Pankreasit dhe pankreatiti


 • Fulterëz Mysterious
 • Kimist pro
 • Unë punoj për dy
 • Rreziku rreth qoshe: pancreatitis
 • Provocateur - jo!
 • Kyç për shëndetin
 • SOS!


 • Fulterëz Mysterious


  Pankreasit kryen disa funksione të rëndësishme për trupin, apo edhe - vital. Ky sekrecion gjëndër jashtëm dhe të brendshëm. Ajo identifikon pankreasit (pankreatik) lëng - një nga tre komponentët e përfshirë në tretje të ushqimit hyn në trup. Sigurisht, pa lëng pankreatik dy të tjerë (acid klorhidrik dhe biliare) nuk është në gjendje për të përballuar me këtë detyrë të vështirë.

  Por më e rëndësishmja - pankreasi prodhon hormonet e insulinës dhe glukagonit, të cilat shkojnë direkt në gjak dhe rregullon karbohidrate dhe metabolizmin yndyrë në trup.

  Unë kujtoj se në kundërshtim me proceset përgjegjës për përmbajtjen e sheqerit në gjak, një person bëhet një objektiv për diabet të tmerrshme dhe ende të pashërueshme.

  Heroina jonë në pamjen e tyre është e ngjashme me një fulterëz të bukur - ajo është kreu, trupi dhe bishti. Gjatësia e tij është 20 cm, gjerësi dhe trashësi prej 3-4 cm. Ajo jetën prapa murit pasme e stomakut në krye (i parë dhe i dytë) e mesit rruaza, strehuar qetë midis stomakut, shpretkës dhe 12 ulcera duodenale në anët dhe thellësia e veshkave. Kreu ngjitur me 12-duodenum dhe bisht qëndron në shpretkë. Dhe ajo mori emrin e tij në vendndodhjen e - prapa murit pasme të stomakut.


  Duke folur e funksionit pankreatik shkencëtarët mjekësore mësuar relativisht kohët e fundit - në gjysmën e dytë të shekullit të XIX! Sam Akademiku Pavlov pohoi se pankreasi nuk është kaq e thjeshtë. Dhe, sigurisht, ishte absolutisht e drejtë!


  Kimist pro

  Ky fëmijë-diçka me shaka e bën punën e një laborator kimik.

  Jashtë pankreasit është një organ ngjyrë bardha-gri i gjëndrave, i ngjan në pamjen zier mish. Ajo është e mbuluar me një kapsulë të hollë, një degë e cila depërtojnë kancerit dhe ndarë atë në segmente si një portokalli. Në shtresa mes lobes e fshehur të gjakut dhe limfatike nyjet, nervat dhe kanalet e nxjerr një përfundim se të fillojë brenda qelizave sekretore, pastaj më të mëdha dhe bashkojë të rrjedhin në rezultatet kryesore kanal.

  Ajo është zgjeruar dy herë përgjatë kancerit - nga bishti në kokë.

  Gjatësia e gypit kryesor nxjerrës e 15-17 cm. Falë smoothness lëng saj pankreatik lehtë dhe shpejt shkon gjatë gjithë rrugës për të madhe papilla duodenale 12 duodenum, ku ai bashkon me kanal të përbashkët biliare. Në bashkimin e dy kanaleve të 12-duodenum është kodër të butë - muskul unazor i Oddi, e cila është si një digë të rezervuarit, rregullon rrjedhën e biliare dhe lëng pankreatik.


  Unë punoj për dy


  Bold lëng pankreatik - sigurisht një funksion i rëndësishëm i pankreasit. Por objektivi i tij kryesor është prodhimi i insulinës - hormon vlefshme që vjen nga pankreasit direkt në gjak.

  Kështu, rezultat i aktivitetit të jashtëm sekretore e heroinës tonë është lëng i pankreasit - një lëng pa ngjyrë alkaline, të përbërë nga substancat organike dhe inorganike. Lëng më i rëndësishëm pjesë - enzimat. Dhe secili prej tyre shënoi funksion. Amylase, invertase dhe lactase përgjegjës për ndarjen e karbohidrateve, lipase prishet yndyrna, tripsin - proteinat. Gjëndra e Task - hormonet, glucagon dhe insulinë të ndikojë bilanci karbohidrate varet nga metabolizmi lypokayn yndyrë.

  Pankreasit kështu të vogla por shumë i dobishëm me sukses kombinon dy veçori të përparuara: ndihmon tretjen dhe pasuron insulinë gjakut.


  Rreziku rreth qoshe: pancreatitis

  Vlerat pankreasit respektojnë, ndryshe karakter mund të tregojnë. Sidomos natyra e saj i butë nuk toleron pakuptimta që ne ndonjëherë të trajtuar trupin. Abuzimi i alkoolit dhe overeating në një sfond të overstimulation emocionale - të gjithë faktorët që kontribuojnë në rritjen në pancreatitis incidenca.

  Pancreatitis (inflamacion të pankreasit) renditet e treta ndër sëmundjet e zgavrën e barkut (pas apendiksit dhe cholecystitis). Ka pankreatitit akute dhe kronike. Akute lind, i shoqëruar nga dhimbje të forta të barkut, shpesh të vjella.

  Një nga arsyet kryesore - përçarje e papilla madh duodenale.

  Ra fjala, semundja izoluar me pancreatitis kronike pa kombinim me sëmundje të tjera të sistemit tretës eshte e rralle. Ndonjëherë pancreatitis mund të shkaktojnë plagosje (bark të thyer, operacionet komplekse të stomakut dhe traktin biliar), dhe infeksionit: sëmundje Botkin-së, shytave, kushtet alergjike, dhe madje apendiksit - të gjitha të cilat mund të shkaktojnë zhvillimin e pancreatitis akute.


  Provocateur - jo!

  Yndyrore, skuqur dhe ushqime pikante, alkoolit, duke ngrën tepër, mungesa e dietë - të gjitha provokatorë pankreasit. Gjatë pacientët rikthim do të fshihet nga ushqimet e tyre menysë që përmbajnë fibra, të pasura në substanca nxjerrëse që rrisin sekretimin e lëngjeve tretëse dhe shkaktojnë vanitet.

  Lista e produkteve tabu gjatë trajtimit përfshijnë:

 • supë mish, kërpudha dhe perimeve lengjet e mishit;
 • peshk yndyror dhe mish;
 • perime dhe fruta të papërpunuara;
 • mish të konservuar, salcice;
 • Pasta të freskëta, Borodino bukë;
 • akullore, pije alkoolike dhe joalkoolike, erëza, ëmbëltore.

 • Kyç për shëndetin

  Sa probleme mund të rënies në pankreas e defektit të pacientit - nuk llogariten! Pra menjëherë bashkohen në parandalimin.

  Në praktikë mjekësore janë dy lloje të parandalimit: fillore dhe të mesme.

  Parandalimi primar ka për qëllim për të ruajtur shëndetin e njerëzit e shëndetshëm të shmangur ndikimet negative të faktorëve të mjedisit natyror dhe shoqëror.

  Mënyrë jetese të shëndetshme - që është themeli mbi të cilin redukton kështjellën që ju mbron nga sëmundja. Përjashtojë vakte kuturu dhe të parregullt, mos abuzojnë dhe ushqime akute yndyrore dhe alkool.

  Poshtë stresi, emocionet negative, lodhje, mungesa e ushtrimit!

  Nëse sëmundja e pakëndshme ende hyrë në trup, ajo do të duhet parandalimin sekondar, përkatësisht parandalimin e acarimin e sëmundjeve kronike. Mjerisht ajo Dashuri, por kurë "Kronikë" nuk është e lehtë. Të jetë i përgatitur për të duhet të jetojnë me të një kohë të pacaktuar. Dhe detyra juaj kryesore - për të bërë një "vendbanim" të përbashkët si më paqësore.

  Mjekim i përshtatshëm, metodat tradicionale, herbs dhe dietë - të gjitha gastroenterologist këshilluar specialist për të zbutur pankreasit ndezur.

  Të thuash të ndjekin urdhrat e mjekut, mos harroni të dëgjojnë kërkesat e trupit të tij. Bëhu durim dhe takt - dhe pastaj "Vajza me karakterin" më në fund të pushojë të vuajnë nga sëmundje dhe të fillojnë punën e tyre të menjëhershëm.


  SOS!

  Keqësimi i sëmundjeve të pankreasit mund të ndodhë papritmas, herpes mprehtë dhimbje që fillon në rajon epigastrike, jep në gjysmën e djathtë të gjoksit. Përgjigjuni mprehje nevojë vetëm një mënyrë - Menjëherë thërrisni një doktor!

  Është rreptësisht e ndaluar për të vënë "barkut akute" dhe përdorni një jastëk ngrohje antispasmodics - jo për të yndyrat foto klinike.