Polyps fshehtë


 • Polyps fshehtë
 • Testi hemokkult
 • Pse është ky rritur vëmendjen për polyps?
 • Si për të trajtuar polyps zorrës së trashë?
 • Parandalim


 • Polyps fshehtë  Struktura hahet banorët e vendeve të qytetëruara janë gjithnjë e duke lëvizur në drejtim të produkteve të rafinuar. Zëvendësimi rrëmujë zakonshme thekur muesli, duke preferuar çaj me sheqer, jo mjaltë, përjashtuar bukë dietë nga miell gruri, admiring salcice, ne nuk do të dyshojnë se detyrë e vështirë Pyetni gut tuaj. Në të vërtetë, mungesa e ushqimit në fije të përafërt të çon në rritjen e tumorit të zorrës së trashë - kryesisht polyps.

  Polyps - tumoret më të shpeshta beninje e zorrë të mëdha.
  Një të vogël polip trup të rrumbullakët zakonisht bashkangjitur "këmbët" për mukozën e zorrëve dhe të "varur" në lumen e saj. Nëse një polip është i vogël - pak milimetra në diametër, ajo është absolutisht jo i shqetësuar, dhe ajo mund të zbulohet vetëm rastësisht, kur shqyrton zorrës së trashë. Polyps të mëdha, duke arritur disa centimetra, mund të bëhet e mbuluar me plagë, thyejnë murin e zorrëve dhe të çojë në gjakderdhje dhe pengimi zorrëve. Polyps janë të zakonshme: 5-15 për qind e popullsisë dhe gati gjysma e atyre mbi pesëdhjetë.
  Testi Hemokkult  Nuk është një metodë e thjeshtë dhe relativisht të lira të zbulimit, i cili, për fat të keq, nuk bëhet i përhapur në vendin tonë, por shkoi në praktikë të detyrueshëm mjekësor në vendet europiane si Gjermania.


  Ky test hemokkult. Duke përdorur reaksione kimike të veçanta mund të zbulojë edhe sasi të vogël të gjakut në meshat fekal, i cili gjithmonë shfaqet edhe në polyps shumë të vogla në zorrë. Njerëzit të cilët nuk ka një ankohen, kështu që i paaftë për të diagnostikuar polyps zorrës së trashë dhe tumoret. Në Gjermani, çdo gjë që ju duhet për të provuar hemokkult dërgon ju postës, vetëm mund të sjellë analiza në qendrën mjekësore. Edhe më i zgjuar teknologji shpikur në Japoni: një tualet ndërtuar një sensor që i përgjigjet në shfaqjen e gjakut në jashtëqitjen. Sensor është i lidhur me një kompjuter që është e lidhur me rrjetin e shëndetit publik, mbikëqyrjen secili lidhur me banesën e saj.

  Në rastin e "alarmit" është një infermiere e familjes në anketë.
  Pse është ky rritur vëmendjen për polyps?  Fakti që ata janë shpesh të prekursorëve të kancerit të zorrës së trashë. Në 50-75 për qind të rasteve ka një tumor malinj i polyps. Oncologist është e njohur mirë se polyps e vogla kanë tendencë për të rritur dhe pastaj në rritje malinje. Sidomos i rrezikshëm është i shumëfishtë, apo përhapur, polipoza, e cila ndodh në disa familje dhe është natyra e trashëguar. Në rastin e tumoreve malinje që dalin në vend të polyps në 80-100 për qind të rasteve.


  Është e njohur se sëmundja e zorrës së trashë kanë tendencë të ndodhë në njerëzit që vuajnë nga kolit, sëmundja Crohn, kapsllëk.

  Vetë-mjekim me sëmundje të tilla është jashtëzakonisht e rrezikshme, sepse ju nuk mund të shihni polyps dhe të humbasin kohë për ndërhyrje efektive.


  Mjeku shqyrton mënyrat rektumit ndryshme. Kur ekzaminim gisht zbuluar vetëm një pjesë të polyps në rektum, sigmoidoscopy ju lejon të shqyrtojë jo vetëm drejtpërdrejt, por edhe pjesë e zorrës së trashë sigmoid. Tool është një tub metalik, të pajisur me optikë të veçanta, ndriçim dhe një sërë darë për të marrë një biopsi (feta indeve për studime të mëtejshme).


  Metoda vijim - a irrigoscopy . Sepse pezullim sulfate barium zorrës së trashë është futur që mbush zorrës së trashë dhe i lejon X-ray për të shqyrtuar të gjithë lehtësim i saj, prania e ulcerat, tumoret.
  Metoda më e saktë e marrjes në pyetje të zorrës së trashë - fibrokolonoskopiya. Ky shqyrtim zorrët e përdorura për mjet fibra që kalojnë nën mbikëqyrje mjekësore nga flexing zorrë, në tërë kufizimit dhe pengesat e saj. Kjo është një metodë shumë e shtrenjtë e ekzaminimit, e cila përdoret vetëm për kancerin e dyshuar të zorrës së trashë dhe në rastet kur metodat e tjera janë të paefektshme. Ajo është bërë "modë" për të aplikuar për ekzaminim CT. Kjo metodë ka ndjeshmëri të lartë dhe ndihmon zbuluar diametër jonormale vatër e disa milimetra, por për diagnozën e tumoreve të zorrës së trashë ka pak ose nuk ka vlerë.
  Unë dua të them këtë, sepse shpesh dëgjojmë nga pacientët që kanë nevojë për të bërë një hetim CT, të cilat "kanë ndoshta të gjithë do." Në këtë rast, kjo provë nuk jep ndonjë informacion shtesë. E njëjta gjë vlen edhe për ultrazërit.
  Si për të trajtuar polyps zorrës së trashë?  Vetëm metodë efektive - fshini. Një kohë duke u përpjekur për të hequr polyps duke përdorur lëng celandine se të pijshëm me stomak bosh ose shtuar në klizmë. Rezultatet pozitive trajtim i tillë nuk ka, por vonesat kirurgji mund të çojë në degjenerim të polyps dhe kancerit të zorrës së trashë.
  Tumoret hiqet nga operacioni konvencionale ose duke përdorur teknika endoskopike. Sidomos fibrokolonoskopiya efektive - ajo lejon për të zvogëluar dëmtimin e zorrës së trashë në minimum. Një i hollë tub, fleksibël depërton në të gjitha anët dhe duke përdorur piskatore ose sythe të veçanta "shkurtime" polip këmbë. Në disa raste, electrocoagulation të djeg këmbën polip.


  Kur polyps shumta nganjëherë të hequr një pjesë të zorrës së trashë. Endoskopike pa dhimbje, ajo është përdorur pa anestezi të përgjithshme dhe dhimbje, dëmtim të zorrëve me minimal. Pacienti ditën tjetër mund vypysatysya nga spitali.
  Kur ju hiqni guxim e trajtimit më komplekse, periudhë më të gjatë të rimëkëmbjes. Gjatë dy viteve të para ka të ngjarë përsëritje e polyps në të njëjtin vend - kjo ndodh në 13 për qind të pacientëve.
  Një tjetër 7 për qind e polyps mund të ndodhë në pjesët e tjera të zorrës së trashë. Prandaj, pacientët dy vitet e para të duhet rregullisht çdo gjashtë muaj (nëse polyps hequr përkasin specieve pushtuese - çdo tre muaj) që do të shfaqen.
  Parandalim

 • Prania e dietat trashë fibër (lakër, panxhar, turnips, kungull i njomë, mollë, pumpkins).
 • Yndyrna bimore preferencë.
 • Konsumimi i kufizuar i birrës dhe pije alkoolike, duke kontribuar në zhvillimin e tumoreve të zorrëve.

 • Trajtimi në kohë i kapsllëk kronik, kolit, hemorroide, proctitis.
 • Përdorni letër higjienike cilësi të lartë dhe podmyvaniya pas jashtëqitjen.
 • Diskutoni komuniteteve:

 • Kanceri i zorrëve
 • Proctology