje, nëse ka. Sukses
  aplikuar në praktikë drogave të tilla si "Fytolyzyn" dhe "Canephron."

  Për të përmirësuar rrjedhën e urinës mund të angazhohen në të tilla "ushtrime": 2-3
  herë në ditë për ta bërë qëndrimin e gju-bërryl, e ashtuquajtura pozicion
  "Cats", rreth 5-7 minuta. Gjithashtu rekomandohet gënjeshtër në
  krevat në anën e kundërt të pacientit veshkave.

  Nëse është e nevojshme, mjeku antibiotik terapi gjithmonë e mban mend
  "Pozicioni" tuaj dhe të përshkruajnë medikamente dhe efikas
  të sigurt, duke e konsideruar periudhën e sëmundjes dhe shtatzënisë.

  Të dashur zonja, nuk do të jetë dembel për të kaluar urinë si shpesh si të nevojshme, dhe të ndjekin rekomandimet e mjekut!

  Sepse kur trupi vuan mom, i keq dhe fëmijën tuaj!