Pankreasit dashuron urisë, të ftohtë dhe të qetë


 • Si "fitohet" pancreatitis
 • suppresses sulm dhe të marrë masa

 • Si "fitohet" pancreatitis

  Në përgjithësi, sulmi i njerëzve akute pancreatitis vijnë zakonisht në spital për "të shpejtë" për shkak të tolerojë atë "fun" shpesh nuk kanë pushtet. Paramendoni se ju keni filluar të lënduar keq "në stomak", duke i dhënë kitara e majtë e sipërme apo luajtur si squeezing të gjithë gjysmën e sipërme të trupit. Dhe kjo dhimbje zgjat për orë të tëra. Ajo fillon të vjella, parë faktin që njerëzit të ngrënë dhe pastaj vetëm mukusit dhe biliare.

  Këtu janë analgesics nuk do të zbres, dhe dora ajo arrin për telefonin. Për fat të mirë, duke marrë në spital nuk do të thotë gjithmonë duke marrë në tavolinë operativ.

  Megjithatë, vëmendje i afërt është kirurgji dhënë ju në të ardhmen.

  - Pancreatitis është formuar si rezultat i rritjes së presionit në virsunhova Strait - ngushticën, përmes të cilit sekret të mbledhur nga e gjithë pankreasit hyn duodenum 12 - thotë mjeku-gastroenterologist DNITS PREVENTIVE MJEKSORE Irina Borodina. - Kur rritet presion në ngushticën e zhvillimit të ashtuquajturin autolysis - vetë-tretjen e indeve pankreatik, duke çuar në dëmtime të organeve.

  Në mënyrë tipike, pancreatitis akute, ne japim veten vetëm. Kjo pije për herë të parë shumë të mirë, zhyrnenkym atëherë shumë e pasur me meze e pije dhe skuqur, dhe pastaj ... shkoni në spital.


  Për më tepër, nëse një vetëm një vakt të rreptë, të tjerët të shkojnë në finale për një kohë të gjatë, por me siguri, duke përmbytur gjithçka dhe më shumë litra alkool.


  suppresses sulm dhe të marrë masa

  Çfarë mund të bëhet në qoftë se sulmi filloi, dhe larg në spital apo jo në të gjitha?

  • Rregulli i parë në një përshtatje e pancreatitis akute - uria, të ftohtit dhe të qetë.

  • Ju mund të vendosni një shishe me ujë të nxehtë ose një shishe me ujë të ftohtë në epigastrium (okolozheludochnuyu) rajon (një rajon i pleksus diellore).

  • Miratimi i një antispasmodic (nuk-kapanoneve, për shembull).

  • Mos hani 2-3 ditë, dhe pini më të mirë hidro-klorid ujë mineral.  • Kur rëndim fillon të ndodhë, ajo është e rekomanduar dietë e moderuar të lehta për të rritur proteina për të përfshirë në dietën e varieteteve të ulët-yndyrë të mishit të gatuar, djathë, peshk, djathë, dhe një rënie në yndyrë dhe karbohidratet. Nuk janë ushqimet më të mira të vogla 4-6 herë në ditë. Ushqimi duhet të jetë i nxehtë dhe jo të ftohtë, në mënyrë që mos të shkaktojë një vrull të ri.

  • Në alkoolit, ushqimeve yndyrore dhe djegëse, sode konservuar dhe lëngje acid kanë harruar. Ajo gjithashtu duhet të përjashtohen nga dieta e ushqejnë supë, mish, marinades dhe erëza llojin e rrikë, hudhër, uthull dhe mustardë.

  Ju mund pastaj, në parim, të gjitha por një sasi shumë të moderuara.

  Dhe pastaj ju mund të jetojnë me pancreatitis, megjithatë, për pjesën më njerëz ende nuk e dinë se si.

  Informacion nga nenet Yulia Alexeeva "Pankreasi e do uri, të ftohtë dhe të qetë."