Enzimat e pankreasit - zjarri i tretjes


 • Eshtë e panevojshme të përkëdhel pankreasit?
 • Kur nuk e bëjnë pa enzimeve
 • Si festë për stomak - telashe për pankreatik

 • Eshtë e panevojshme të përkëdhel pankreasit?

  Për të filluar, unë dua të tërheq vëmendjen tuaj, megjithëse reklamat atë fjala për përmirësimin e stomak, ajo është në të vërtetë enzimave që përmban enzima të pankreasit. Ata nuk punojnë në stomak dhe janë të përfshira në procesin e tretjes në fazën e tij të ardhshëm - në duodenum. Dhe shell me ngjyrë të vendosur në mënyrë që vetëm të shpërndarë në duodenum.

  Kështu, enzimat kryesisht lehtësojnë punën e pankreasit , dhe vetëm në mënyrë indirekte ndikojnë në stomak dhe pjesërisht - në mëlçi.

  Kjo duket të jetë diçka të gabuar në qoftë se ne të lehtësuar sistemit tuaj të tretjes punë? Kjo rezulton, jo aq i mirë. Së pari, pavarësisht nga fakti se enzimat kimikisht duke marrë origjinë shumë të shtrenjta kafshë droga të tilla ishin vetëm në shekullin e fundit. Tani enzimeve prodhuar nga bioteknologjia duke përdorur mikroorganizmave transgenic.

  Por gjëja më e rëndësishme nuk është pika. Nëse ju merrni shumë e shumë "Help" muskujt e tyre, ato dobësojnë (atrofi). Pa aktivitet fizik gjithashtu zvogëlon sistemet kardiovaskulare dhe respiratore, dhe kockat bëhen më të brishtë. Nëse nuk trajnimin e trurit, ajo gjithashtu humbet aktivitetin e saj.


  Asnjë përfaqësues çudi të profesioneve intelektuale shumë më e gjatë dhe më të mirë se të tjerët ruajnë kujtimin dhe qartësia e mendimit, madje edhe në moshën e vjetër.

  Në mënyrë të ngjashme, pa "trajnim" dhe dobëson sistemin e tretjes. Përdorimi i zgjatur i përgatitjeve enzimë të çon në një sindromi pankreasit dembel . Dhe këto nuk janë fjalë boshe: pancreatitis kronike pas 20 viteve të vdekshmërisë së sëmundjes deri në 60% - dhe kryesisht për shkak të aktivitetit të reduktuar të pankreasit.

  Prandaj, edhe pse në enzimat afat të shkurtër tërësisht të sigurta për përdorimin e tyre duhet ende të jetë vetëm në qoftë se ato janë thelbësore.


  Kur nuk e bëjnë pa enzimeve

  Në të njëjtën dispepsi akute apo rëndim të sëmundjeve kronike (veçanërisht pancreatitis) enzimë të nevojshme . Megjithatë, ajo duhet të marrin kurs në 1-2 muaj, së bashku me një dietë të rreptë dhe trajtimin kompleks të sëmundjes në përgjithësi. Për fat të mirë, tani ka shumë mjete të bimor janë shumë efektive në pancreatitis.

  Por marrë enzima për rastësi shumë të padëshirueshme. Sigurisht, në qoftë se ju jeni mbi tre deri pesë herë pereyily dhe përballuar me këtë problem duke përdorur tableta, asnjë problem të veçantë. Për fat të keq, çdo zgjidhje të thjeshtë të çojë në abuzim.

  Prania e enzimeve në dorë pothuajse gjithmonë do të thotë se një person do të nopem rregullisht - javore ose më shpesh. Si rezultat i një viti do të kërkonte posylnee drogës, atëherë - edhe më të fortë dhe pastaj papritmas gjeni se edhe pa enzimat tretet drithëra dështon.

  Prandaj, qasja më e saktë - gjithmonë të kontrolluar cilësinë dhe sasinë e ushqimit hahet. Në shumicën e rasteve, është shumë e thjeshtë: ju vetëm nuk janë në kinema dhe në shtëpi duke parë televizor ose lexuar një libër. Nëse e gjithë vëmendja u përqendrua në ushqim, trupi vetë do të përcaktojë se kur është koha për të ndaluar.


  Si festë për stomak - telashe për pankreatik

  Më shumë i vështirë në pushime kur dialogu interesante, dhe alkool-kurs ndjenjë e shurdhër e ngopje. Por festat nuk janë çdo ditë, dhe ata nuk janë shumë të vështirë për t'u përgatitur.

 • Së pari, gjysmë ore para një vakt të pini 300-500 ml ujë - zakonshëm ose mineral. Shumica e njerëzve moderne janë pothuajse gjithmonë në një gjendje të dehidratim të lehtë. Ju nuk mund të ndjehen të etur, por që stomak, pankreasit dhe mëlçisë do të jetë shumë mirënjohës për një gllënjkë të ujit para se të punës së vështirë.
 • Vetëm para festave, të marrë gepatoprotektor bimor. Merrni kohë për të shkuar për atë në farmaci. Gjithashtu konsultoheni farmacistin tuaj - ndoshta ata kanë disa ilaçe bimor që përmirësojnë stomak dhe tretje në përgjithësi.

  Dy ose tre ilaçe natyrore nuk do të ndalet për të marrë një pushim, dhe disa herë - pas të.
 • Për të ndihmuar në stomak dhe pankreasit, ajo nuk është e nevojshme për të marrë enzimeve tableta. Pineapple, kivi dhe papaja përmban enzima shumë të fortë proteolitik përmirësuar tretjen në mënyrë të përkryer.
 • Nëse ju pushime në shtëpi - duhet të paraqesë në tryezën e të paktën një prej këtyre frutave.
  Para së gjithash ato janë të rëndësishme për mish dhe peshk enët, si dhe për nxitjen e proteinave tretje.
 • Nëse ju shkoni larg - askush nuk pengon për të sjellë kivi Shporta ose pineapple me ju. I guess ju nuk mund të vërtetë e vështirë për të bindur të dorëzojë frutat mësuese në tavolinë, pa pritur për ëmbëlsirë.

 • Sigurisht, mënyra më e mirë e të ngrënit - jo shumë. Por kur ju jeni në tryezë pushime, ajo është shumë e vështirë për t'i rezistuar. Në këto raste, ndihma duhet të vijë mjete natyrore - së pari dhe më kryesorja është zgjedhja e saktë e frutave në menu. Një kurë është më mirë që të shtyjë sëmundjen. Dhe le ta ju kurrë nuk do të ketë nevojë.

  Informacion nga artikullin "Pa enzimeve -? Jo për të jetuar".